Zespół Kąpielisk Széchenyi
Kąpielisko Széchenyi to pierwsze kąpielisko lecznicze Pesztu - lewobrzeżnej części Budapesztu. Nosi ono imię hrabiego Istvána Széchenyiego - inicjatora wielu reform gospodarczych na Węgrzech. "Przodkiem" tego kąpieliska było kąpielisko artezyjne z 1881 roku zasilane wodą termalną ze studni mającej głębokość prawie 1000 m.
Budowę głównej części budynku dzisiejszego kąpieliska rozpoczęto w 1909 roku według planów prof. Gy. Czieglera. Otwarcie nastąpiło 16 czerwca 1913 r. W 1927 r. kąpielisko powiększono dobudowując basen kryty oraz pływalnię. W ten sposób kąpielisko stało się wówczas największym tego typu obiektem w Europie, a i dziś nadal zalicza się do jednych z największych. Od 1938 r. kąpielisko zasilane jest ze studni o głębokości 1256 m wodą, której temperatura wynosi 76 stopni. W latach 60-tych XX wieku powstał tu szpital pobytu dziennego.
Kąpielisko Széchenyi położone jest w jest w pełnym atrakcji Lasku Miejskim, który tak jak park na Wyspie Małgorzaty, stanowi najchętniej odwiedzany park w Budapeszcie. Najładniejsza część budynku kąpieliska to wejście główne oraz sala kopułowa z pięknymi witrażami. Niecodziennym widokiem są również baseny na wolnym powietrzu otoczone posągami.
Woda termalna zawiera siarczan wapnia i magnezu, jony sodu oraz znaczną ilość jonów fluoru i kwasu metaborowego. Wodę zaleca się przede wszystkim w leczeniu chorób narządów ruchu, chorób kobiecych, a także w ortopedycznej rehabilitacji pourazowej. Wodę stosuje się też w formie kuracji pitnej przy chorobach żołądka i woreczka żółciowego, problemach z nerkami, a także przy niedoborze wapnia w układzie kostnym.
Godziny otwarcia:
1 maja - 30 września: pon.-niedz., w godz. 6.00-19.00
1 października - 30 kwietnia: pon.-piąt., godz. 6.00-19.00, sob.-niedz. 6.00-17.00.
Więcej informacji: www.szechenyifurdo.hu lub www.travelport.hu
Komentarze