Z dala od tłumów: Wzgórza Dylewskie

Z dala od tłumów: Wzgórza Dylewskie

Delikatnie pofalowany teren, piękne jeziora, rezerwaty przyrody, rozległe lasy, cisza i spokój. Tak, są takie miejsca w Polsce. Odnajdziemy je na przykład na Warmii i na Mazurach. Nieopodal Ostródy położone są Wzgórza Dylewskie – miejsce ustronne, malownicze i zdecydowanie warte odwiedzenia!

Wzgórza Dylewskie leżą niedaleko Ostródy. Jest to łuk wzniesień morenowych, zwrócony wypukłością ku północy poprzerywany obniżeniami. W podłożu znajdują się zdyslokowane iły trzeciorzędowe. W czasie ostatniego zlodowacenia region rozdzielał wiślański i mazurski płat lodowca skandynawskiego. Są tu nieliczne jeziora, największe występują na południuowym skłonie obszaru: Dąbrowa Wielka, Rumian. Wzgórza pokryte są bujnym lasem mieszanym, przez region przebiega północno-wschodnia granica występowania buka.

Najwyższym wzniesieniem obszaru jest Dylewska Góra o wys. 312 m n.p.m., górująca ponad 100 m. nad otoczeniem. Jest to wzniesienie morenowe, pocięte licznymi wąwozami i porośnięte bukowym lasem od strony wschodniej i północnej. Na przedpolu Dylewskiej Góry znajdują się pola Grunwaldu, zaś na szczycie - przekaźnikowa stacja telewizyjna oraz 37-metrowa leśna wieża obserwacyjna.

Nieopodal góry znajduje się jezioro Sałk, zwane również Jeziorem Francuskim, które wchodzi w skład rezerwatu „Jezioro Francuskie”. Dylewska Góra leży w całości na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Odwiedzając ten region Polski można zatrzymać się w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych, przyciągających gości także smaczną kuchnią regionalną i świeżymi wiejskimi produktami.

Sam Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Park powstał w celu ochrony bardzo urozmaiconej rzeźby terenu, unikatowych walorów krajobrazowo-widokowych, bogatej ilościowo i zróżnicowanej gatunkowo flory i fauny i dużych wartości historyczno-kulturowych. Obejmuje swymi granicami najwyższą część Garbu Lubawskiego, zwaną Wzgórzami Dylewskimi.

Obszar Parku usytuowany jest powyżej rzędnej 165 m n.p.m. Najniższe miejsca położone są w dolinach cieków wodnych, np. w dorzeczy Poburzanki. Charakterystyczną cechą ukształtowania terenu jest wyjątkowo silna dynamika rzeźby terenu, wyrażająca się wielkością lokalnych deniwelacji i intensywnością występowania form morfologicznych.


Warto także wiedzieć, że obszar Wzgórz Dylewskich jest jedynym na Warmii i Mazurach stanowiskiem występowania bodziszka żałobnego, fiołka trwałego i ułudki leśnej.

W obrębie parku krajobrazowego i jego otuliny utworzono rezerwaty przyrody: Jezioro Francuskie, Dylewo oraz Rzeka Drwęca.

Rezerwat przyrody Jezioro Francuskie jest wodnym rezerwatem przyrody, który został utworzony w celu ochrony wierzby borówkolistnej. Rezerwat utworzono na stoku Dylewskiej Góry. Obejmuje swoim zasięgiem niewielkie, śródleśne Jezioro Francuskie. Według legendy w czasie kampanii napoleońskiej chłopi utopili w jeziorze kilku Francuzów w odwecie za krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie, co znalazło odbicie w nazwie jeziora.  

Rezerwat przyrody „Dylewo” jest rezerwatem leśnym. Ochroną obejmuje kompleks 115-letniej buczyny pomorskiej, która porasta wschodnie zbocza Dylewskiej Góry. W drzewostanie dominuje buk zwyczajny, w domieszce występuje jawor, modrzew europejski, dąb bezszypułkowy, świerk pospolity i sporadycznie inne gatunki drzew. Na terenie rezerwatu występuje ponadto rzadki w tym rejonie pióropusznik strusi, a także marzanka wonna, kostrzewa leśna, perłówka jednokwiatowa i gnieźnik leśny.

Natomiast Rzeka Drwęca jest faunistycznym rezerwatem przyrody i obejmuje całą długość rzeki Drwęca wraz z jeziorami przepływowymi Drwęckim i Ostrowin, niektóre dopływy Drwęcy lub ich odcinki oraz przybrzeżne pasy terenu o szerokości 5 m wzdłuż brzegów wymienionych rzek i jezior.

Rezerwat Rzeka Drwęca chroni minoga rzecznego i jest najdłuższym rezerwatem ichtiologicznym w Polsce. Ochronie podlega środowisko wodne i bytujące w nim ryby: pstrąg, łosoś szlachetny, troć, certa, minóg rzeczny i inne. Na szczególną uwagę zasługuje Bagienna Dolina Drwęcy, uznana za ostoję ptactwa o randze europejskiej, zlokalizowana pomiędzy Brodnicą a Nowym Miastem Lubawskim.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Atrakcyjne Podkarpacie: Dukla

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!