Zamek Księcia Henryka. Miejsce, które warto zobaczyć w Karkonoszach

Zamek Księcia Henryka. Miejsce, które warto zobaczyć w Karkonoszach

Większość osób, które decyduje się na wypoczynek w Karkonoszach, najczęściej decyduje się na zdobywanie górskich szczytów. Warto podkreślić, że są tu jednak inne wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić, przy okazji górskich wypraw. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć klimatyczny zamek Księcia Henryka. Gdzie dokładnie się znajduje i co oferuje?

Karkonosze to bez wątpienia ten region górski, do którego lubimy przyjeżdżać, niezależnie od pory roku. Panują tu niezwykłe warunki do uprawiania sportów zimowych, a w sezonie letnim - popularne szlaki górskie zachęcają do zdobywania tych najwyższych szczytów. Jest jednak coś jeszcze, na co każdy miłośnik tego regionu, powinien zwrócić szczególną uwagę. To atrakcje turystyczne w Karkonoszach, do których można zaliczyć m.in. zamki. Ich wyjątkowość tkwi przede wszystkim w tym, że znajdują się w pięknych widokowo miejscach. Najczęściej są to wzniesienia, z których można podziwiać wspaniałą panoramę Karkonoszy. Przykładem takiego miejsca, które warto odwiedzić, jest na pewno Zamek Księcia Henryka.


Poznaj: Najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska


Zamek Księcia Henryka - najważniejsze informacje i lokalizacja


Zamek Henryka to niezbyt duża, ale na swój sposób wyjątkowa budowla, która znajduje się na wzgórzu Grodna, które jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem Wzgórz Łomnickich. Jego wysokość to 506 m n.p.m., dzięki czemu stanowi punkt widokowy na Karkonosze. Dokładna lokalizacja zamku to okolice Karpacza i Jeleniej Góry.



fot. artureling / zdjecia.nocowanie.pl

Niezwykle ciekawa jest historia tego miejsca. Ten zamek na wzgórzu powstał w 1806 roku. Miał on początkowo formę sztucznych ruin. W latach 2015-2016 przeszedł remont i został udostępniony do zwiedzania.


Ten zamek Karkonosze znajduje się we wsi Staniszów, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn, 9 km od miasta Jelenia Góra, na terenie Wzgórz Łomnickich, w pobliżu uzdrowiska Cieplice. Do zamku prowadzą szlaki turystyczne: żółty z Sosnówki (20 min.) i Staniszowa (30 min.) oraz niebieski z Marczyc (20 min.). To pokazuje, że spacer do tego wyjątkowego miejsca zajmuje przysłowiową chwilę.


Obiekt wraz z wzniesieniem wchodził w skład istniejącego tu parku krajobrazowego, którego centrum był pałac w Staniszowie. Staniszów wielokrotnie w trakcie wieków przechodził z rąk do rąk. W XVII panami na włościach były rodziny: von Reinbinitz, Mohrenthal, von Smettau. Henrietta von Smettau poślubiwszy księcia Henryka XXXVIII von Reuss wniosła Staniszów jako wiano ślubne. Dobra staniszowskie były własnością rodziny von Reuss do końca 1945 r.


Na Dolnym Śląsku znajduje się inna ciekawa budowla. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Najstarszy zamek w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajduje?


Zamek Henryka - jaki szlak wybrać?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, do zamku Księcia Henryka prowadzą trzy szlaki turystyczne. Czas przejścia, w przypadku każdego z nich, jest zbliżony, ale najlepiej będzie zdecydować się na tę łatwiejszą i najkrótszą opcję. Niezależnie od tego, na który szlak się zdecydujecie, to bez problemu znajdziecie tu parking.


Do Zamku Księcia Henryka prowadzą następujące szlaki:


  • szlak żółty od strony Staniszowa - czas przejścia to 35 minut; samochód dobrze jest zostawić przy kościele w Staniszowie;

  • szlak niebieski od strony Marczyc - czas przejścia to 27 minut; samochód można zostawić przy niebieskim szlaku z Cieplic;

  • szlak żółty od Sosnówki - najkrótszy szlak, którego przejście zajmuje 20 minut; można zaparkować na parkingu Złoty Widok Grill Bar.


Wybierając najkrótszy szlak, będziecie spacerować przez las. Wędrówka nie stanowi żadnego problemu, a trasa jest dobrze oznaczona. Dobrze jest zrobić pętlę, wybierając inny szlak w drodze powrotnej, aby nieco urozmaicić swoją wędrówkę.


Zamek Henryka bilety - ile kosztują i kiedy można zwiedzać zamek?


Jeśli wybrałeś apartamenty w Karkonoszach i chcesz odwiedzić zamek Księcia Henryka, to najlepiej będzie to zrobić w okresie od maja do października. W pozostałych miesiącach, konieczna jest telefoniczna rezerwacja.



fot. artureling / zdjecia.nocowanie.pl

Zamek jest udostępniony do zwiedzania w godzinach od 10.00 do 17.00. Bilet normalny kosztuje 5 zł, natomiast ulgowy - 3 zł. Środki są w całości przeznaczone na bieżące utrzymanie zamku.


Przeczytaj: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?


Zamek Karkonosze - w czym tkwi jego wyjątkowość?


Ta niezwykła budowla powstała na planie kwadratu. Trzeba przyznać, że robi wrażenie masywnej bryły. Do tego przyklejona wieża tworzy całkiem przyjemne wrażenie. Na sam szczyt wchodzi się dość wąską, metalową klatką schodową, która wyprowadza na wieżę, z której można podziwiać piękne widoki. 


A widać stąd Karkonosze, a bliżej wzrok przykuwa zalew Sosnówka. Co prawda panorama obejmuje jedynie około 180 stopni, jednak robi wrażenie. Niestety w kierunku północnym widok przysłonięty jest przez korony drzew.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Karkonoszach:





Planując urlop w tym regionie górskim, dobrze jest urozmaicić swój wypoczynek. Ten zamek to warte uwagi miejsce!



Następny artykuł Jak i gdzie się ogrzać?...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!