Żeglarska majówka, czyli Szlak Wielkich Mazurskich Jezior
Żeglarska majówka? Dlaczego nie! Proponujemy wyprawę Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich – wrażenia są naprawdę niesamowite, szczególnie dla osób, które płyną pierwszy raz.
O Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Szlak Wielkich Jezior to jedna z największych mazurskich atrakcji. Śmiało można uznać, że to region w pigułce, gdyż na żeglarzy czekają przepiękne widoki, przyrodnicze ciekawostki i miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Cały szlak to kilkanaście jezior różnej wielkości – aby je przepłynąć trzeba pokonać ponad 120 kilometrów, a jeśli kogoś skuszą jego odgałęzienia, to nawet 200. Ciekawe, komu uda się ten wyczyn w kilka majowych dni?
Czy wiedzieliście, kto jako pierwszy próbował żeglugi Wielkimi Jeziorami Mazurskimi? Był to Winrich von Kniprode, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego! Jednak on miał zdecydowanie trudniej, bo jeziora nie były połączone kanałami, więc łódź trzeba było przenosić. Dzięki jego pomysłowi, oraz późniejszym inżynierom, czeka na nas wodna droga łącząca Węgorzewo z Rucianem-Nidą.
Szukasz ciekawego miejsca na nocleg w okolicach Wielkich Mazurskich Jezior? Wedź i zobacz: Noclegi na Mazurach
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – przebieg
Żeglugę szlakiem wiele osób rozpoczyna w Węgorzewie, jednym z najbardziej znanych mazurskich portów. Wypływając na wody jeziora Mamry warto od razu zaplanować krótki postój u ujścia Kanału Mazurskiego – to jedyna z swoim rodzaju okazja, żeby zobaczyć bunkry w Mamerkach. Jeśli jednak nie planujemy przystanków już na początku trasy, głównym szlakiem dopłyniemy prosto na jezioro Kirsajty i dalej na Dargin oraz objęte strefą ciszy jezioro Dobskie.
W tej części Szlaku Wielkich Jezior, w miejscu gdzie łączą się wody trzech akwenów – Kisajna, jeziora Dargin oraz Łabap, warto zatrzymać się na chwilę. Przystanek jest potrzebny, ponieważ inaczej nie moglibyśmy nacieszyć oczu pięknymi widokami.
Z jeziora Kisajno wpływamy na wody Niegocina. Aby to zrobić, należy pokonać Kanał Giżycki. I tu niespodzianka, czyli jedyny w Polsce most obrotowy, który przesuwany jest siłą ludzkich mięśni! Podczas majówki będzie otwarty dla ruchu wodnego cztery razy w ciągu dnia (10:35-10:55, 12:05-12:55, 13:35-14:25 i 16:05-17:25). Podczas przeprawy przez Niegocin trzeba trzymać się wyznaczonego szlaku, dzięki temu unikniemy mielizny albo znajdujących się bliżej brzegu kamieni.
Kolejne na szlaku jest jezioro Boczne skąd przez Jezioro Jagodne, Szymoneckie i Tałtowisko, które połączone są ze sobą kanałami, wpłyniemy na Tałty. Kierujemy się do Mikołajek – o tej porze roku miasteczko zaczyna tętnić życiem, o czym na pewno przekonamy się, cumując w tamtejszej wiosce żeglarskiej. W portowych tawernach spróbujemy pysznej ryby i posłuchamy szant, a później możemy wyruszać dalej, bo przed nami jeszcze Jezioro Mikołajskie. Można stąd odbić na Śniardwy, czyli Mazurskie Morze, ale nasza trasa wiedzie przez jezioro Bełdany i Guziankę na Jezioro Nidzkie. Nad jego brzegami znajduje się Ruciane-Nida, czyli cel naszej podróży.
Co ciekawego znajduje się na szlaku?
Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc. Warto więc zawijać do portów i przystani, aby zobaczyć te mazurskie atrakcje. Przedstawiamy kilka najważniejszych miejsc leżących na trasie.
Koniecznie poznaj inne ciekawostki regionu. Wejdź i zobacz: Atrakcje na Mazurach
Niemieckie bunkry w Mamerkach
To miejsce zdecydowanie warto zobaczyć – mieściła się tu Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Teraz turyści mogą zwiedzać zachowane schrony, podziemny tunel i odtworzone wnętrze u-boota, legendarnej łodzi podwodnej. W dawnym kompleksie wojskowym znajduje się też wieża widokowa. Z jej szczytu doskonale widać bliższą i dalszą okolicę – w tym jezioro Mamry.
Pałac w Sztynorcie
Dawniej jedna z najwspanialszych rezydencji, siedziba rodu Lehndorffów, obecnie jest wspomnieniem świetności sprzed lat. Posiadłość leżąca na półwyspie pomiędzy jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry otoczona była pięknym parkiem, w którym stały renesansowe rzeźby i zegar słoneczny. Pałac można obejrzeć z bliska, chociaż jego wnętrze nie jest na co dzień udostępniane zwiedzającym.
Twierdza Boyen w Giżycku
Robiąc przystanek w Giżycku koniecznie trzeba zwiedzić Feste Boyen, czyli mającą kształt gwiazdy potężną twierdzę. Została wybudowana w połowie XIX wieku i miała bronić wschodnich granic państwa pruskiego. Budowla była wykorzystywana podczas obu wojen – mieścił się tu nawet ośrodek Abwehry. Obecnie teren twierdzy jest udostępniony zwiedzającym, a część pomieszczeń zaadaptowano na potrzeby muzeum.
Wioska Żeglarska w Mikołajkach
Tutaj powinien być każdy, kto chce poczuć atmosferę żeglarskiego miasteczka. Wioska Żeglarska obejmuje przystań dla żaglówek i jachtów, warto też zajrzeć do portowych restauracji i tawern. Oprócz tego w sezonie wiosennym i letnim odbywają się tu imprezy, koncerty i festiwale. Dzięki temu miejscu Mikołajki po prostu tętnią życiem.
Leśniczówka Pranie
Leśniczówka znajduje się niedaleko Rucianego-Nidy. Mały domek chętnie odwiedzał Konstanty Ildefons Gałczyński, który właśnie tutaj spędzał wakacje w latach 50. Planował nawet osiedlić się tu na stałe… Teraz w dawnej leśniczówce działa poświęcone poecie muzeum, a wiosną i latem organizowane są weekendowe wieczorki muzyczno-poetyckie. Ich gośćmi są znani polscy aktorzy i muzycy. Wokół leśniczówki biegną ścieżki spacerowe – świetnie przygotowane i oznaczone.
Jeśli planujesz zwiedzanie portowych mazurskich miasteczek powienieneś ściągnąć aplikację, która będzie pełnić rolę przewodnika. W wyborze najlepszej pomoże ci nasz e-book - do pobrania niżej.
Majówka tuż-tuż!
Dlatego przygotowaliśmy specjalną ściągawkę z naszym zdaniem najlepszymi aplikacjami na telefon, ułatwiającymi znalezienie atrakcji w Polsce.
Zainteresowany? To do dzieła!
Komentarze