Zamek Dubiecko
Zazwyczaj zamki w Polsce mają bogatą i ciekawą historię, nie mniej jednak nie każdy zachwyca położeniem jak Pałac Dubiecko. To prawdziwa perła na Karpackim Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych, która zachwyca wspaniałymi widokami na pradolinę Sanu, niezwykłym klimatem, świetną kuchnią, a w dodatku można tam nocować. Zamek Dubiecko to obiekt z duszą, który po latach odzyskał swoje piękno, a teraz zaprasza do odnowionych, pałacowych wnętrz, które kryją nie jedną tajemnicę z czasów Diabła Łańcuckiego i Ignacego Krasickiego. W Pałacu Dubiecko tradycja i historia dawnych dziejów w niezwykły sposób łączy się ze współczesnością. Odwiedzając pałac, możecie poczuć to na własnej skórze. Jesteśmy pewni, że stylowe wnętrza hotelu, bogactwo smaków oraz przepiękne otoczenie pałacu zadowolą najbardziej wymagających gości.
Wybierasz się w Bieszczady i lubisz komfortowe wnętrza? Sprawdź: apartamenty Bieszczady
Lokalizacja - Zamek Dubiecko
Zamek Dubiecko położony jest w Bieszczadach, nad malowniczą rzeką San w miejscowości Dubiecko w województwie podkarpackim, przy drodze wojewódzkiej Przemyśl–Domaradz nr 884, która łączy przejścia graniczne pomiędzy Ukrainą, a Słowacją. Bezpłatny, strzeżony parking na 100 aut zlokalizowany jest tuż przy hotelu, u podnóża skarpy pałacowej.
Zamek Dubiecko znajdziecie pod adresem: ul. Zamkowa 1, 37-750 Dubiecko (powiat przemyski), Polska. Współrzędne GPS: 49°49’19.2″N 22°23’37.9″E.
Miłośnicy przyrody odwiedzający zamek, powinni koniecznie uwzględnić w swoim planie pobliskie Muzeum Skamieniałości i torfowiskowy rezerwat przyrody Broduszurki położony w odległości ok. 4 km od pałacu. Dubiecki zamek to również świetna baza wypadowa do Krasiczyna, Rzeszowa, Sanoka, Jarosławia, czy Krosna.
Bieszczady to bez wątpienia skarbnica pięknych widoków i malowniczych zakątków. Możecie je odkrywać wybierając szlaki turystyczne bieszczady. Warto też zajrzeć na: Najpiękniejsze punkty widokowe - Bieszczady z lotu ptaka, aby nie pominąć cudownych miejscówek i móc zaplanować wspaniałą wycieczkę.
Historia Zamku Dubiecko
Dubiecko od 1389 roku należało do rodu Kmitów. Sytuacja uległa zmianie w połowie XVI wieku. Wówczas wieś i okoliczne włości przejął Stanisław Stadnicki, żeniąc się z Nawojką, córką Andrzeja Kmity. Zamek w Dubiecku został wybudowany w miejscu dawnego fortalicjum Kmitów pod koniec pierwszej połowy XVI wieku przez ich syna Stanisława Mateusza Stadnickiego. W tamtym czasie składał się z 2 równoległych skrzydeł mieszkalnych, na planie czworoboku, z dziedzińcem na środku, a całość otaczały mury z czterema basztami i fosa.
W 1588 roku, Andrzej Stadnicki, syn Stanisława odsprzedał Dubiecko wraz zamkiem dla Stanisława Krasickiego, po którym odziedziczył go jego potomek Jerzy. Krasiccy podjęli się rozbudowy obiektu, który z niewielkich rozmiarów zamku przekształcił się w sporych rozmiarów rezydencję obronną. Co prawda obiekt ten nie dorównywał gabarytami zamku w Krasiczynie, zyskał jednak charakter współczesnej, renesansowej posiadłości.
Następnie w wyniku rodzinnych kłótni Dubiecko stało się miejscem wielu sporów i zajść. W XVII wieku zamek Dubiecko zniszczyli Tatarzy. Rodowa siedziba została zaniedbana i straciła dużo swojej świetności. W dodatku w 1750 roku wielki pożar strawił większą część obiektu.
Anna Krasicka, po śmierci męża podzieliła cały majątek i przekazała go Antoniemu w 1862 roku. W latach 1771-1780 młodszy brat Ignacego - Antoni Krasicki wraz z żoną Różą z Charczewskich dokonał licznych przeobrażeń dubieckiej posiadłości. Ostatecznie budynek był na planie prostokąta z wolnostojącą basztą. Obiekt zatracił swój charakter obronny i stał się stojącą do dzisiaj klasycystyczną rezydencją otoczoną pięknym ogrodem.
W 1905 roku Aleksandra Krasicka wniosła Dubiecko w posagu do rodu Konarskich, którzy w 1909 roku dobudowali oficynę w stylu neogotyckim. Ostatni dziedzic Dubiecka - Stanisław Konarski dokonał kolejnej przebudowy pałacu łącząc przybudówkę z basztą. Dzięki temu obiekt ponownie zyskał wygląd budowli obronnej.
Podczas I wojny światowej pałac został ograbiony i zniszczony przez wojska cesarskie. W 200. rocznicę urodzin Ignacego Krasickiego w 1935 roku, ród Krasickich ufundował pomnik ku jego czci. Popiersie poety autorstwa Stefana Zbigniewicza, rzeźbiarza ze szkoły Xawerego Dunikowskiego, zostało ustawione przed pałacem. Po II wojnie światowej obiekt był własnością Zakładu Płyt Pilśniowych w Przemyślu.
Muzeum biograficzne Ignacego Krasickiego
W okresie powojennym, przez pewien czas w pałacu działało Muzeum biograficzne Ignacego Krasickiego, które po 1980 roku zostało przeniesione do Przemyśla. Niestety odbyło się to bez pełnej rejestracji zbiorów i nie ma informacji, gdzie dokładnie jest zlokalizowane.
Ciekawostki - Zamek Dubiecko
Zamek zyskał największą sławę, jako miejsce narodzin dwóch znanych postaci. To tutaj w 1551 roku przyszedł na świat największy polski zabijaka i awanturnik - Stanisław Stadnicki, zwany również "Diabłem Łańcuckim". W komnatach przebudowanego już zamku w 1735 roku, urodził się książę poetów polskich Ignacy Krasicki - biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński, a przede wszystkim wybitny poeta. Prymas choć spędził tu tylko dzieciństwo często wracał w rodzinne strony.
W Zamku Dubiecko powstała królowa polskich kolęd "Bóg się rodzi", którą Franciszek Karpiński napisał na zlecenie księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. W obiekcie powstały również znakomite książki, wiersze i obrazy wspaniałych artystów.
Podczas remontu odkryto metrową warstwę ludzkich kości w piwnicy pod skarbczykiem. Najprawdopodobniej to ofiary Jerzego Krasickiego, zwanego również Grandżadża, czyli graniczącą ze śmiesznością pychę i zarozumiałość. Syn Stanisława znany był również pod pseudonimem Gran Griorgio - Wielki Jerzy. Nie do śmiechu było tym, którzy stanęli oko w oko ze starostą dolińskim. Swoje ofiary więził w dubieckich lochach, a potem w Sanoku zmuszając m.in. do zrzeczenia się wszelkich pretensji wobec niego. Ponadto mimo nałożonych mu licznych wyroków, nadal napadł na swoich sąsiadów i rywali. Dopiero za napad na Pawła Potockiego został skazany na 12 tygodni więzienia we lwowskim zamku. Za kolejne awantury biskup Jan Wężyk rzucił na niego klątwę, a husarzy siłą zmusili do przeprosin. Ostatecznie Jerzy Krasicki został uznany za szalonego, a po utracie starostwa i majątku błąkał się osamotniony po Lwowie.
Nocując w Dubiecku możecie doświadczyć magicznych "czarnych nocy", których nie zobaczycie w mieście. Ci co spoglądali już z zamkowego tarasu na niespowite światłem niebo, powiadają, że ten widok jest niesamowity i co ciekawe daje uspokojenie i moc jednocześnie. Sprawdź nasze oferty noclegowe i zasmakuj wypoczynku w ciszy, pod czystym bieszczadzkim niebem: noclegi Bieszczady.
Zamek, czy Pałac Dubiecko?
Pałace to pełne przepychu reprezentacyjne rezydencje pozbawione funkcji obronnej, w których odpoczywali władcy, czy przedstawiciele wyższych warstw społecznych. Zamki natomiast, to budowle o charakterze warownym dające schronienie ich mieszkańcom w czasie najazdów i wojen. Funkcje mieszkalne zamków w odróżnieniu od pałaców, miały zawsze charakter drugorzędowy. Zapoznając się z historią i obecnym wyglądem obiektu możemy stwierdzić, że dawny zamek szlachecki w Dubiecku został przebudowany w pałac i współcześnie zamkiem jest tylko z nazwy. Warto dodać, że aktualnie korpus budynku ma cechy stylu klasycystycznego, natomiast dobudówka (wieża, oficyna, baszta) są już w stylu neogotyckim. Jedynie dwa podpiwniczone pomieszczenia na parterze zawierają mury zamku Stadnickich, w tym narożny, kamienny skarbczyk.
Pałace czarują przepychem, elegancko urządzonymi, jasnymi wnętrzami, dziełami sztuki i przestronnymi ogrodami. Oprócz zachwycającego obiektu w Dubiecku, który jest również hotelem warto odwiedzić również inne pałace w Polsce. Nocleg w pałacowym pokoju polecamy osobom ceniącym komfort, ciszę, stylowe pomieszczenia i piękne otoczenie.
Park Zamkowy - Zamek Dubiecko
Pałac Dubiecko otacza założony na przełomie XVIII i XIX wieku, jeden z najlepiej zachowanych parków historycznych. Najliczniej występują w nim lipy, klony, jesiony oraz dęby szypułkowe, od których pochodzi nazwa miejscowości Dubiecko (ruskie słowo "dup" znaczy "dąb"). W 7-hektarowym parku znajduje się ponad 70 pomników przyrody, a jeden z nich zlokalizowany na dziedzińcu - Dewajtis ma już ponad 300 lat. Rozciąga się stąd urokliwy widok na pradolinę Sanu i okoliczne wzgórza Pogórza Przemyskiego oraz Dynowskiego.
Spacerując po parkowych alejach warto zwrócić uwagę również na gatunki z innych krajów. Rośnie tam platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy, czy tulipanowiec amerykański. To właśnie tu rośnie jedno z największych drzew w Polsce - platan mierzący 6 m obwodu w pierśnicy.
W parku znajduje się również zespół wolier z ptakami ozdobnymi, ale nie zdziwcie się jak podczas spaceru towarzyszyć Wam będę różne gatunki łabędzi z całego świata.
Na tzw. Krasiczynku, w miejscu pierwszego kościoła z 1407 roku postawiono kamienny krzyż. Natomiast kapliczka z figurą Maryi, zlokalizowana przy jednej z głównych alei została ufundowana przez hrabinę i upamiętnia ocalenie tonącego dziecka. Co ciekawe, Ignacy Krasicki bardzo dbał o swój rodzinny ogród. Często przesyłał swojej bratowej Róży z Charczewskich (żonie Antoniego Krasickiego), nowe sadzonki roślin wraz z instrukcją zasadzenia i nakazywał wzbogacić o nie dubiecki park.
Pałac Dubiecko - Dziś
Zamek Dubiecko jest otwarty dla zwiedzających, ale nie znajdziecie tam ekspozycji muzealnej! Obecnie funkcjonuje tu luksusowy hotel, centrum konferencyjne, restauracja i kawiarnia. Park dostępny jest dla turystów w ciągu dnia, a wstęp do niego, podobnie jak parking jest bezpłatny.
Z dawnych lat zachowały się:
- piwnice pod południowo-zachodnią częścią gazonu oraz północno-wschodnia część zamku,
- alkierz, tzw. skarbczyk,
- dwa pomieszczenia na parterze obecnego pałacu,
- fragmenty dawnych fortyfikacji.
Hotel w Zamku Dubiecko
Zabytek wybudowany w XVI wieku został zakupiony przez prywatnego inwestora w 2009 roku. Na szczęście obiekt został pięknie odrestaurowany, a nowi właściciele zadbali o każdy szczegół. Podniszczony budynek został przez nich przekształcony w ekskluzywny hotel. Zakwaterowanie możliwe jest w pokojach 1, 2, 3 - osobowych, a także w przestronnych apartamentach. Do dyspozycji gości oddano 11 pokoi i 4 apartamenty w części zamkowej oraz 21 pokoi i 4 apartamenty w części hotelowej. Każda z komnat ma swój niepowtarzalny klimat, inny wystrój i nawiązuje do bajek Ignacego Krasickiego. Wszystkie pokoje w hotelu Zamek posiadają sejf, telewizor, łazienkę, minibar, dostęp do internetu oraz przyporządkowaną bajkę słynnego poety. Uwagę przykuwa również długi na trzy kondygnacje kryształowy żyrandol w części hotelowej. W obiekcie organizowane są liczne atrakcje, a także sympozja, bankiety, konferencje, czy przyjęcia weselne.
Udogodnienia i atrakcje - Hotel Dubiecko
Na terenie hotelu goście mogą jeździć konno, uprawiać nordic walking, łowić ryby oraz korzystać z sauny, jacuzzi, wypożyczalni sprzętu i innych dostępnych atrakcji. Pracownicy hotelu chętnie pomogą wybrać odpowiednie rowery, czy kajaki oraz doradzą w każdej hotelowej kwestii. A jeśli macie ochotę zwiedzić inne, ciekawe miejsca w okolicy, zobaczcie: Dubiecko atrakcje.
W Bieszczadach jest wiele wspaniałych miejsc do odkrycia. Rozległe połoniny, ciekawe i spokojne szlaki, wodospady, kolejka leśna, jeziora, a nawet drezyny rowerowe i chatka wariatka. Każdy znajdzie tam coś dla siebie!
W restauracji Zamkowa
szef kuchni specjalizuje się w daniach kuchni staropolskiej i przysmakach z dziczyzny. Nie mniej jednak klienci restauracji mają szeroki wybór innych dań, a w dodatku potrawy mogą być dostosowane do specjalnych potrzeb dietetycznych gości. Restauracja Zamek Dubiecko czynna jest codziennie od godziny 10.00 do 22.00.
Recepcja czynna
jest przez całą dobę, a jej personel jest wielojęzyczny.