Skansen w Nadolu powstał w czasie kiedy zapoczątkowano budowę elektrowni w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego. Podjęto wtedy decyzje o konieczności objęcia ochroną konserwatorską tradycyjnej XIX-wiecznej zagrody wiejskiej. Równocześnie ze skansenem otwarto wówczas Kamienicę Mieszczańską zlokalizowaną w Pucku. Teren skansenu składa się z domostwa, zabudowań gospodarczych oraz obiektów towarzyszących takich jak studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy.
Zobaczyć tu możemy chatę w której toczyło się życie dawnej trzypokoleniowej rodziny, oddzieloną od części gospodarczej ogrodem kwiatowym. Niedaleko zlokalizowana jest piwnica, studnia oraz warzywnik. Stodoła kryje w sobie ekspozycje poświęconą historii pszczelarstwa pomorskiego. Oprócz tego znajduje się tu obora z pomieszczeniami dla koni, bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu oraz dobudowana do niej wozownia. Niedawno do kompleksu dołączono też zrekonstruowaną chatę rybacką, remizę i scene.
Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu jest oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im Floriana Ceynowy.
Godziny otwarcia:
OD 1 WRZEŚNIA DO 30 CZERWCA:
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - piątek: 8:00-15:00
Sobota - niedziela: 9:00-16:00
OD 1 LIPCA DO 31 SIERPNIA
Poniedziałek - piątek: 10:00-18:00
Sobota - niedziela: 10:00-16:00
Skansen - życie codzienne na Kaszubach. Wart poznać tożsamość kaszubską. Latem odbywają się tam też festyny, Dzień miodu itp.