Z dala od tłumów: Kotlina Chodelska

Z dala od tłumów: Kotlina Chodelska


Kotlina Chodelska to przede wszystkim oaza spokoju. Nie ma tu wielkich i głośnych miast, tłumów turystów czy przemysłu. Są za to pola, łąki i lasy. A także mnóstwo różnorodnych gatunków zwierząt. Ta kraina jest wręcz idealna na aktywny wypoczynek na łonie natury. O każdej porze roku.

Kotlina Chodelska jest mezoregionem fizycznogeograficznym we wschodniej Polsce, w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej. Kraina ta ma kształt trójkąta i graniczy od północnego wschodu z Równiną Bełżycką, od południa ze Wzniesieniami Urzędowskimi, a od zachodu z Małopolskim Przełomem Wisły.

Region jest obniżeniem wypreparowanym w mało odpornych marglach kredowych o łagodnie nachylonych stokach. Kotlina Chodelska osiąga wysokość od 130 do 180 m n.p.m. Dno kotliny wypełniają czwartorzędowe piaski (wydmy). Południową część regionu stanowi martwa zatorfiona dolina, oddzielona od rzeki Chodelki wałem. Największą rzeką na tym terenie jest Chodelka – prawy dopływ Wisły.

Zachodnia część kotliny jest zalesiona, z rozległymi stawami. Kotlina Chodelska jest regionem rolniczym z dość rozwiniętym przemysłem rolnospożywczym  - przetwórstwo owoców i warzyw, mleczarnie, a dawniej także cukrownie.



Co warto zobaczyć w Kotlinie Chodelskiej?


Kotlina Chodelka to przede wszystkim oaza spokoju. Nie ma tu wielkich i głośnych miast, tłumów turystów czy przemysłu. Są za to pola, łąki i lasy. A także mnóstwo różnorodnych gatunków zwierząt. Ta kraina jest wręcz idealna na aktywny wypoczynek na łonie natury. O każdej porze roku.

Jedną z największych atrakcji na tym terenie jest rzeka Chodelka. Dzika, kręta i niezbyt głęboka. A dzięki temu stanowi stosunkowo łatwy szlak kajakowy. Pomimo kilku koniecznych przenosek, które są dość uciążliwe i mogą stanowić problem dla mniej doświadczonych kajakarzy, zdecydowanie warto wybrać się na spływ Chodelką. Tym bardziej, że zupełnie niedawno powstała odpowiednia infrastruktura a spływy są organizowane przez różne firmy.

Kolejne ciekawe miejsce to  Grodzisko Żmijowiska, które leży nieopodal Kazimierza Dolnego. Pośród łąk, lasów i pól uprawnych, nad rzeką Chodelką. Nie spotkamy tam tłumu turystów, straganów z pamiątkami czy kawiarni. Zawsze jednak wizytom w tym miejscu towarzyszy cisza zakłócana jedynie przez śpiew ptaków czy szum wiatru oraz spokój, jakiego nie doświadczymy w mieście czy popularnych miejscowościach turystycznych.

Do Grodziska Żmijowiska dotrzeć możemy pieszo, rowerem, samochodem – tuż obok jest parking, a nawet kajakiem – Chodelką. To wprost wymarzone miejsce na rodzinną wycieczkę, piknik na łonie natury czy też ucieczkę z głośnego miasta. Co ważne, obiekt jest czynny przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy. Grodzisko Żmijowiska jest jednym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jest to częściowo zrekonstruowane wczesnośredniowieczne grodzisko, które zostało wykupione przez Muzeum Nadwiślańskie z rąk prywatnych, a przeprowadzone na nim kompleksowe badania archeologiczne pozwoliły na stworzenie projektu zagospodarowania grodziska i jego otoczenia oraz przystosowania go do publicznego udostępniania.

Skoro Żmijowiska, to także Chodlik – równie ważny punkt na mapie Kotliny Chodelskiej. Chodlik to niewielka, jednak bardzo urokliwa wioska. Otoczona lasami, łąkami i polami uprawnymi. To właśnie tu znajduje się trójwałowe grodzisko z VIII – IX wieku. We wczesnym średniowieczu funkcjonował tu jeden z największych słowiańskich grodów plemiennych przy wiślanym szlaku komunikacyjnym. Zajmował powierzchnię ponad 8 hektarów i był otoczony potrójnymi wałami o konstrukcji drewniano-ziemnej. Gród stanowił punkt centralny dla skupiska osad w najbliższej okolicy i całego terytorium wspólnoty sąsiedzkiej w Kotlinie Chodelskiej.

Badania archeologiczne grodziska w Chodliku, odkrytego przed 1907 r., prowadzone były od roku 1959. I z przerwami, trwają do dziś. A dzięki nim co roku wiedza na temat naszych przodków jest uzupełniana.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Najpiękniejsze rezerwaty...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!