Zakochaj się w Sandomierzu - majówka tylko we dwoje

Zakochaj się w Sandomierzu - majówka tylko we dwoje

Sandomierz to jedno z najbardziej romantycznych polskich miasteczek i idelane miejsce na majówkę we dwoje. Na zakochanych czekają urokliwe staromiejskie uliczki, klimatyczne restauracje i kawiarenki oraz nadwiślańskie bulwary… Miasto samo w sobie jest piękne, a oglądane w towarzystwie ukochanej osoby, wydaje się jeszcze wspanialsze.

Spacer po sandomierskim rynku


To właściwie oczywisty punkt programu – sandomierski rynek jest bowiem niezwykle urokliwym miejscem. Otoczony z czterech stron zabytkowymi kamieniczkami wiosną i latem pełen jest turystów. Można tu odpocząć w kawiarnianym ogródku, ciesząc się majową pogodą i przepięknym otoczeniem.


Szukasz noclegów w Sandomierzu? Sprawdź oferty obiektów z tego pięknego miasta. Wejdź i zobacz: Noclegi w Sandomierzu

Brama Opatowska
Spacer po starym mieście rozpocznijmy przy Bramie Opatowskiej, jedynej zachowanej z czterech miejskich bram wjazdowych. Wybudowana w XIV wieku, dwieście lat później zyskała renesansową attykę. Na szczycie bramy znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć panoramę całego miasta, a dalej wstęgę Wisły oraz Góry Pieprzowe.

Na sandomierskim rynku
Po nacieszeniu oczu widokami miasta, ulicą Opatowską, docieramy do cudownego rynku. Zatrzymajmy się na chwilę i popatrzmy na kamienice. Powstawały w czasach renesansu, o czym świadczą detale architektoniczne. Część kamieniczek zachowała podcienie, gdzie dawniej toczyło się życie miasteczka. Centralne miejsce zajmuje renesansowy gmach ratusza, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Trasa podziemna
Wejście do trasy podziemnej znajduje się w podwórku Kamienicy Oleśnickich (obecnie mieści się tam Poczta Polska). Jest to system średniowiecznych piwnic, w których kupcy składowali swoje towary. Trasa biegnie pod ośmioma kamienicami, nawet 12 metrów pod płytą rynku. Jak wiele polskich podziemi również te sandomierskie kryją legendy – najpopularniejszą historią jest ta o zasypanych w korytarzach Halinie Krępiance i Tatarach… Podczas majówki trasa będzie otwarta codziennie od 10:00 do 18:00.

W drodze na zamek
Z podziemi wychodzimy przy ratuszu. Proponujemy zejście w kierunku zamku (do wyboru są dwie drogi – ulicą Zamkową lub Mariacką). My polecamy Mariacką, która rozpoczyna się przy restauracji Ciżemka i prowadzi do pałacu biskupiego i katedry. Warto obejrzeć tę świątynię – mieszkańcy miasta są z niej niezwykle dumni. W środku na uwagę zasługują unikatowe freski bizantyjsko-ruskie. W okolicy katedry, przy ulicy Jana Długosza, mieści się Dom Długosza – muzeum z niezwykle cennymi eksponatami. Wśród nich znalazły się niepozorne rękawiczki z koźlej skórki, własność samej królowej Jadwigi.

Zamek sandomierski
Zamek, a właściwie tylko jedno z zamkowych skrzydeł, to jedno z ciekawszych miejsc na mapie miasta. Mieści się tu muzeum okręgowe, które koniecznie musimy odwiedzić – jeśli chcemy lepiej poznać dzieje Sandomierza i jego okolic. Z dziedzińca rozciąga się widok na Wisłę.

 

Romantyczny rejs po Wiśle


Czy można sobie odmówić widokowego rejsu Wisłą? Na pewno nie w Sandomierzu! Wystarczy zejść na bulwary, gdzie na turystów czekają ławeczki, ustawione wzdłuż promenady, oraz baza sportów wodnych. Jeśli będzie wystarczająco ciepło można tu wypożyczyć rower wodny lub kajak, dla których stworzono bezpieczną zatoczkę. My polecamy rejs statkiem, podczas którego dokładnie obejrzymy leżące na wzgórzach miasteczko.

A może inetersują cię majówkowe imprezy w mieście? Znajdziesz je tutaj: Imprezy w Sandomierzu

 

Te miejsca są najpiękniejsze we dwoje


Wąwóz Królowej Jadwigi
Lessowy wąwóz latem zapiera dech w piersiach – zielone liście tworzą prawdziwy tunel, w którym można skryć się przed całym światem. Miejsce objęte jest ochroną, nic dziwnego, bo znajduje się tu aż dwanaście pomników przyrody. Warto jeszcze wiedzieć, skąd wzięła się nazwa wąwozu – otóż zatrzymała się tu królowa Jadwiga, którą zachwycił ten zakątek. Władczyni nie mogła odmówić sobie przechadzki, podobnie jak współcześni turyści.

Park Piszczele
Znajduje się niedaleko starego miasta i zajmuje dno dużego wąwozu. Tutaj złapiemy trochę oddechu i trochę się rozerwiemy. Kilka lat temu Piszczele przeszły gruntowną rewiatlizację – wytyczono ścieżki rowerowe i spacerowe oraz boiska do gry w piłkę. Ale największą atrakcję stanowi park linowy, ulokowany wysoko w konarach drzew.

Wzgórze Salve Regina
Podczas majówki można zaplanować krótką wycieczkę na osiedle Krakówka i wejście na Salve Regina. Jest to jedno z ulubionych spacerowych miejsc sandomierzan. Wiąże się z nim mnóstwo legend i domysłów, bo wzniesie naprawdę jest tajemnicze… Część osób i badaczy uważa, że to kurhan usypany nad prochami pierwszego władcy osady. W każdym razie dla Sandomierza Salve Regina jest tym samym, co dla Krakowa Kopiec Kraka.

 

Sandomierskie „owocowe” szlaki


Okolice miasta to prawdziwe owocowe zagłębie. Wystarczy rozejrzeć się podczas podróży po wioskach, by zobaczyć ile jest w nich sadów. Od kilku lat obserwujemy też tendencję odradzania się winnic. I właśnie tę stronę Sandomierza warto poznać w trakcie majówki.

Szlak winiarski
W okolicach Sandomierza winorośl uprawiana była już w XIII wieku – obecnie tradycje powoli się odradzają, a tutejsze winnice zyskują renomę. W tej chwili Sandomierski Szlak Winiarski liczy 60 kilometrów. W ofercie jest między innymi zwiedzanie winnic i degustacja trunków. Dokładną mapkę szlaku można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej, która mieści się przy rynku.

Szlak jabłkowy
Sandomierski Szlak Jabłkowy pokazuje wyjątkowe okolice miasta, które wiosną bieleją od kwitnących jabłoni. Szlak można poznać na kilka sposobów: śladem agroturystyk, smaków oraz wyrobów artystycznych. Oferta jest niezwykle obszerna, obejmuje miejscowości oddalone kilkanaście kilometrów od Sandomierza. Z pewnością warto poznać te miejsca trochę lepiej (wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej szlaku).

 

Sandomierski zamek / Wąwóz św. Jadwigi, fot. misio (pixabay.com CC0)

 

W zwiedzaniu Sandomierza pomocne będą aplikacje na telefon. Jakie wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym e-booku, który można pobrać poniżej.

Majówka tuż-tuż!

Dlatego przygotowaliśmy specjalną ściągawkę z naszym zdaniem najlepszymi aplikacjami na telefon, ułatwiającymi znalezienie atrakcji w Polsce.

Zainteresowany? To do dzieła!


Następny artykuł Pogoda na drugą połowę maja...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!