Zamek krzyżacki w Ełku to jedna z atrakcji Mazur. Zamek ten został zbudowany z inicjatywy 26. Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulryk’a von Jungingen’a w latach 1398-1406. Obecnie po zamku pozostały jedynie ruiny oraz most prowadzący do zamku, dawniej most zwodzony. Co ciekawe, legenda głosi, że biegnący pod dnem jeziora Ełckiego tunel łączył zamek z miastem.
Kompleks składał się z dwóch obiektów: właściwego zamku i małego budynku, przeznaczonego do zamieszkania. Główne wejście do zamku prowadziło od strony miasta długim drewnianym mostem, będącym elementem muru obronnego, otaczającego cały kompleks.
Co ciekawe, zamek ulokowano na szlaku komunikacyjnym z Prus na wschodnie tereny ościenne, dzięki czemu stanowił on fortecę napadową zakonu krzyżackiego na Litwę. W tych czasach zamek był częścią systemu obronnego zakonu i był rezydencją jednego z jego zarządców, piastującego tytuł prokuratora.
Po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. wojska polskie zniszczyły zamek. Pod koniec XV w. zakon jednak ponownie go odbudował. W 1525 r. zamek przekazano starszemu elkowi, gdzie później urządzono w nim sąd miejski. W 1639 r. na zamku przebywał Władysław IV Waza i kanclerz litewski Albrecht Radziwiłł.
W 1833 roku zamek został poważnie uszkodzony przez pożar. Pozostały po nim jedynie mury. Po kolejnej odbudowie funkcjonowało w nim więzienie, działające do 1970 r. Od tego czasu zamek popadał w ruinę.
W 2010 roku ziemia wraz z zamkiem stała się własnością prywatnego właściciela, który planuje przekształcić całość w hotel.
Teren zamku jest pod stałą opieką konserwatora zabytków. Obiekt dostępny jest jedynie z zewnątrz. Nie ma możliwości zwiedzania wnętrza.
Jaki zamek!!! ruiny zamkniete metalową bramą, żenada że coś takiego można nazwać zamkiem krzyżackim!!!!
Jaki zamek,gdzie ta atrakcja turystyczna?Ruina starego pierdla,syf bród smród i do tego ogrodzony drutem kolczastym.