Zapraszamy do Czeskiej Wenecji
Planując romantyczną podróż warto pomyśleć o Pradze, a szczególnie jej malowniczy zakątku nazywanym Czeską Wenecją. W tej nietypowej dzielnicy pomiędzy kamienicami płynie rzeka Wełtawa, przez miejscowych nazywana Čertovką, zastępując w ten sposób ulice.
Przechodząc przez Most Karola zauważamy jakby część Wełtawy znikała nagle w głębi starego miasta i po kilkuset metrach wracała do swojego koryta. Tak właśnie, już od XII wieku, rzeka Wełtawa tworzy najbardziej znaną i najpiękniejszą praską wyspę o nazwie Kampa.
Planujesz podróż do Pragi? Sprawdź noclegi, wejdź: Noclegi w Pradze
Wyspa powiększyła się przez wielki pożar dzielnic Malé Strany i Hradčany w 1541 roku oraz naturalne nanosy i osady. Już w XV wieku pojawiły się na wyspie pierwsze ogrody i młyny wykorzystujące siłę Wełtawy. Na początku XVII wieku radni Pragi podjeli ostateczną decyzję o wzmocnieniu rzecznych wałów, nadając wyspie Kampa całkiem nowe znaczenie. Powstała tu nowa dzielnica pełna kanałów wodnych, które były wykorzystywane do transportu towarów, żywności, dobrego czeskiego piwa i nie tylko. Kilka zabytkowych miejscowych kamienic do dzisiaj zachowało wejście do domu wyłącznie od strony kanału Čertovky.
Mała romantyczna wyspa od lat zachwyca również filmowców. Powstało tu wiele filmów i seriali czeskiej oraz światowej kinematografii. Na wyspie został utworzony park, który jest miejscem relaksu szczególnie dla rodzin z dziećmi i ulubionym zakątkiem dla zakochanych par.
Zwiedzanie Czeskiej Wenecji proponujemy rozpocząć od Křižovnického Placu.Właśnie tu, schodząc zaledwie parę stopni, znajdziemy wejście do podziemnego kanału wodnego Čertovky, który ukrywa pozostałości starej romańskiej Pragi, często nie znanej nawet samy jej mieszkańcom. Podziemia ukrywają również dawny port, z którego do dziś wyruszają na rejsy stare, czasem nawet zabytkowe, łodzie i łódki przewożące turystów kanałami Czeskiej Wenecji. Łódki pływają po rzece przez cały rok, są zbudowane z drewna według tradycji pochodzącej z XIX wieku i wyposażone w ogrzewanie.
Zwiedzając kanał Čertovky można wstąpić do jednej z miejscowych karczm i posmakować kaczki z dobrym czeskim piwem lub w letnich miesiącach wpaść na utopenca, przekąskę w postaci grubej parówki marynowanej w słoiku z cebulą, czosnkiem i octem. W starym młynie Václava Sovy z Liboslavě, pochodzącym z XV wieku, znajdziemy muzeum, które skrywa największe zbiory malarskich dzieł sztuki z końca XX wieku.
Na malowniczych uliczkach przecinających kanały, można znaleźć stragany pełne starych książek, małe kawiarenki z widokiem na Čertovkę i wiele romantycznych zakątków, zachęcających do długich spacerów.
Komentarze