Szesnastowieczna forteca
Zamek w Krupem to zespół budowli z XVI wieku wzniesiony przez Pawła Orzechowskiego herbu Rogala, podkomorzego chełmskiego i starostę surażskiego. Postawił on nowoczesną i potężną fortecę bastejową, którą tworzyło skrzydło mieszkalne umieszczone od strony północno-wschodniej, mury obronne oraz budynki gospodarcze. Po kilku latach do skrzydła mieszkalnego dostawiono kolejny budynek o takim samym przeznaczeniu. Przy utworzonym w ten sposób narożu mieszkalnym wybudowano pięcioboczną basteję (rodzaj baszty obronnej).
Forteca wyróżniała się pięknymi zdobieniami, bo właśnie za to można uznać arkadową galerię, attykę oraz sgrafitta o tematyce roślinnej – część z nich zachowała się mimo dużych zniszczeń zamku.
Ród Orzechowskich władał zamkiem do roku 1644, później przeszedł na własność Władysława Niemirycza, a następnie rodu Buczackich Tworkowskich.
Potop szwedzki
Podczas najazdu wojsk szwedzkich zamek został zdobyty przez wojska szwedzkie (1656 r.). Najeźdźcy nie mieli litości dla fortecy i ją zniszczyli. Nie pomógł też pożar, który wybuchł dziesięć lat później i strawił część gospodarczą. Zamek już nigdy nie powrócił do dawnej świetności, a od połowy XVIII wieku pozostaje w ruinie.
Czasy współczesne
Do naszych czasów zachowało się niewiele z dumnej późnorenesansowej szlacheckiej siedziby. Podczas zwiedzania ruin zamku można zobaczyć tam m.in.
• ściany zamku właściwego
• fragmenty północnej bastei
• zarysy fos
• przedzamcze ze śladami fundamentów bastei
Byłam wiele razy i nadal z chęcią wracam do riun.
nawet git byłam tam same ruiny są nawet spoko ale dworek który stoi obok jest przecudowny no a z ruin są piękne widoki na rzekę która płynie obok