Zamek w Szczytnie zostanie nową atrakcją regionu?
Warmińskie zamki od lat rozpalają wyobraźnię turystów. Te, które zostały zachowane w prawie idealnym stanie, świadczą o wspaniałości tej krainy. Pozostałości innych przypominają o biegu dziejów, nie zawsze łaskawych. Teraz z ruin ma szansę podnieść się jedna z warmińskich warowni – mowa tu o Szczytnie, gdzie według powieści Jurand ze Spychowa przybył w poszukiwaniu swojej córki.
Zamek w Szczytnie – początki
Historia szczycieńskiego zamku sięga połowy XIV wieku, gdy w miejscu dawnej osady, Krzyżacy wybudowali drewniany zamek. Warownia spłonęła jednak podczas najazdu Litwinów (1370 r.), zatem do kolejnej budowy wykorzystano już kamień.
Zamek był siedzibą krzyżackiego prokuratora, a za czasów Prus Książęcych – starosty. Później przebudowano go na myśliwską rezydencję książąt, wielokrotnie nazywaną najpiękniejszą w Prusach. Dzięki temu w kolejnych latach rozkwitła osada podzamkowa. W końcu XVIII w. zamek przestał być siedzibą jakiegokolwiek urzędu i popadł w zaniedbanie. Zapomniana warownia została częściowo rozebrana…
Zamek współcześnie
Od 1925 roku aż do końca wojny w zamku mieściło się muzeum. Wśród eksponatów znalazły się prawdziwe perełki, jak na przykład wyposażenie mazurskiej izby, neolityczny grób czy prehistoryczne łodzie-dłubanki. Zbiory systematycznie się powiększały, zajmując kolejne zamkowe komnaty. Po wojnie przeniesiono je do ratusza, gdzie miały lepsze warunki.
Obecnie zamek utrzymywany jest w stanie trwałej ruiny, a pozostałości jego murów zamykają od zachodu dziedziniec miejskiego ratusza. Władze Szczytna mają jednak ambitne plany – niedawno przygotowano wniosek o unijne dofinansowanie. Dzięki uzyskanym funduszom miasto mogłoby się podjąć rewitalizacji zamkowych ruin.
Projekt obejmuje między innymi odsłonięcie i udostępnienie zwiedzającym średniowiecznych piwnic. W planie jest też obniżenie dawnego dziedzińca do poziomu ze średniowiecza a także zrekonstruowanie starej studni i fosy, oraz wypełnienie tej ostatniej wodą. Być może uda się też wydobyć kamienną basztę… Po rewitalizacji znalazłoby się tu miejsce na salę wystawienniczą, a także miejsce wystaw i rycerskich warsztatów.
Jeśli uda się zrealizować te zamierzenia, zamek w Szczytnie ma szansę stać się dużą atrakcją, przyciągającą do miasta wielu turystów.
Chcesz odwiedzić Szczytno? Wejdź i zobacz noclegi w tym mieście: Noclegi w Szczytnie
fot. pontzi (pixabay.com CC0)
Komentarze