Większość Polaków, słysząc o zamku krzyżackim, bez zastanowienia pomyśli o Zamku Krzyżackim w Malborku. Nie jest to jednak jedyny zamek krzyżacki w Polsce. Kolejny z nich, a właściwie jego część, znajduje się w Lęborku i do dziś stanowi wizytówkę miasta.
Założycielami grodu i budowniczymi zamku byli Krzyżacy, którzy w ten sposób umacniali swoje panowanie nad zdobytym nieco wcześniej Pomorzem Gdańskim. Oryginalny zamek został wzniesiony na planie kwadratu. Dwa narożniki zamku wyposażone były w baszty. Ciekawym rozwiązaniem było przeprowadzenie na dziedzińcu kanału, nad którym wybudowano młyn oraz browar. Z kolei na podzamczu znajdowała się stajnia i spichlerz.
W połowie XV wieku zamek przeszedł na własność książąt pomorskich. W tym czasie został również przebudowany, przez co zyskał wiele cech charakterystycznych dla architektury doby renesansu. W późniejszych wiekach zamek przechodził z rąk do rąk, a w czasie rozbiorów trafił w granice Prus. W wieku XIX i na początku XX (20-lecie międzywojenne) rozebrane zostały mury obronne, sale zamkowe zaadaptowano na potrzeby sądu.
Do dzisiaj zachowały się jedynie zarysy ostrołukowych okien, gotycki szczyt schodkowy oraz prostokątna klatka schodowa w kształcie wieży.
Obecnie budynek jest siedzibą Sądu Rejonowego w Lęborku. Na jego dziedzińcu umieszczono repliki średniowiecznych narzędzi do wymierzania kar – dyby i pręgierz. Jest to zabytek, choć którego wnętrze nie jest udostępniane do zwiedzania, to koniecznie trzeba go zobaczyć, ponieważ w Polsce zostało niewiele tego typu budowli zachowanych w tak dobrym stanie. Warto również zajrzeć na moment do środka, by odszukać znamiona przeszłości.