Położony na wzgórzu św. Wacława, Zamek Ołomuniecki jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozległych ołomunieckich zabytków. W roku 1962 wpisany został do Rejestru Narodowych Instytucji Kultury Republiki Czeskiej. Zamek ten dawniej należał do Przemyślidów, pierwszej dynastii czeskiej. To właśnie tutaj w roku 1306 zamordowano ostatniego Przemyślida, króla Czech Wacława III. Zamek ten na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, a nowowybudowane obiekty sakralne zatarły ślady jego dawnej wielkości. Nadal jednak można tu podziwiać Pałac Biskupi ze słynnymi oknami w stylu romańskim, gotycką katedrę św. Wacława, która jest główną świątynią Archidiecezji ołomunieckiej, oraz Muzeum Archidiecezjalne założone z inicjatywy papieża Jana Pawła II.
Do najważniejszych i wartych zwiedzenia części zamku należą dziś:
- gotycka katedra św. Wacława wraz z częściowo zachowanym Pałacem Biskupim z cennymi architektonicznie oknami w stylu romańskim,
- fragmenty murów obronnych nalężących do dawnego zamku (po stronie południowej katedry, przy Placu św. Wacława),
- kaplica św. Anny, w której w przeszłości wybierano nowych biskupów i arcybiskupów ołomunieckich,
- Muzeum Archidiecezjalne, wraz z udostępnioną dla zwiedzających kaplicą św. Barbary,
- mury kamienne (zwłaszcza te od strony północnej i północno-wschodniej), stanowiące resztki muru ogradzającego pałac romański, gotycki wykusz, Okrągła Wieża oraz inne elementy charakterystyczne dla architektury zamkowej.