Zamek Sobień - wyjątkowo malownicze ruiny zamku. Dlaczego warto go odwiedzić?

Zamek Sobień - wyjątkowo malownicze ruiny zamku. Dlaczego warto go odwiedzić?

Odkrywanie piękna zamków w Polsce to jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu. Pogoda sprzyja takim możliwościom, więc czemu by nie rzucić wszystkiego, by móc wyjechać w Bieszczady? To właśnie tu, na Pogórzu Bukowski znajduje się malownicza miejscowość Manasterzec. Jej wyjątkowość tkwi w tym, że na jednym ze wzgórz znajdują się ruiny Zamku Sobień. To jedna z atrakcji regionu, którą warto zobaczyć.

Gdy weźmie się pod uwagę zamki w Polsce, to można mówić o ich pełnej różnorodności. Te, które znajdują się w naszym kraju, pochodzą z różnych okresów historii. Niektóre są bardzo dobrze zachowane, a po niektórych pozostała tylko i wyłącznie ruina. Okazuje się jednak, że nawet pozostałości po zamku mogą być niezwykle ciekawe. Świadczy o tym chociażby zamek Sobień, który powinien zobaczyć każdy turysta, który wybrał domki w Bieszczadach. Jego największym atutem jest wspaniała, malownicza lokalizacja, a także fakt, że rozpościera się stąd wspaniała panorama na najbliższą okolicę oraz rzekę San. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce?


Zobacz koniecznie: Największy zamek w Polsce. Gdzie się znajduje?


Zamek Sobień - historia i najważniejsze informacje


Trzeba przyznać, że jest to ustronne i dość spokojne miejsce - idealne na spacer w samotności, czy rodzinną wyprawę. Atrakcje turystyczne w Bieszczadach to przede wszystkim góry i piękna przyroda, ale takie twierdze, jak Sobień, powinny być obowiązkowym punktem każdej wyprawy. 



fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Sobień to średniowieczny zamek, obecnie w ruinie. Znajduje się w wiosce Manasterzec, przy ujściu potoku Adyszów do rzeki San, na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych.


Historia tej warowni, strzegącej szlaku wzdłuż doliny Sanu, sięga XIII wieku. W okresie panowania księstwa halicko-wołyńskiego w XIII i XIV wieku został zbudowany tutaj murowany zamek. W 1389 roku zamek został nadany rycerskiej rodzinie Kmitów przez Władysława Jagiełłę, a w 1373 roku Elżbieta Łokietkówna nadała przywilej dla klasztoru w Starym Sączu na zamku Sobień. Od 1415 roku posiadłość była własnością Piotra Kmita, który w 1417 roku przyjął na zamku króla Władysława Jagiełłę i jego żonę Elżbietę z Pileckich Granowską. Według Jana Długosza, król w 1417 roku podróżował z Lwowa przez Felsztyn i Sobień do Sanoka, gdzie w kościele św. Michała zawarł małżeństwo.


Przeczytaj: Pomysły na polskie wakacje. Zwiedzamy zamki


Zamek Sobień był dwukrotnie zniszczony: w 1474 i w 1512 roku, przez wojska węgierskie. Po tych wydarzeniach opuszczony zamek zaczął podupadać i popadał w ruinę. Dobra przeszły z rąk do rąk.


W maju 1946 roku pod wzgórzem Sobienia miała miejsce jedna z większych potyczek partyzanckich po II wojnie światowej. Dowodzony przez kapitana Jarosza pociąg pancerny Panzertriebwagen 16 stoczył walkę z połączonymi oddziałami Bira, Stacha i Chrina, które zaatakowały posterunki SOK na odcinku Załuż - Olszanica.


Jak dojechać do zamku Sobień?


Dojazd do zamku Sobień nie powinien stanowić żadnego problemu. Aby dotrzeć do ruin zamku Sobień, musimy podążać drogą numer 28 z Sanoka do Przemyśla, a następnie skręcić w Załużu w kierunku Leska. Ruiny znajdują się na niewielkim wzniesieniu, a pod zamkiem znajduje się przestronny i bezpłatny parking. W sezonie jest również otwarty mini bar, gdzie można zamówić jedzenie na wynos i napoje.


Z parkingu przechodzimy przez drewniane barierki i kierujemy się w stronę lasu. Trasa jest naprawdę krótka i zajmie nam około 5 minut. Nie jest to również trudny szlak, dlatego miejsce to doskonale nadaje się na rodzinny wypad. Nawet małe dzieci poradzą sobie z wspięciem na ruiny. Pod koniec trasy wchodzimy po drewnianych schodach. Co ważne, można do tego miejsca dojechać zarówno wózkiem, jak i rowerem.


Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Zwiedzanie zamku Sobień - co warto wiedzieć?


Z tej zapewne pięknej i majestatycznej budowli obronnej przetrwało niewiele. Na wzgórzu porośniętym lasem, nad rzeką San, można jeszcze dostrzec fragmenty murów obronnych, resztki budynków i ślady wałów przedzamcza. Istnieje wieża nad bramą, gdzie zachowały się charakterystyczne kamienne okna, oraz ruiny domu mieszkalnego po drugiej stronie wzgórza. Jednakże to nie zmniejsza uroku tego miejsca.



fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Całe wzgórze zamkowe jest chronione jako rezerwat Góra Sobień ze względu na piękne kwiaty, które rozkwitają wiosną. Z tego miejsca można również podziwiać malowniczą panoramę doliny Sanu. Jednak należy pamiętać, że zwiedzanie jest dozwolone tylko na wyznaczonych szlakach, ze względu na te piękne i rzadkie rośliny.


Poznaj: Najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce! Znasz je wszystkie?


Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza o nazwie "Góra Sobień".


Zwiedzanie Zamku Sobień zajmuje około 10 minut, ale najbardziej interesujące są widoki na rzekę San. Oczywiście, możemy również zdecydować się na dłuższy pobyt - zorganizować rodzinny piknik lub po prostu odpocząć na świeżym powietrzu, otoczeni naturą i pięknym krajobrazem.


Tutaj znajdziesz noclegi w okolicy Manasterzec:





Jeśli tylko macie taką okazję, to warto jest odwiedzić zamek Sobień. Piękne krajobrazy gwarantowane!



Zdjęcie główne: fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Następny artykuł Słabe ferie zostawiają za...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!