Zanim wyruszysz w drogę - kompletna lista rzeczy na zimową trasę

Zanim wyruszysz w drogę - kompletna lista rzeczy na zimową trasę

Już niedługo Polacy tłumnie ruszą na zimowy wypoczynek. Bo czy można zrezygnować z narciarskich szaleństw podczas świąt lub ferii? Jednak aby bezpiecznie pokonać zaplanowaną trasę, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Artykuł powstał przy współpracy reklamowej z ContentationCOM.

Zima to wymagający czas dla każdego kierowcy, ale także pojazdu. Przygotowanie auta może zdecydować o komforcie oraz bezpieczeństwie podróży. Trudne warunki, nieznana trasa – po co dokładać sobie jeszcze więcej stresu? Aby podróż minęła bez niespodzianek, wystarczy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy.

Zabezpiecz się przed niespodziankami drogowymi


Podróże samochodowe traktowane są bardzo rutynowo i często zapominamy o tym, że wymagają starannego przygotowania. Dotyczy to nie tylko sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, ale także odpowiednich dokumentów. Zacznijmy zatem od podstaw, czyli skontrolowania ważności badań technicznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC. Bez nich nie ma co wyruszać w drogę!

Polisa OC to jedno, ale poza tym dobrze jest rozważyć także dodatkową ochronę. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie assistance, które przydaje się w razie niespodziewanych zdarzeń na drodze. Kolizja, awaria lub przedziurawiona opona – podczas dłuższej trasy prawdopodobieństwo ich wystąpienia nie jest wcale takie małe. Jeśli rozważasz zakup, szczegółowe informacje dotyczące zasad polisy znajdziesz tutaj: https://hdi.pl/ubezpieczenie-assistance-pojazdu/.

Pamiętaj także, że jako kierowca też masz duży wpływ na bezpieczeństwo podróży. Zatroszcz się o stan techniczny swojego auta przed zimowym wyjazdem.

Kontrola stanu technicznego pojazdu


Jak wspomniano wcześniej, przed każdą dłuższą trasą kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Absolutną podstawą jest skontrolowanie poziomu płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, a także uzupełnienie zimowego płynu do spryskiwaczy. To jednak nie wszystko.

Lista kontrolna powinna obejmować również:

  • sprawdzenie stanu oświetlenia samochodu;
  • skontrolowanie wycieraczek i ewentualną ich wymianę;
  • sprawdzenie stanu akumulatora;
  • skontrolowanie tarcz i klocków hamulcowych;
  • uzupełnienie podstawowego wyposażenia auta (gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe).

Opony zimowe – najważniejsze w trudnych warunkach


Kierowcy, którzy planują dłuższą trasę, powinni sprawdzić także stan ogumienia. Opony zimowe są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej przyczepności na śliskiej nawierzchni. Ważne jest także, aby miały one odpowiedni bieżnik (o głębokości przynajmniej 4 mm) oraz były dostosowane do warunków panujących w danym regionie.

Jest to szczególnie ważne, kiedy w grę wchodzi wyjazd w góry. Zimą nie sprawdzą się tam uniwersalne opony całoroczne – osoby, które takich używają, powinny koniecznie je wymienić. Oprócz tego należy zaopatrzyć się również w łańcuchy. Są tam bowiem drogi, gdzie nie poradzą sobie nawet najlepszej klasy zimówki.

Przypominamy również o regularnym kontrolowaniu ciśnienia w oponach. Zimą może zmieniać się ono szybciej – utrzymanie go na zalecanym przez producenta poziomie jest kluczowe dla utrzymania właściwej przyczepności i ekonomii jazdy. Warto o tym pamiętać nie tylko mając w perspektywie dłuższy wyjazd, ale również na co dzień.

Przygotowanie na awaryjne sytuacje


Zima wymaga od kierowców szczególnej uwagi i dostosowania stylu jazdy do warunków. Nie zawsze się to jednak udaje, dlatego warto przygotować się również na awaryjne sytuacje. Wspomniane na początku artykułu dodatkowe ubezpieczenie to jedno – dobrze jest też mieć ze sobą podstawowy sprzęt i akcesoria.

W samochodzie warto mieć zestaw ratunkowy zawierający m.in. łańcuchy na koła, szufelkę do śniegu, a także ciepłe koce i dodatkowe rękawiczki. Nie można zapominać o latarkach i dodatkowym powerbanku, dzięki któremu będzie można naładować baterię telefonu.

W razie awarii ważne jest, aby zachować spokój i postępować zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu, a przede wszystkim, by zaalarmować służby – zwłaszcza jeśli usterka przydarzyła się na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie. Natomiast jeśli samochód utknie w śniegu utknie w śniegu na lokalnej szosie, należy unikać nadmiernego przyspieszania, które może pogłębić problem. Zamiast tego, warto próbować delikatnie wydostać pojazd, wykorzystując łańcuchy śniegowe lub maty pod koła.

Prowadzisz samochód? O tym pamiętaj!


Przed wyruszeniem w zimową trasę konieczne jest dokładne jej zaplanowanie, a przede wszystkim sprawdzenie warunków pogodowych oraz informacji o ewentualnych utrudnieniach na drodze. Podczas prowadzenia auta ważne jest, aby regularnie robić przerwy, szczególnie podczas długich podróży. Należy również pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze i ciągłym monitorowaniu stanu pojazdu.

Zdjęcie główne: fot. Envato Elements / AdobeStock, CC0

Współpraca reklamowa z ContentationCOM

Następny artykuł Kraina Śpiącego Wulkanu -...

Komentarze (1)

Jacek

Super, przyda się przed następną podróżą!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!