Z dala od tłumów: Szwajcaria Lwówecka

Z dala od tłumów: Szwajcaria Lwówecka

Są takie miejsca, które zachwycają nas od pierwszego wejrzenia, na długo pozostają w pamięci i ciągle chcemy do nich wracać. Jednym z tych miejsc jest bez wątpienia Szwajcaria Lwówecka. Jest to największe zbiorowisko skał znajdujące się poza Górami Stołowymi w Sudetach. Położone na uboczu, z dala od zgiełku miasta, idealne.

Szwajcaria Lwówecka to zgrupowanie piaskowcowych form skalnych w Lwówku Śląskim, znajdujących się w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, przypominających twory budujące Góry Stołowe. Szwajcaria Lwówecka położona jest na południowy wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Tworzą ją ciekawe formy skalne oraz labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m. Krajobraz taki powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Ze względu na wysokie wartości geologiczne, geomorfologiczne i florystyczne tych skał planuje się tu utworzenie rezerwatu przyrody. Nazwa nawiązuje do podobnych skał znajdujących się w Saskiej Szwajcarii w Niemczech.

Jest to największe tego typu zbiorowisko skał znajdujące się poza Górami Stołowymi w Sudetach. Skały rozciągają się na długości około 200 m oraz mają wysokość całkowitą wynoszącą 30–50 m. Usytuowane są nad doliną potoku Srebrna - dopływem Bobru. Na formację składają się m.in. wolno stojące baszty, ambony, półki skalne, szczeliny i jaskinie szczelinowe, pomiędzy którymi prowadzą ścieżki.

Przed II wojną światową Lwóweckie Skały były rezerwatem przyrody z uwagi na walory przyrodnicze i geomorfologiczne. Na szczycie skał zlokalizowany jest punkt widokowy na panoramę miasta i m.in. Karkonoszy. Zaś u podnóża Szwajcarii Lwóweckiej znajduje się bezpłatny parking i plac Lwóweckich Gwarków.


Tereny te są wręcz idealne na spacer. Jeśli się na taką wycieczkę zdecydujemy, warto skorzystać ze ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Szwajcaria Lwówecka”, która składa się z ośmiu przystanków wyposażonych w tablice edukacyjne i miejsca odpoczynku. Ścieżka zaczyna się u podnóża Szwajcarii Lwóweckiej. Kamienne schody wykute w piaskowcowej skale prowadzą się do pierwszego przystanku, gdzie na umieszczonej tam tablicy znajdują się informacje o formacji skalnej Szwajcaria Lwówecka. Lwóweckie Skały to najwyższa, naturalna, piaskowcowa formacja skalna poza Górami Stołowymi w Sudetach.

Na kolejnych przystankach dowiedzieć się można o roli, jaką człowiek odgrywa będąc gościem w lesie i jak jego zachowanie może wpływać na las i zwierzęta. Na dalszych etapach ścieżki tablice informacyjne przedstawiają temat ptaków gniazdujących w podlwóweckich lasach i ich pożytecznej roli w walce ze szkodliwymi owadami. Na kolejnych tablicach znajdują się informacje na temat drzew rosnących przy ścieżce. Pozostałe tablice przedstawiają pracę leśnika, m.in.: jak powstaje las, jak jest odnawiany, pielęgnowany i ochraniany. Na ostatnim przystanku znajduje się punkt widokowy z panoramą Ziemi Lwóweckiej oraz miejscem do wypoczynku.

Jeśli zamarzy nam się nieco dłuższa wyprawa możemy skorzystać z innych tras. Ciekawą propozycją może okazać się Szlak Lwóweckich Form Skalnych (plac Wolności (Fontanna Sukienników) → ul. Browarna → ul. Brodatego → Góra Szpitalna → Panieńskie Skały → ul. Polna → Droga Wojewódzka nr 297 → ścieżka pieszo-rowerowa → Szwajcaria Lwówecka → Park Bucholec → Wzgórze Kombatantów), o długości ponad 6 km.

Nieco dłuższa – ok. 7 km, jest Trasa Nordic Walking (pl. Wolności → ul. Zamkowa → ul. Brodatego → Panieńskie Skały → ul. Polna → ul. Jaśkiewicza → plac Lwóweckich Gwarków → Szwajcaria Lwówecka → Wzgórze Kombatantów → ul. Graniczna → ul. Polna).  

Tym najbardziej wytrwałym wędrowcom może spodobać się szlak żółty, wiodący z Niwnic do Świerzawy (Niwnice → Radłówka → Lwówek Śląski → Lwóweckie Skały → Dębowy Gaj → Marczów → Łupki → Wleń → Tarczyn → Lubiechowa → Świerzawa). Trasa ma ponad 40 km długości, jeśli jednak odpowiednio zaplanujemy podróż, czeka nas wspaniała kilkudniowa wycieczka.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł 10 najciekawszych miejsc na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!