Z których obiektów korzystaliśmy najchętniej w 2021 roku?

Z których obiektów korzystaliśmy najchętniej w 2021 roku?

Większość podsumowań, związanych z wypoczynkiem Polaków w 2021 roku, już za nami. Warto jednak przyjrzeć się jeszcze jednej kwestii, dotyczącej tego, jak wyglądało wykorzystanie turystycznej bazy noclegowej w 2021 roku. Na podstawie danych, przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie.

Niezwykle ważne w odniesieniu do minionego roku jest przede wszystkim to, jak dużym zainteresowaniem cieszył się urlop w Polsce. Na nocleg nad morzem, w górach, jeziorami, czy w zupełnie innej części Polski w 2021 roku zdecydowało się łącznie 22,2 mln turystów, którym udzielono 62,8 mln noclegów.


Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, pocieszający wydaje się być fakt, że w porównaniu z rokiem 2020, zauważono wzrost i było to odpowiednio o 24,2% i 22,3% więcej. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, stopień wykorzystania miejsc noclegowych we wszystkich turystycznych obiektach noclegowych w 2021 r. wyniósł 32,3% i w porównaniu z poprzednim rokiem był wyższy o 5,5 p.proc.


Zauważyć należy tu również, że obowiązujące w 2021 r. obostrzenia w zakresie funkcjonowania działalności bazy noclegowej były dużo mniej restrykcyjne niż w 2020 roku, co miało bezpośrednie przełożenie na wynik ogólnej liczby turystów.


Zobacz również: To był wyjątkowy rok! Dokąd podróżowaliśmy w 2021 roku?


Która kategoria obiektów noclegowych była najchętniej wybierana przez turystów w 2021 roku?


Nocleg w domku a może w hotelu? Warto zaznaczyć, że każda z kategorii noclegowych cieszyła się dużą popularnością w 2021 roku. Wszystko było uzależnione tak naprawdę od lokalizacji, możliwości finansowych i grup osób, które decydowały się na urlop w Polsce.


Na nocleg w obiektach hotelowych (hotele. motele, pensjonaty) zdecydowało się łącznie ponad 16,6 mln osób. Prym wiodły tu przede wszystkim hotele, w których zamieszkało – 14,4 mln osób (tj. o 29,0% więcej niż w 2020 r.). 


Cieszy również na pewno wynik pozostałych obiektów, w których nocowało 5,6 mln turystów, przy czym najwięcej osób przebywało w ośrodkach wczasowych – 1,5 mln (o 19,0% więcej). Zainteresowaniem wśród turystów cieszyły się także noclegi w pokojach gościnnych oraz ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych. W tym przypadku było to odpowiednio o 699,7 tys. (o 11,3% więcej) i 690,8 tys. (o 26,9% więcej) osób. Z noclegów w zakładach uzdrowiskowych w 2021 r. skorzystało 599,8 tys. osób tj. o 28,7% więcej niż w roku 2020.


Sprawdź oferty noclegów w pokojach gościnnych i domkach:



Brzozowe Siedlisko

Brzozowe Siedlisko

Ryn, ul. Ławki

Domki Ryn 9.9
Zielona Gospoda

Zielona Gospoda

Przesieka, ul. Dolina Czerwienia

Kwatery i pokoje Przesieka 8.9
Pokoje Mondel

Pokoje Mondel

Łapszanka, ul. Łapszanka

Kwatery i pokoje Łapszanka 9.7



Które regiony Polski były najchętniej wybierane przez turystów?


O tym, jak atrakcyjna i wyjątkowa jest Polska, dobrze wie każdy z nas. Decydując się na wymarzony urlop podczas Wielkanocy, długiego weekendu majowego, wakacji, czy Bożego Narodzenia, kierujemy się naprawdę rozmaitymi kryteriami.


Są miejsca, które lubimy odwiedzać o każdej porze roku. Nikogo w związku z tym nie powinno dziwić, że najchętniej wybieraliśmy Małopolskę -  3,2 mln (przede wszystkim był to nocleg w Zakopanem), następnie na Mazowszu - 3,0 mln oraz po ponad 2,0 mln na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku i Pomorzu. W porównaniu do roku 2020, zauważalny jest wzrost zainteresowania noclegami w danym województwie. Najkorzystniej wypada tu Mazowsze - ze wzrostem o 43,0%.


Warto również tu zwrócić uwagę na liczbę udzielonych noclegów. W tej kwestii najkorzystniej wypada Pomorze Zachodnie (11,9 mln), a także Małopolska (8,8 mln) oraz Pomorze (8,0 mln). To właśnie w tych regionach udzielono największej liczby noclegów.


Noclegi udzielone w sezonie letnim (lipiec i sierpień) stanowiły 39,3% wszystkich noclegów udzielonych w 2021 r. i w porównaniu z poprzednim rokiem było ich więcej o 24,9%. Średni czas pobytu zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych w turystycznych obiektach noclegowych wynosił w 2021 r. przeciętnie 2,8 noclegu. Turyści najdłużej korzystali z noclegów w województwie zachodniopomorskim (4,9 noclegu), a najkrócej w województwach mazowieckim (1,8) i wielkopolskim (2,0).


Wakacje tuż-tuż! Zaplanuj swój wymarzony urlop już dziś i zobacz nasze oferty specjalne na sezon letni:



Hotel Santa Monica ***

Hotel Santa Monica ***

Mikołajki, ul. Szkolna / Jana Pawła

Hotele Mikołajki 10



Wszystko wskazuje na to, że rok 2022 powinien być jeszcze lepszy, jeśli chodzi o nasz wypoczynek w Polsce. Zainteresowanie turystów noclegami w Polsce wzrasta z każdym kolejnym dniem!


Źródło: Główny Urząd Statystyczny




Następny artykuł Ławeczki beskidzkie w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!