Zamki w Polsce, które warto zobaczyć

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć

Na obszarze Polski znajduje się wiele wspaniałych zamków, część z nich jest bardzo dobrze zachowana, część – trochę mniej. Wszystkie jednak są wyjątkowe i zawierają w sobie różne tajemnice. Z każdym zamkiem łączy się jakaś historia lub legenda. Zachęcamy do odbycia razem z nami wycieczki po najwspanialszych polskich zamkach i tym samym poznania historii naszego kraju. To nie będzie zwyczajne oprowadzanie po pozostałościach architektury z minionych epok. Pokażemy Wam urokliwe miejsca, które mimo lat zachwycają i stają się inspiracją do filmów oraz dzieł literatury.

Zamek w Będzinie


Murowany zamek w Będzinie został zbudowany na miejscu gródka Banden z okresu wczesnego średniowiecza, zniszczonego przez najazd tatarski w 1241 roku. Odbudowa miała miejsce prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku. Głównym przeznaczeniem zamku była ochrona zachodniej zachodniej granicy naszego kraju. Jego obronny charakter wyznaczały m. in.: wysokie i grube mury o długości kilku kilometrów oraz stale stacjonująca część królewskiego wojska. Najstarszą budowlą, która znajdowała się w obrębie grodu była wieża. Jej umiejscowienie było dość istotne bowiem ustawiona była od strony największego zagrożenia. Ostatnimi polskimi władcami, będącymi na ternie zamku w Będzinie byli August II Mocny oraz Stanisław August. Zamek do dziś robi ogromne wrażenie, dzięki łatwemu dojazdowi aż pod same mury, dotarcie do zamku nie stanowi żadnego problemu. Surowy charakter budowli wspaniale komponuje się z otaczającym ją krajobrazem. Miejsce idealne do rodzinnych wycieczek. Znajdujący się na terenie zamku oddział Muzeum Zagłębia posiada w swojej kolekcji różne rodzaje broni, armatki, strzelby i wiele innych eksponatów wartych zobaczenia.


Planujesz wypoczynek w Będzinie lub okolicach? Zajrzyj tutaj: noclegi Będzin.


Zamek w Brzegu


Brzeg to przepiękne miasto w województwie opolskim, do którego naprawdę warto przyjechać choćby na kilka dni. Dodatkowym atutem miasta jest znajdujący się na jego terenie niepowtarzalny zamek. Jego rozmiar, imponujące wykończenie i wspaniale zachowany stan sprawiają, że jest to z pewnością jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Nie znamy dokładnej daty wybudowania zamku. Wiemy jednak, że w 1235 roku istniało już założenie obronne. Na początku zamek składał się tylko z jednego budynku znajdującego się w ciągu murów obwodowych. Już w 1358 roku Ludwik I rozpoczął systematyczne rozbudowanie obiektu. Kolejna przebudowa nastąpiła w 1544 roku na zlecenie Fryderyka II. Gotycki dotąd styl ustąpił subtelnemu renesansowemu. Tak wspaniałą rezydencją mogło poszczycić się tylko kilku monarchów w Europie. Niestety, po śmierci księcia Jerzego IV Wilhelma w 1675 roku nastąpił smutny okres dla zamku. Zaniedbany zaczął popadać w ruinę. Gdy w 1741 roku król Fryderyk II rozkazał zbombardować Brzeg – zamek zamienił się w stertę gruzu. Jedynym ocalałym fragmentem była fasada wieży bramnej. Ostateczny remont całego zamku zakończono w 1999 roku. Dziś, wspaniały i cieszący widokiem wszystkich nieodwiedzających, mieści w sobie Muzeum Piastów Śląskich.

 

Zainteresowany wypoczynkiem w Brzegu? Sprawdź aktualne oferty noclegowe w Brzegu.


Zamek w Babicach


Przykładem dobrze zachowanych ruin budowli jest Zamek Lipowiec w Babicach. Znajdują się ona na skalnym grzbiecie Garbu Tenczyńskiego. Początkowy gród został przebudowany na drewniany zamek na zlecenie Konrada Mazowieckiego. Następnie Bolesław Wstydliwy nakazał biskupowi Prandocie w 1243 roku wznieść na terenie zamku strażnicę. Widoczna rozbudowa zamku nastąpiła gdy w jego posiadanie wszedł biskup Jan Muskata. Pojawiły się pierwsze elementy murowane. Warto dodać, że zamek, oprócz wiadomej funkcji obronnej, pełnił także funkcję więzienia dla skazanych na śmierć głodową. Wszystkich więźniów opuszczano na dno bardzo głębokiego lochu. Zamek nabrał swojego ostatecznego kształtu w XV wieku. Powstał mały dziedziniec otoczony zabudowaniami a także podzamcze z okalającym je murem. Z zamkiem jako więzieniem związana jest też pewna legenda. Przez cały okres działania więzienia zanotowano tylko jeden przypadek udanej ucieczki. Otóż Franciszek Stankar, autor projektu przeprowadzenia reformacji w Polsce, został za swe dzieło osadzony w Lipowcu. Około 1550 roku zbiegł z celi, w czym, według legendy, pomogła mu zakochana córka dozorcy więziennego. Po dostarczonych przez nią sznurach opuścił się na zewnątrz. Tak oto wyzwolił się i powrócił na wolność. Więzienie przestało funkcjonować w drugiej połowie XVIII wieku. Dziś Lipowiec jest ruiną chętnie odwiedzaną przez turystów. Przyciągają ich wspaniałe widoki rozciągające się z wieży a także tajemnicze lochy.


Zamek w Ciechanowie


Przenieśmy się teraz do Ciechanowa. Tutaj bowiem znajduje się okazały zamek o którym pierwsze wzmianki pochodzą z już 1155 roku. W pierwszej połowie XV wieku gród zaczął przeobrażać się w zamek, którego kształt zachował się do dziś. Zamek opiera się na planie kwadratu wraz z dwoma narożnymi basztami. Za panowania królowej Bony twierdza zamku została przebudowana. Podczas potopu budowla dość mocno ucierpiała, sytuację pogorszyła jeszcze rozbiórka dokonana przez władze pruskie po III rozbiorze. W efekcie wszystkie wewnętrzne zabudowania zostały utracone, pozostały jedynie mury i baszty. Całość niemniej robi duże wrażenie, solidne mury i baszty nadają budowli szczególnego charakteru.

 

Po zwiedzaniu zamku warto komfortowo odpocząć. Zobacz jakie noclegi w Ciechanowie przypadną Ci do gustu.


Zamek Czocha


Jednym z najbardziej znanych zamków w Polsce jest bez wątpienia Zamek Chocha. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1329 roku. Ten słynny gotycki zamek warowny w średniowieczu był obronnym grodem o drewnianej konstrukcji. Budowla położona jest na granitowej skale na lewym brzegu rzeki Kwisy. Do końca nie wiadomo, kto był sponsorem wybudowania murowanej twierdzy. Prawdopodobnie był nim król czeski Przemysł II, ale nie można wykluczyć, że fundatorem mógł być jeden z książąt świdnicko-jaworskich. Tak jak w przypadku innych zamków, tak i ten w ciągu wieków zmieniał swoich właścicieli. Od 1253 do 1319 roku zamek należał do dynastii brandenburskich Aksańczyków, od 1319 roku stał się własnością księcia Henryka I by następnie przejść w ręce Jana Luksemburskiego. W 1417 roku prawowitym właścicielem Zamku Czocha był Heinrich von Renkern, jednak już w 1420 roku przeszedł w ręce Hartunga von Kluxa. Kolejnych właścicieli zamku było jeszcze bardzo wielu i to oczywiście wpływało na wygląd zamku. Jednym z ważniejszych momentów w historii budowli był pożar, który wydarzył się w nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Efektem rozległego pożaru był zniszczony dach, wieża, część pomieszczeń mieszkalnych z zabytkowym wyposażeniem, zbrojownia a także biblioteka z cennymi starodrukami. Na szczęście, do odbudowy zamku przystąpiono natychmiast i już sześć lat później zamek nadawał się do zamieszkania. Warto dodać, że wygląd zamku nie odzwierciedlał wcześniejszego stanu. Wśród zmian jakie zaszły były m. in.: zastąpienie średniowiecznej więźby dachowej dachem o barokowym stylu, podwyższenie wieży dzwonnniczej a także generalne zmiany w wystroju wnętrz. Średniowieczny charakter zamku ustąpił miejsca barokowemu przepychowi. Zachęcamy do zwiedzenia tego rozległego kompleksu, który składa się obecnie z dwóch podzamczy: górnego i dolnego. Miejsce to na pewno spodoba się dzieciom, jest bowiem dużo ciekawych rzeczy do zobaczenia m. in.: dwupoziomowa Sala Rycerska, drewniana galeria oraz Sala Muzealna. Ciekawostką jest to, ze Zamek Czocha jest często wykorzystywany w filmach oraz serialach, m.in.: w „Wiedźminie”, „Tajemnicy twierdzy szyfrów”, „Dolinie szczęścia” i „Plecaku pełnym przygód”.


Zamek Czorsztyn


Historia powstania zamku w Czorsztynie jest dość ciekawa. Otóż w XIII wieku na wysokim wzgórzu nad Dunajcem stała drewniana strażnica, w której prawdopodobnie Bolesław Wstydliwy wraz z żona Kingą znalazł schronienie przed najazdem tatarskim. Na przełomie XIII i XIV wieku postawiono w tym miejscu okrągłą wieżę. Kolejnym etapem był otoczenie całego szczytu wzgórza murem z kamienia. Podzielono także całość na zamek górny oraz średni. Na zamku górnym wzniesiono budynek mieszkalny. Z czasem zlokalizowano także bramę wjazdową. Zamek często był obiektem najazdów i oblężeń co oczywiście znalazło swoje odzwierciedlenie w konstrukcji. Systematycznie rozbudowywano kompleks, jednak w XVIII wieku obiekt opadł w ruinę. W 1819 roku na licytacji zamek wykupili Drohojowscy. Dziś tylko część zamku jest udostępniona do zwiedzania a to za sprawą toczących się prac konserwatorskich. Jedno jest pewne – widok na budowlę a także z samego zamku jest niepowtarzalny. Warto pozostać w Czorsztynie na kilka dni i zwiedzić pozostałe zabytki.

 

Jeśli jesteś ciekawy innych atrakcji w Czorsztynie, zajrzyj tutaj: atrakcje Czorsztyn.


Zamek w Giżycku


Przenieśmy się teraz w naszej wędrówce po polskich zamkach do Giżycka. Znajduje się tu zamek krzyżacki, który dzięki gruntownym pracom konserwatorskim zachwyca swoim wyglądem. Słów kilka o historii obiektu. Około 1290 roku Meinhard z Querfurtu, komtur pokarmiński zbudował w miejscu późniejszego zamku niewielką strażnicę. Już pół wieku później na miejscu strażnicy wybudowany zamek. W dalszym ciągu jednak głównym budulcem było drewno. W 1365 roku podczas najazdu księcia Kiejstusa dokonano podpalenia zamku. Podjęto więc decyzję o wybudowaniu prawdziwego kamiennego zamku, który będzie w stanie przetrwać więcej niż dotychczasowa drewniana konstrukcja. Początkowo zamek był siedzibą nisko postawionego zakonnego urzędnika. Z czasem znaczenie polityczne budowli wzrosło gdy stała się siedzibą prokuratora. Ok 1560 roku powstały dwa późnorenesansowe szczyty. Kolejne zmiany w wyglądzie zamku nastąpiły w XVII wieku, kiedy to zaadaptowano go roli rezydencji myśliwskiej. W tym celu wybudowano dwa nowe skrzydła a także niski gmach. Niestety podczas pożaru w 1749 roku skrzydła zostały zniszczone a następnie rozebrane. Ppo 1945 roku zamek gruntownie odrestaurowano. Zamek krzyżacki stoi w południowej części Giżycka. Wschodnia część dawnej fosy obecnie pełni funkcję kanału, który łączy dwa jeziora: Mamry i Niegocin. Głównym zachowanym dziś elementem zamku jest trzypiętrowy dom z przyporami i renesansowymi szczytami. Ciekawostką jest to, że znajdujący się blisko zamku obrotowy most,napędzany siłą mięśni ludzkich jest jedynym w Polsce, który pracuje dziś według dziennego rozkładu.

 

Najlepsze apartamenty w Giżycku znajdziesz tutaj: Apartamenty Giżycko.


Zamek w Krasiczynie


Zamek w Krasiczynie do niedawna jeszcze uznawano za jednorodną konstrukcję, która powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Jednak dziś wiemy, że to nie do końca prawda. Badania pokazały, że w zamku a dokładnie jego północnej części, znajdują się mury budynku prawie pół wieku starszego od reszty zabudowań. Jego powstanie datuje się na lata 1540-1550. Prawdopodobne zatem jest to, że dwór został zbudowany przez Jakuba z Siecina, który poślubił Barbar z Orzechowskich. Jego syn natomiast, Stanisław Krasicki w drugiej połowie XVI wieku wybudował zamek, którego formę możemy podziwiać do dziś. Zamek opiera się na planie prostokąta z rozległym dziedzińcem. Na rogach wzniesiono cztery baszty. Wygląd zewnętrzny zamku zmienił się w latach 1598-1614 za sprawą syna Stanisława – Marcina. Powstały nowe skrzydła mieszkalne, skrzydło północne zostało przedłużone, podwyższono baszty, dziedziniec otoczono krużgankiem, wzniesiono nową bramę z wysoką wieżą zegarową, wewnątrz umieszczono wiele malowideł i dekoracji. Warto przyjechać do Krasiczyna i zobaczyć na własne oczy ten malowniczy zamek. Tym bardziej, że uważa się go za jeden z najpiękniejszych pomników architektury w naszym kraju.


Zamek w Międzylesiu


Ostatnim zamkiem na naszej mapie jest zamek w Międzylesiu, który powstał przypuszczalnie w pierwszej połowie XIV wieku. Nie jest do końca znane rozplanowanie średniowiecznego zamku, było ono prawdopodobnie nieregularne lub czworoboczne z piwnicą składającą się z trzech pomieszczeń. Budowla doszczętnie spłonęła w wyniku podpalenia jej przez husytów w XV wieku. Do dziś przetrwała tylko wieża, zwana dziś Czarną. Na szczęście w całkiem dobrym stanie znajduje się młodsza, pałacowa część zespołu zamkowego, którą wzniesiono po roku 1695. Składa się z dwóch prostopadłych skrzydeł, które otaczają dziedziniec z trzech stron. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wnętrze pałacu, jego sala balowa oraz kryta galeria. Dodatkowym walorem kompleksu zamkowo-pałacowego jest jego położenie na niewielkim aczkolwiek urokliwym stawem.

 

Poznaj inne ciekawe miejsca w Międzylesiu. Spraw sobie udany wypoczynek i zarezerwuj noclegi w Międzylesiu. 


Mamy nadzieję, że nasza wycieczka po zamkach polskich zachęci was do odbycia podróży i zwiedzenia omówionych budowli. Zachęcamy do poznania innych, równie zjawiskowych zamków, takich przecież u nas w Polsce nie brakuje!

Następny artykuł Silne kobiety Margarethe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!