Zabytki ukryte na polskich banknotach! Czy wiesz, czym płacisz?
Płacimy nimi codziennie. Niektóre z nich dostawaliśmy już jako dzieci, by wraz z przyjaciółmi cieszyć się zimną oranżadą pitą na miejscu. Wręczamy je na weselach, wyciągamy z bankomatów i przypadkowo znajdujemy w kieszeni zimowej kurtki nienoszonej od ponad roku. Zapewne kojarzycie widniejące na nich twarze, ale czy wiecie jakie zabytki się na nich znajdują!
Jakie zabytki znajdują się na polskich banknotach?
Co powiecie na małą zabawę? Zanim zajrzycie do poniższego tekstu, zastanówcie się, jak wiele elementów znajdujących się na polskich banknotach pamiętacie? Jedną z rzeczy, jakie możemy na nich dostrzec, są obraz przedstawiające pewne polski zabytki. Spróbujcie teraz wymienić jak najwięcej z nich! Najlepiej zapiszcie gdzieś swoje propozycje oraz odpowiedzi. Gotowe? Teraz zapraszamy do tekstu! Sprawdźcie, czy znacie wszystkie zabytki znajdujące się na polskich banknotach i ile obiektów udało się wam bezbłędnie wymienić!
Co widnieje na 10 złotych? Czyli co skrywa za sobą Mieszko I
Na banknocie o nominale 10 złotych możemy zobaczyć portret księcia Mieszka I – władcy plemienia Polan oraz pierwszego władcy Polski. Jego podobizna – zaraz obok ciemnobrązowo-zielonej kolorystyki – jest najłatwiej rozpoznawalnym elementem banknotu. Co jeszcze na nim znajdziemy? Z prawej strony znajduje się motyw roślinny charakterystyczny dla romańskich naczyń liturgicznych. Natomiast z lewej strony portretu księcia możemy zobaczyć dwie rozety przypominające wzór posadzki katedry gnieźnieńskiej – jednego z najważniejszych oraz najpiękniejszych zabytków Gniezna. To jednak nadal nie jest jeden ze wspomnianych wcześniej zabytków! Na odwrocie banknotu odnajdziemy srebrny denat otoczony stylizowanymi kolumnami romańskimi pochodzącymi z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.
Spokojny i malowniczy Tyniec był niegdyś podkrakowską wsią, która w latach 70. została wchłonięta przez Kraków. Miejsce to nadal stanowi świetne zakątek do ucieczki przed zgiełkiem miasta oraz okazję do atrakcyjnego spaceru z bliskimi. Turystów do Tyńca przyciąga przede wszystkim klasztor benedyktynów. Warowne Opactwo zostało wzniesione najprawdopodobniej już w 1044 roku! Dzięki swojemu malowniczemu położeniu na wapiennej skale nad Wisłą oferuje spacerowiczom zachwycający widok! Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym klasztorem w Polsce oraz jednym z najważniejszych i najcenniejszych zabytków sakralnych nie tylko w Krakowie, ale w całym kraju!
Czy wiesz, że: Opactwo Bernardynów w Tyńcu możemy zobaczyć podczas wirtualnego rejsu po Wiśle! W sieci znajduje się strona umożliwiająca wyprawę po kilku odcinkach Polskiej Królowej Rzek. Jeden z fragmentów trasy znajduje się właśnie pod klasztorem w Tyńcu!
Jaki zabytek znajduje się na banknocie o nominale 20 złotych?
Twarzą banknotu o nominale 20 złotych jest Bolesław I Chrobry – władca Polski wywodzący się z dynastii Piastów oraz pierwszy koronowany król Polski. Po lewej stronie jego podobizny możemy zobaczyć romańskich portal, który nie nawiązuje jednak do żadnego konkretnego miejsca czy zabytku. Natomiast po prawej stronie króla dostrzeżemy koronę młodego dębu będącą fragmentem jednego z najcenniejszych zabytków oraz dzieł sztuki w Polsce – Drzwi Gnieźnieńskich z Katedry w Gnieźnie. Dąb ten pojawia się w scenie przedstawiającej wystawienie zwłok św. Wojciecha. Motywy pochodzące z Drzwi Gnieźnieńskich znajdziemy także na odwrocie banknotu – jest to wizerunek lwa rozpiętego na wijącej się roślinie, znajdujący się na obramowaniu drzwi. Kolejnym zabytkiem zdobiącym banknot o nominale 20 złotych jest romańska rotunda znajdująca się w Cieszynie.
Kościół św. Mikołaja i św. Wacława znany również Rotundą św. Mikołaja jest jednym z najstarszych zabytków w Polsce. Świątynia została wzniesiona w XII wieku i początkowo pełniła funkcję kaplicy zamkowej oraz kościoła grodowego. Zabytek wybudowany został na planie koła z wykorzystaniem kamienia wapiennego. Na przestrzenie kolejnych stuleci budynek zatracił swój gotycki charakter. Wskutek przebudowy w połowie XIX wieku budowla została przekształcona do stylu klasycystycznemu, a surowa elewacja została otynkowana. Natomiast w XX wieku dzięki pracom konserwacyjnym kaplica odzyskała swój pierwotny styl architektoniczny.
Atrakcyjne noclegi w Cieszynie:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: O tych zabytkach mogłeś nie słyszeć! Oto najstarsze budowle w Polsce!
Co znajduje się na banknocie 50-złotowym? Kazimierz III Wielki i...
Na banknocie o nominale 50 złotych uwieczniona została podobizna Kazimierza III Wielkiego – jednego z najwybitniejszych władców Polski oraz ostatniego monarchy z dynastii Piastów, który zasiadał na polskim tronie. Po prawej stronie twarzy króla znajdziemy literę K, będącą królewskim monogramem. Sama litera natomiast pochodzi z drzwi Katedry na Wawelu! Na odwrocie banknotu umieszczone zostały panoramy Krakowa oraz Kaziemierza (dzielnicy) - pochodzące z kronik Liber Chronnicarum autorstwa niemieckiego kronikarza i podróżnika Hartmanna Schedla.
Atrakcyjne noclegi w Krakowie:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Krakowie
Zobacz także: Weekend w Krakowie. Zobacz mniej znane krakowskie zabytki
100 złotych – ciekawostki na temat banknotu!
Na banknocie stuzłotowym umieszczona została podobizna założyciela dynastii Jagiellonów oraz zwycięzcy bitwy pod Grunwaldem – Władysława II Jagiełło. Po obu stronach wizerunku monarchy znajdziemy elementy ornamentyki gotyckiej. Na odwrocie natomiast w centralnej części umieszczony został orzeł na tarczy herbowej – pochodzi on z nagrobka samego Władysława Jagiełły, który możemy zobaczyć, odwiedzając Katedrę na Wawelu. Poniżej herbu znajdują się hełm oraz dwa miecze owinięte w krzyżacki płaszcz symbolizujące zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim podczas Bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Po lewej stronie tarczy zobaczymy natomiast najważniejszy zabytek związany z Zakonem Krzyżackim znajdujący się w Polsce, czyli Zamek Krzyżacki w Malborku!
Budowa średniowiecznego zamku w Malborku przebiegała w kilku etapach i trwała od 1280 roku aż do połowy XV wieku. W efekcie powstała jedna z największych twierdz średniowiecznej Europie! Warownia przez lata pełniła rolę siedziby Wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego. Dziś natomiast jest jedną z największych atrakcji turystycznych Malborka oraz całej okolicy, a także jednym z najważniejszych zamków w Polsce. To także największy w pełni zachowany zamek na całym świecie!
Zobacz także: Szlak Zamków Gotyckich - czyli jak ciekawie spędzić czas na północy kraju!
Co skrywa 200 zł? Sprawdź zabytki znajdujące się na polskich banknotach!
Na banknocie o nominale 200 złotych zobaczymy podobiznę króla Zygmunta I Starego, która na tronie Polski zasiadał od 1506 roku i był jednym z najdłużej panujących polskich monarchów. Na odwrocie banknotu, na pierwszym planie zobaczymy wizerunek orła przeplecionego literą S. Charakterystyczny sześciobok pochodzi z Kaplicy Zygmuntowskiej znajdującej się na Wawelu. Natomiast w tle możemy dostrzec fragmenty pięknego dziedzińca arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz także: 6 miejsc w Polsce, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz!
Banknot 500 zł. Co na nim znajdziemy?
Banknot o nominale 500 złotych został wprowadzony do obiegu 10 lutego 2017 roku. Jest więc banknotem o najmłodszym stażu. Na przedniej stronie umieszczony jest portret przedstawiający króla Jana III Sobieskiego – polskiego władcy koronowanego w 1764 roku oraz zwycięzcy Bitwy pod Wiedniem. Po prawej stronie podobizny monarchy zobaczymy szyszak husarski, symbolizujący militarne sukcesy Sobieskiego. Natomiast jeżeli odwrócimy banknot, znajdziemy tam orła w koronie oraz jeden z najpiękniejszych polskich pałaców!
Słynny Pałac w Wilanowie jest jednym z najpopularniejszych atrakcji Warszawy oraz jednym najbardziej zachwycających obiektów tego typu w całym kraju! Stanowi on także niezwykle ważny pomnik kultury i sztuki XVII-wiecznej Polski. Pałac został wzniesiony w latach 1677-1679 dla króla Jana III Sobieskiego zgodnie z projektem polskiego architekta i nadwornego doradcy artystycznego króla. Odwiedzając pałac w Wilanowie, będziemy mogli zobaczyć przepiękną fasadę oraz zachwycające wnętrza charakteryzujące się barokowym przepychem. Na przestrzeni kolejnych lat właścicielami pałacu były liczne znamienite polskie rody: Sieniawscy, Lubomirscy, Czartoryscy, Potoccy oraz Braniccy. Wraz ze zmianą gospodarzy zmieniał się także sam budynek oraz styl wnętrz. Dziś w pałacu znajdziemy elementy reprezentujące kilka epok popularnych w okresie od XVII do XIX wieku.
Atrakcyjne noclegi w Warszawie:
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Warszawie
Zobacz także: Najpiękniejsze zabytki barokowe w Polsce oraz Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Komentarze (1)