Żagań na weekend. Co warto zobaczyć w tym wyjątkowym mieście?
Za oknem już prawie lato, w związku z tym większość z nas poszukuje różnorodnych możliwości, by miło spędzić czas podczas dłuższego urlopu lub weekendu. Jeśli nie lubimy turystycznego zgiełku, a pragniemy odkrywać niezwykłe miejsca, to dobrym wyborem może okazać się Żagań, określany jako prawdziwa perła Ziemi Lubuskiej. W czym tkwi wyjątkowość tego miasta?
Ostatnie lata pokazały, że Polacy lubią podróże po polskich miastach. Dzieje się tak nie tylko w sezonie letnim, ale również w pozostałych porach roku. W przypadku podróży po miastach, możemy mówić o zjawisku, które jest określane mianem “city break”.
Zbliża się weekend czerwcowy, podczas którego większość z nas, będzie spędzać swój wolny czas na wiele różnych sposobów. Co prawda, będą przeważać tu kierunki nadmorskie, jak i górskie, ale warto wziąć pod uwagę również takie lokalizacje, które na swój sposób będą w pełni wyjątkowe. Dobrą opcją będzie tu Żagań, znajdujący się na południowym krańcu Ziemi Lubuskiej.
Sprawdź koniecznie: Lubuskie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?
Żagań - najważniejsze informacje
Żagań jest wyjątkowym miastem, znajdującym się w zachodniej Polsce, na Ziemi Lubuskiej. Wyróżnia się bogatą historią, piękną architekturą, a także malowniczym położeniem nad brzegiem Bobru, pośród pięknych lasów. Znajduje się zaledwie 40 km od granicy niemieckiej i 100 km od granicy czeskiej.
Wszystko wskazuje na to, że Żagań został założony już około 700 roku przez słowiańską księżniczkę Żagannę - córkę Wandy, a więc wnuczkę króla Kraka. Do dziś jej imię nosi jedna z ulic miasta. To jednak tylko legenda, natomiast historyczna wzmianka o Żaganiu pojawia się w 1202 roku.
W Żaganiu znajdziemy piękne zabytki, miejsca do spaceru i spędzania wolnego czasu, jak i prawdziwe perełki architektoniczne, które wyróżniają właśnie to miejsce. Pewne jest to, że w Żaganiu nikt nie powinien się nudzić, a weekend będzie dobrym momentem, by poznać najważniejsze miejsca i wszystkie tajemnice, związane z tym miastem.
Co koniecznie warto zobaczyć w Żaganiu?
W związku z tym, że Żagań może pochwalić się naprawdę bogatą historią, to w mieście znajdziemy wiele interesujących zabytków, które zachwycą absolutnie każdego, kto będzie miał okazję tu być.
Na pewno obowiązkiem powinna być wizyta w Pałacu Książęcym, w którym to niegdyś rezydowały rody Lobkoviców, Bironów, czy Talleyrandów. Pałac oraz znajdujący się przy nim park z fontannami, są dostępne dla każdego. Od tego miejsca warto rozpocząć odkrywanie piękna Żagania.
Podążając śladami historii, warto jest również zajrzeć do Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego. Obiekt ten posiada status Pomnika Historii. Świadczą o tym szczególne wartości historyczne, naukowe i artystyczne. Znajdziemy tu m.in. okazałą bibliotekę augustiańską z wyjątkowym sklepieniem szeptanym.
Jednym z najstarszych zabytków w Żaganiu jest gotycki spichlerz przy klasztorze augustianów zbudowany w XV wieku. Jest to trzykondygnacyjna, wzniesiona na planie prostokąta budowla nakryta dwuspadowym dachem. Ceglany obiekt zdobią ostrołukowe blendy na całej wysokości, w których umieszczono również ostrołukowe okna. W latach 1974-1975 spichlerz przeszedł generalny remont.
Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem w tym mieście, będzie na pewno Zespół Szpitalny św. Doroty, składający się z budynku dawnego szpitala, kaplicy św. Doroty i Kościoła pw. Krzyża Świętego.
Okazuje się, że w Żaganiu możemy podziwiać również piękne widoki, a najlepiej jest to zrobić na wieży dawnego kościoła ewangelickiego, który stanowi pewnego rodzaju punkt widokowy na wspaniałą panoramę Żagania.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Żagań jest dobrą opcją, nie tylko dla miłośników historii. Tuż obok wieży widokowej znajduje się plenerowy układ planetarny, który pozwoli najmłodszym przenieść się w kosmos. Planety nawiązują do postaci Johannesa Keplera, który swoje ostatnie lata życia spędził w Żaganiu właśnie.
Zobacz również: Lubuskie na weekend - co warto zobaczyć?
Ciekawostką, która jest związana z tym właśnie miastem, na pewno będzie fakt, że w Żaganiu kręcone były ujęcia takich filmów, jak “Czterej pancerni i pies”, “Potem nastąpi cisza”.
W Żaganiu znajdziemy również kilka ciekawych muzeów. Jednym z nich jest bez wątpienia Muzeum Obozów Jenieckich, które powstało w 1971 roku na terenach obozów jenieckich, w celu upamiętnienia wszystkich jeńców przebywających w różnych okresach historii w żagańskich obozach. Znajdziemy tu wystawy stałe oraz czasowe, których celem jest przybliżenie zwiedzającym funkcjonowanie obozów. W rejonie budynku dodatkowo znajduje się pomnik poświęcony jeńcom oraz makieta tunelu ucieczkowego w skali 1:1 z repliką wieży strażniczej i fragmentami ogrodzenia.
Już dziś zarezerwuj noclegi w Żaganiu:
Wyjazd do Żagania może być świetną opcją na długi weekend czerwcowy, jak i wakacje. Przekonaj się, jak potrafi być tu wyjątkowo!
Komentarze