Z dala od tłumów: Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie

Z dala od tłumów: Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie

Pojezierze Gostyńsko – Włocłwskie nazywane jest często Małymi Mazurami. Rozciąga się na powierzchni 390 kilometrów kwadratowych pomiędzy Gąbinem, Gostyninem i Włocławkiem, na lewym brzegu Wisły. Na jego terenie znajduje się około 40 jezior. To idealne miejsce na wypoczynek z dala od tłumów.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy leży pomiędzy Płockiem, Gostyninem, Łąckiem, Włocławkiem a Kowalem. Chroni on rozległe tereny pradoliny Wisły. Na jego obszarze znajdują się rozległe kompleksy leśne, a teren parku pokrywa się, niemal w całości, z Leśnym Kompleksem Promocyjnym Lasów Państwowych „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”.

Powierzchnia Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego wynosi 389,50 km², natomiast jego otulina liczy 141,95 km².

Na terenie parku znajduje się wiele obiektów chronionych, np. dąb Jan, którego wiek szacuje się na 300 lat – jego wysokość to około 20 m, a obwód wynosi ponad 500 cm. Jest tam również wiele jezior polodowcowych, np. Lucieńskie, Radyszyn czy Łąkie. Główną cechą krajobrazu Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego jest dominacja roślinności leśnej. Powierzchniowo przeważają tu bory sosnowe i mieszane. Zaś w dolinach rzek i wokół jezior skupiają się łęgi i olsy. W okolicach Łącka znajduje się kompleks lasów grądowych i dąbrów.

W latach 80. XX wieku myśliwi pod kierownictwem Czesława Sielickiego i Grzegorza Wiśniewskiego wypuścili na terenie parku kilka par bobrów, które się tu doskonale zadomowiły. Ciekawostkę zoologiczną stanowią rysie, które przywędrowały tam z Puszczy Kampinoskiej i zadomowiły się na dobre.

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajdują się liczne rezerwaty przyrody. W województwie kujawsko-pomorskim utworzono sześć rezerwatów: Gościąż, Jazy, Jezioro Rakutowskie, Olszyny Rakutowskie i Wójtowski Grąd. W województwie mazowieckim znajduje się kolejnych sześć: Jastrząbek, Kresy, Komory, Lucień, Lubaty i Łąck. Kolejne trzy rezerwaty powstały w otulinie parku - Dąbrowa Łącka, Jezioro Drzezno oraz Korzeń.



Co warto zobaczyć na Pojezierzu Gostynińsko-Włocławskim?


Baza turystyczna na terenie parku jest dobrze rozwinięta, dlatego przyjeżdżają tam ludzie z okolicznych miast, aby się zrelaksować i odpocząć. Na zwiedzanie pojezierza warto więc przeznaczyć kilka dni.

Będąc w tym regionie Polski warto zaplanować sobie wizytę w Kowalu. Jest to miasto, w którym urodził się ostatni władca Piastów - Kazimierz Wielki. Najbardziej ciekawymi zabytkami w mieście są: kościół parafialny św. Urszuli z XVII wieku oraz budynek przy ul. Zamkowej, kryjący w swoich murach pozostałości zamku obronnego. Zamek książąt kujawskich znany jest jako miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego. Wymieniany był w XIV wieku, zniszczony przez Krzyżaków w 1327 r., a następnie odbudowany i wzmocniony prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego. W 1421 roku na zamku przebywał Władysław Jagiełło, zaś w 1656 roku został zniszczony przez wojska szwedzkie, a po odbudowie służył za siedzibę starosty. Potem popadł w ruinę, która w 1797 roku została rozebrana. Badań w miejscu zamku nie prowadzono. Do dziś zachowała się skarpa w narożu, fragment murów wykorzystanych przez późniejszy budynek mieszkalny i piwnica.

Kolejny punkt na mapie to wieża widokowa we wsi Krzewent. Z tej drewnianej wieży rozciągają się piękne krajobrazy na lasy i jeziora Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Jest to świetna alternatywa dla hałaśliwego i zanieczyszczonego miasta. Pod wieżą znajduje się bezpłatny parking. Wejście na wieżę również jest bezpłatne.

Nie jest to jedyna wieża widokowa na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz niej, warte odwiedzenia są także: punkt widokowy nad Jeziorem Lubiechowskim. punkt widokowy nad Jeziorem Skrzyneckim, widok na Wisłę czy platforma widokowa na ścieżce edukacyjnej w Dębniakach.

Niezwykle ciekawym miejscem, szczególnie pod względem przyrodniczym są Uroczyska Łąckie, na które składają się piękne lasy, liczne wozy oraz bagna. Warto będąc na miejscu przespacerować się zielonym szlakiem króla Kazimierza Wielkiego przebiegającym w pobliżu Jeziora Łąckiego Małego i Dużego. Nad brzegiem tego drugiego znajduje się urokliwa kapliczka Piotra i Pawła zbudowana w 1873 roku.

Jezioro Rakutowskie powinno być kolejnym punktem naszej wycieczki.
Jest to największe jezioro  na terenie parku krajobrazowego - ma aż 180 hektarów powierzchni. To właśnie tu swoją cudowną krainę mają ptaki wodne, gdyż teren jeziora zarasta na bagnach. Co ciekawe maksymalna głębokość to niespełna 3 metry. Jezioro Rakutowskie wchodzi w skład rezerwatu przyrody. Bardzo dobrze je widać z ostatniego piętra wieży widokowej w Krzewencie.

Wędrując po Pojezierzu Gostynińsko-Włocławskim koniecznie trzeba odwiedzić Zameczek w Nowym Duninowie, który określany jest mianem kieszonkowego, z powodu swoich niewielkich rozmiarów. Jest to bardzo ciekawe miejsce nad Wisłą, które niestety można obejrzeć tylko z zewnątrz. Zameczek powstał w XIX wieku dzięki rodzinie Ike-Duninowskich. Jest on najciekawszym obiektem w zespole pałacowo-parkowym. Pełnił różne funkcje, poza obronnymi. W budynku spotykali się wierni na mszach świętych w obrządku ewangelicko-augsburskich, miłośnicy filmu, gdy obiekt pełnił funkcję kina, a nawet mieszkali w nim kuracjusze, gdy istniał jako hotel PTTK.

Zwiedzając Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy natrafimy na liczne obiekty zabytkowe. Są to kościoły, stare gospodarstwa i domy, stanowiska archeologiczne, dawne cmentarze, zagrody, młyny wodne, figury czy kapliczki przydrożne. Planując wyjazd, w szczególności warto zwrócić uwagę na Nowy Duninów, Łack, Soczewkę czy Czarne.

Jeśli zdecydujemy się zatrzymać we Włocławku lub Płocku, warto zwarto wstąpić do punktu Informacji Turystycznej, gdzie można znaleźć mapę Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, która bardzo ułatwi nam zwiedzanie.

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego wytyczono także wiele szlaków pieszych i rowerowych dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czy to podczas spaceru, czy też przejażdżki rowerowej. Szlaków pieszych jest w sumie około dwadzieścia i są one oznaczone różnymi kolorami. Są również ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne.

Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie jest wymarzonym miejscem na wypoczynek. O każdej porze roku. Zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla wszystkich tych, którzy potrzebują wytchnienia, ciszy i spokoju. Każdy z nas znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce oraz ciekawe atrakcje.


Poszukaj noclegu w okolicy


Zobacz także jakie atrakcje czekają na nas w Płocku

Następny artykuł Weekend w Skorzęcinie. Co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!