Zamek w Melsztynie w zupełnie nowej odsłonie. Co się zmieni?

Zamek w Melsztynie w zupełnie nowej odsłonie. Co się zmieni?

Podczas każdego wypoczynku, w większości przypadków znaczącą rolę odgrywa odkrywanie piękna licznych zabytków i atrakcji. Do tych najchętniej odwiedzanych miejsc na pewno należy zaliczyć zamki, które znajdują się w praktycznie każdym regionie naszego kraju. Jeśli w najbliższym czasie zamierzacie odwiedzić Małopolskę, to na Waszej liście powinien znaleźć się zamek w Melsztynie. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Niejednokrotnie, architektura która przetrwała, pozwala w ciekawy sposób poznać historię danego miejsca. Tak wygląda też sytuacja, gdy weźmiemy pod uwagę zamki w Polsce. Ich piękno i historię, można odkrywać w praktycznie każdej części Polski. Wiele tego typu ciekawych zabytków znajduje się w województwie małopolskim. To właśnie tu znajduje się zamek w Melsztynie, który doczeka się rekonstrukcji. To miejsce, które powinni w szczególności odwiedzić ci turyści, którzy na swój urlop wybrali domki Zakliczyn.


Zobacz: Najstarszy zamek w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajduje?


Zamek w Melsztynie - najważniejsze informacje


Podobnie, jak większość zamków w Polsce, również i zamek w Melsztynie może pochwalić się ciekawą historią, która sięga okresu średniowiecza. Jest to XIV-wieczny zamek, wzniesiony na wzgórzu Zamczysko nad Dunajcem w Melsztynie. Obecnie można tu podziwiać tylko i wyłącznie ruiny, ale wszystko ma się zmienić i to w dość niedługim czasie.



fot. Tygrys s Kotem / zdjecia.nocowanie.pl

W roku 1347 rozpoczęła się budowa zamku w Melsztynie z inicjatywy Spicymira, kasztelana krakowskiego i członka rodu Leliwitów. Przez prawie dwieście lat, od XIV do początku XVI wieku, zamek ten służył jako rezydencja Leliwitów, do których należeli znani przedstawiciele, tak jak Spytek z Melsztyna czy Spytek Melsztyński. W około 1546 roku Spytek Wawrzyniec Jordan podjął decyzję o przebudowie dawnej gotyckiej budowli w stylu renesansowym. Warto zauważyć, że w tym czasie powstał zachowany do dzisiaj renesansowy mur ze strzelnicami w centralnej części zamku. W 1770 roku zamek w Melsztynie został zajęty przez konfederatów, a następnie splądrowany i spalony przez wojska rosyjskie. Od tamtej pory pozostawał w ruinie i stopniowo niszczał, a kolejne części budowli ulegały zniszczeniu.


W 2008 roku zamek został przekazany gminie Zakliczyn, a prace związane z zabezpieczeniem ruin i częściową odbudową trwają od 2018 roku. Dzięki temu stopniowo przywraca się zamkowi jego dawny blask i historia, a miejscowość Melsztyn zyskuje odrestaurowaną atrakcję turystyczną.


Poznaj: 7 zamków, w których starszy! Najciekawsze miejsca na urlop!


Jak dojechać do zamku w Melsztynie?


Zamek jest usytuowany w malowniczym i cichym miejscu na wzgórzu, otoczony drzewami. Jego imponująca bryła jest dobrze widoczna, gdy podróżuje się samochodem główną drogą numer 980. To piękne położenie dodaje zamkowi uroku i tworzy wspaniałą atmosferę. Z dala, na tle zieleni i otaczającej przyrody, zamek prezentuje się imponująco i zachęca do bliższego poznania jego historii.


Aby dotrzeć na miejsce, możemy podróżować z Tarnowa przez miejscowości Wojnicz, Sukmanie i Roztokę. Po dotarciu do Melsztyna, skręcamy w prawo na Dębno, a po około 200 metrach skręcamy w lewo, podążając za znakami kierującymi do zamku.


Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Jeśli chodzi o parking, można zaparkować samochód w pobliżu zamku na poboczu po prawej lub lewej stronie. Zamek jest otwarty przez całą dobę, więc można go odwiedzić o dowolnej porze.


W Melsztynie znajdują się jedynie ruiny zamku, dlatego zwiedzanie polega na spacerze między pozostałościami warowni. Można podziwiać widoki i zanurzyć się w atmosferze historii, przechadzając się wokół zamku i odkrywając jego pozostałości.


Legenda o zamku w Melsztynie


Z większością zamków w Polsce, związane są pewne legendy. Podobnie wygląda sytuacja, gdy weźmie się pod uwagę zamek w Melsztynie. Według lokalnych legend i opowieści, pod zamkiem Melsztyn mają znajdować się tajemnicze podziemne tunele, które podobno prowadzą aż pod rzekę Dunajec, docierając do klasztoru w Zakliczynie, oddalonego o 3 kilometry. Według opowieści, te podziemne tunele miały pełnić funkcję schronienia dla mieszkańców i chronić ich przed nieprzyjacielem. Co ciekawe, mówi się również, że w tych podziemiach ukryte są ogromne skarby.



fot. Tygrys s Kotem / zdjecia.nocowanie.pl

Podążając w stronę zamku z parkingu, może się zdarzyć, że usłyszymy odgłosy galopujących koni i zobaczymy widmo rycerza w pięknej zbroi. Nie ma powodu do niepokoju, jest to rzekomo duch Spytka III, który czasem się tam pokazuje. Jest to jedna z wielu opowieści związanych z zamkiem, które dodają mu tajemniczego i magicznego charakteru.


Zobacz również: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?


Inne legendy głoszą, że kamienie użyte do budowy zamku zostały przyniesione aż z Gór Świętokrzyskich przez diabły, które miały pomóc w ich transportowaniu. Te fascynujące historie i opowieści przyczyniają się do atmosfery tajemniczości, jaka otacza zamek Melsztyn.


Rekonstrukcja zamku w Melsztynie - kiedy zamek będzie dostępny dla turystów?


Gmina Zakliczyn niedawno otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 350 tysięcy złotych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację IV etapu rekonstrukcji historycznej rezydencji Leliwitów. Dzięki temu wsparciu możliwe będzie zrealizowanie ważnych działań, takich jak budowa ścian z przestrzenią widokową oraz pokrycie zamku dachem. Po zakończeniu wszystkich prac rekonstrukcyjnych, wieża zamkowa będzie imponować wysokością 28 metrów. Taka atrakcja bez wątpienia przyciągnie turystów zainteresowanych bogatą historią Polski.



fot. Tygrys s Kotem / zdjecia.nocowanie.pl

Warto zaznaczyć, że od 2018 roku przeznaczono blisko 3 miliony złotych na odbudowę zamku, z czego 2,5 miliona złotych pochodziło z budżetu państwa. To znacząca inwestycja, która pokazuje zaangażowanie w przywracanie dawnej świetności i wartości kulturowej tego miejsca. Dzięki temu wsparciu finansowemu, gmina Zakliczyn może kontynuować prace rekonstrukcyjne i zachować dziedzictwo historyczne dla przyszłych pokoleń.


Zaplanuj zwiedzanie i sprawdź noclegi w Melsztynie:





Zamek w Melsztynie, to budowla którą warto zobaczyć, niezależnie od stopnia rekonstrukcji. Wszystko wskazuje na to, że już całkiem niedługo będziemy mogli cieszyć się naprawdę ciekawym odnowionym zabytkiem w województwie małopolskim.



Zdjęcie główne: fot. prosiaczeq / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Wyjątkowe i nietypowe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!