Historia krzyżackiego Zamku w Nidzicy sięga aż 1370 roku, kiedy to rozpoczęto jego budowę. W 1409 roku rezydował już w nim krzyżacki prokurator.
Obecnie Zamek w Nidzicy to dobrze utrzymana, zadbana krzyżacka warownia, służąca jako siedziba miejskiego centrum biznesu, kultury oraz rozrywki.
Mury zamkowe dały schronienie licznym instytucjom i inicjatywom. Mieszczą się w nich: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Działa tutaj również hotel oraz restauracja.
Zainteresowani zwiedzaniem muszą wiedzieć, że wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego jest wolny, zaś do muzeum wstęp już jest płatny. Kompleks otoczony jest gęstym XIX-wiecznym parkiem, który w okresie leśnym doskonale kamufluje zamek krzyżacki.
Zwiedzanie zamku turyści rozpoczynają od ekspozycji historycznej „Z dziejów Ziemi Nidzickiej” mieszczącej się w czterech salach zamkowego przyziemia.
W pierwszej sali znajdują się eksponaty ukazujące najstarszą historię Prusów, zamku i miasta.
Druga sala to zdjęcia Nidzicy – Neidenburga sprzed I i II wojny światowej, piękne kafle mazurskie oraz wydawnictwa religijne pisane gotykiem.
Trzecia sala, czyli zbrojownia, mieści kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem.
W czwartej Sali znajduje się wyposażenie mazurskich chałup i sprzęty użytku domowego.
Na pierwszym piętrze zamku znajduje sie galeria Hieronima Skurpskiego. Grafiki i obrazy jednego z najwybitniejszych artystów Warmii i Mazur znajdują sie w Sali „Relax”.
Z kolei „Sala Rycerska”, jednocześnie największa i najprzestronniejsza sala, to dawna kancelaria wójta, kaplica i refektarz. Znajduje się tu XV wieczne polichromie oraz gotyckie sklepienie. Zwiedzanie zamku kończy sie na sali widokowej., czyli dawnym krzyżackim spichlerzu z pięknym starym obelkowaniem drewnianym i gankami wartowniczymi oraz z panoramą na miasto, zamek i okolicę.
Sala widokowa to również sala wystawowa Nidzickiego Ośrodka Kultury noszącą nazwę „Galerii pod Belką”. W gotyckiej scenerii sal zamkowych organizowane są również koncerty, wernisaże,konferencje, bankiety, biesiady i bale.
Zamek ok. Pokoje to czasy PRL u. Zdecydowanie zobaczyć zamek a noclegu szukać gdzie indziej.
Hotel przeciętny. Niestety bez oczekiwanego klimatu. Dawno przeminął jego blask. Firma która go dzierżawi tylko eksploatuje i nie inwestuje. Wszystko do remontu. Stosunek ceny do jakości wysoko przewartościowany. Na plus, świetne śniadanie. Polecam jedynie na jedną noc dla satysfakcji noclegu na zamku.
Zamek w Nidzicy oraz ruiny w Czorsztynie nie są nad Soliną , tylko Dunajcem ......
Donttier - proponuję naukę geografii. Niedzica nie jest nad Soliną ! https://www.nocowanie.pl/zamek_w_nidzicy,141629,opinie,1.html
Proszę nie mylić - Niedzica nad Solina a Nidzica na mazurach !!!