Zamek Sobień - wyjątkowo malownicze ruiny zamku. Dlaczego warto go odwiedzić?
Odkrywanie piękna zamków w Polsce to jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu. Pogoda sprzyja takim możliwościom, więc czemu by nie rzucić wszystkiego, by móc wyjechać w Bieszczady? To właśnie tu, na Pogórzu Bukowski znajduje się malownicza miejscowość Manasterzec. Jej wyjątkowość tkwi w tym, że na jednym ze wzgórz znajdują się ruiny Zamku Sobień. To jedna z atrakcji regionu, którą warto zobaczyć.
Gdy weźmie się pod uwagę zamki w Polsce, to można mówić o ich pełnej różnorodności. Te, które znajdują się w naszym kraju, pochodzą z różnych okresów historii. Niektóre są bardzo dobrze zachowane, a po niektórych pozostała tylko i wyłącznie ruina. Okazuje się jednak, że nawet pozostałości po zamku mogą być niezwykle ciekawe. Świadczy o tym chociażby zamek Sobień, który powinien zobaczyć każdy turysta, który wybrał domki w Bieszczadach. Jego największym atutem jest wspaniała, malownicza lokalizacja, a także fakt, że rozpościera się stąd wspaniała panorama na najbliższą okolicę oraz rzekę San. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce?
Zobacz koniecznie: Największy zamek w Polsce. Gdzie się znajduje?
Zamek Sobień - historia i najważniejsze informacje
Trzeba przyznać, że jest to ustronne i dość spokojne miejsce - idealne na spacer w samotności, czy rodzinną wyprawę. Atrakcje turystyczne w Bieszczadach to przede wszystkim góry i piękna przyroda, ale takie twierdze, jak Sobień, powinny być obowiązkowym punktem każdej wyprawy.
Sobień to średniowieczny zamek, obecnie w ruinie. Znajduje się w wiosce Manasterzec, przy ujściu potoku Adyszów do rzeki San, na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych.
Historia tej warowni, strzegącej szlaku wzdłuż doliny Sanu, sięga XIII wieku. W okresie panowania księstwa halicko-wołyńskiego w XIII i XIV wieku został zbudowany tutaj murowany zamek. W 1389 roku zamek został nadany rycerskiej rodzinie Kmitów przez Władysława Jagiełłę, a w 1373 roku Elżbieta Łokietkówna nadała przywilej dla klasztoru w Starym Sączu na zamku Sobień. Od 1415 roku posiadłość była własnością Piotra Kmita, który w 1417 roku przyjął na zamku króla Władysława Jagiełłę i jego żonę Elżbietę z Pileckich Granowską. Według Jana Długosza, król w 1417 roku podróżował z Lwowa przez Felsztyn i Sobień do Sanoka, gdzie w kościele św. Michała zawarł małżeństwo.
Przeczytaj: Pomysły na polskie wakacje. Zwiedzamy zamki
Zamek Sobień był dwukrotnie zniszczony: w 1474 i w 1512 roku, przez wojska węgierskie. Po tych wydarzeniach opuszczony zamek zaczął podupadać i popadał w ruinę. Dobra przeszły z rąk do rąk.
W maju 1946 roku pod wzgórzem Sobienia miała miejsce jedna z większych potyczek partyzanckich po II wojnie światowej. Dowodzony przez kapitana Jarosza pociąg pancerny Panzertriebwagen 16 stoczył walkę z połączonymi oddziałami Bira, Stacha i Chrina, które zaatakowały posterunki SOK na odcinku Załuż - Olszanica.
Jak dojechać do zamku Sobień?
Dojazd do zamku Sobień nie powinien stanowić żadnego problemu. Aby dotrzeć do ruin zamku Sobień, musimy podążać drogą numer 28 z Sanoka do Przemyśla, a następnie skręcić w Załużu w kierunku Leska. Ruiny znajdują się na niewielkim wzniesieniu, a pod zamkiem znajduje się przestronny i bezpłatny parking. W sezonie jest również otwarty mini bar, gdzie można zamówić jedzenie na wynos i napoje.
Z parkingu przechodzimy przez drewniane barierki i kierujemy się w stronę lasu. Trasa jest naprawdę krótka i zajmie nam około 5 minut. Nie jest to również trudny szlak, dlatego miejsce to doskonale nadaje się na rodzinny wypad. Nawet małe dzieci poradzą sobie z wspięciem na ruiny. Pod koniec trasy wchodzimy po drewnianych schodach. Co ważne, można do tego miejsca dojechać zarówno wózkiem, jak i rowerem.
Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?
Zwiedzanie zamku Sobień - co warto wiedzieć?
Z tej zapewne pięknej i majestatycznej budowli obronnej przetrwało niewiele. Na wzgórzu porośniętym lasem, nad rzeką San, można jeszcze dostrzec fragmenty murów obronnych, resztki budynków i ślady wałów przedzamcza. Istnieje wieża nad bramą, gdzie zachowały się charakterystyczne kamienne okna, oraz ruiny domu mieszkalnego po drugiej stronie wzgórza. Jednakże to nie zmniejsza uroku tego miejsca.
Całe wzgórze zamkowe jest chronione jako rezerwat Góra Sobień ze względu na piękne kwiaty, które rozkwitają wiosną. Z tego miejsca można również podziwiać malowniczą panoramę doliny Sanu. Jednak należy pamiętać, że zwiedzanie jest dozwolone tylko na wyznaczonych szlakach, ze względu na te piękne i rzadkie rośliny.
Poznaj: Najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce! Znasz je wszystkie?
Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza o nazwie "Góra Sobień".
Zwiedzanie Zamku Sobień zajmuje około 10 minut, ale najbardziej interesujące są widoki na rzekę San. Oczywiście, możemy również zdecydować się na dłuższy pobyt - zorganizować rodzinny piknik lub po prostu odpocząć na świeżym powietrzu, otoczeni naturą i pięknym krajobrazem.
Tutaj znajdziesz noclegi w okolicy Manasterzec:
Jeśli tylko macie taką okazję, to warto jest odwiedzić zamek Sobień. Piękne krajobrazy gwarantowane!
Komentarze