Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jedynym w Polsce nadmorskim gotyckim zamkiem. Został wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu na wyspie przybrzeżnej, na której wcześniej stał młyn.
Jego wieża ma 23 metry. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania księcia Bogusława V i księżnej Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. Z tamtego okresu zachowały się m.in.: dwa ciągi schodów biegnących w grubości muru obwodowego, które prowadzą z parteru skrzydła południowego do pomieszczeń w wieży: do pierwotnej kaplicy oraz do pomieszczenia straży i książęcego skarbca.
W latach 1449-1459 zamek został przebudowany przez Eryka Pomorskiego, króla Norwegii, Danii i Szwecji, na wzór wcześniejszej siedziby księcia- zamku Kronborg. Po kolejnych przebudowach w 1622 książę Bogusław XIV pozostawił zamek Danii. W 1635 r., podczas odbudowy zamku po ostatnim pożarze, książę Bogusław zbudował swojej żonie kaplicę, która przez długi czas służyła wiernym jako kaplica zamkowa.
W 1773 zamek trafił do rąk króla Prus Fryderyka II Wielkiego Hohenzollerna. Jego syn, król pruski Fryderyk Wilhelm III kazał zburzyć mur otaczający zamek i wybudować w nim wojskowe koszary . W czasie powstania styczniowego królowie Danii najpierw Fryderyk VII, potem Chrystian IX Glucksburg walczyli o odzyskanie zamku książęcego w Darłowie . Dynastia Glucksburgów rządziła zamkiem do 1912. Do 2001 r., trwał spór ze spadkobierczynią Glucksburgów, królową Danii Małgorzatą II o zamek.
W 1930 r., z inicjatywy Chrystiana X Glucksburga w zamku stworzono muzeum. Można tutaj zwiedzić m.in.: wysoką wieżę z atrakcyjnie oświetlonym, bardzo wąskim wejściem. W połowie wieży, w jednej z bocznych komnat znajduje się wystawa ptaków. Na zamku znajduje się również wystawa morska z wieloma tematycznymi wystawami, między innymi: kłusownictwo, wojenne okręty morskie, cykl życia łososia. Dodatkowo można zobaczyć zabytkowe meble, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej (japońskie wazy i naczynia, okładka Koranu), historyczne foldery reklamowe miasta Darłowo oraz fotografie sprzed lat a także dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego. W zamku znajduje się wypchany, dwugłowy cielaczek. Urodził się w 1919 roku pod Sławnem.
Zamek Książąt Pomorskich, jak wiele innych średniowiecznych zamków jest miejscem pełnym legend. Można tutaj spotkać do tej pory księżną Zofię, kuzynkę Eryka I Pomorskiego, która przechadza się po salach darłowskiego zamku . Biała postać księżnej wyłania się ze ścian, stąpając w lekkich pantofelkach, ubrana w długą, falistą suknię ozdobioną bursztynowym naszyjnikiem. W jednej z rąk trzyma lichtarz, tą płonącą świecą daje znać, że jest i czuwa nad darłowską krainą.
Źródło: www.muzeumdarlowo.pl
Komentarze