Zima w Polsce. Zagrożenie lawinowe w górach!
Miniony weekend w Polsce upłynął nam pod znakiem zimy. W praktycznie całym kraju pojawiły się opady śniegu i śniegu z deszczem, a słupki rtęci pokazały nawet kilka stopni poniżej 0. Czy zima w Polsce rozgościła się już na dobre? Wszystko wskazuje na to, że czeka nas jeszcze chwilowy powrót ciepła, ale na pewno bliżej nam do zimy niż dalej. Szczególnie niebezpieczna sytuacja panuje w polskich górach. Gdzie trzeba uważać?
Nie ulega żadnej wątpliwości, że atak zimy w drugiej połowie listopada nie jest zaskoczeniem, ale z pewnością nikt nie spodziewał się takiej sytuacji, szczególnie, że jeszcze dwa tygodnie temu, temperatury pokazywały nawet 20 stopni Celsjusza. Opady śniegu i ujemne wartości temperatur sprawiły, że w prawie całym kraju zrobiło się biało i ślisko. Szczególnie zaniepokojeni byli Ci kierowcy, którzy nie zdążyli jeszcze wymienić opon na zimowe. Do warsztatów ustawiły się kilometrowe kolejki. Konieczne było również wyjęcie ciepłych ubrań z szafy i zimowych butów. Szczególne powody do radości mieli Ci turyści, którzy zdecydowali się na noclegi w Tatrach. Należy jednak pamiętać o tym, że duża ilość opadów śniegu, szczególnie w wyższych partiach gór spowodowała, że pojawiły się pierwsze zagrożenia lawinowe.
Zobacz również: Polskie góry zimą. Gdzie warto pojechać?
Zagrożenie lawinowe w Tatrach - gdzie jest najtrudniejsza sytuacja?
Z najtrudniejszą sytuacją pogodową, podczas minionego weekendu, mieliśmy do czynienia przede wszystkim w górach. O szczególnie trudnej sytuacji mogą mówić te osoby, które zdecydowały się na domki w Tatrach.
Niemalże wszystkie szlaki turystyczne w najpopularniejszym regionie górskim w Polsce, pokryte są dużą ilością śniegu. Co prawda, jest to radość dla tych turystów, którzy lubią zimę, ale niezwykle ważne jest ostrzeżenie, które wystosowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
fot. IdaT / pixabay.com, CC0
Dyrekcja TOPR zdecydowała się wprowadzić pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pomimo, że zimowa sceneria wygląda naprawdę pięknie, to jeśli macie w planach wybrać się na wyprawę w wyższe partie Tatr, musicie odpowiednio przygotować się na taką wyprawę lub nieco zmienić swoje plany. W Tatrach panują typowo zimowe warunki. Jest zimno, wietrznie i śnieżnie - w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich, Kasprowego Wierchu czy Rysów za dnia termometry wskazują nawet -10 st. C. Nocą jest jeszcze mroźniej - na szczytach nawet do -15 st. C - a należy pamiętać, że ciemno robi się już po godzinie 16:00.
Pomimo tego, że pierwszy stopień zagrożenia lawinowego nie jest tym najwyższym, to nie należy go w żaden sposób bagatelizować. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie TOPR:
Pokrywa śnieżna jest dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
Pamiętaj, że zagrożenie obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m.
Lawiny stanowią jedno z kilku zimowych zagrożeń. Przeczytaj koniecznie: Lawiny w górach. Co warto o nich wiedzieć i jak się zachować?
Zimowa wyprawa w góry - na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Niezależnie od tego, czy wybrałeś apartamenty Zakopane, czy pokoje w Karpaczu, warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady, związane z zimowymi wyprawami w góry. Na pewno zdecydowanie trudniej zdobywa się szczyty - szlaki są śliskie i oblodzone, musimy się przedzierać przez konkretne zaspy śniegu. Konieczne może okazać się użycie specjalistycznego sprzętu, takiego jak raki lub specjalne zabezpieczenia.
Wyjście w góry zimą zalecane jest przede wszystkim dla profesjonalistów. Ale również oni, muszą wziąć pod uwagę najważniejsze zasady, które obowiązują w polskich górach.
Pamiętaj, że:
-
zimą zdecydowanie wcześniej robi się ciemno - warto zaplanować swoje wyjście tak, by dać radę wrócić do punktu startu jeszcze za dnia;
-
w wyższych partiach gór mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi - jest nie tylko zimno, ale i wietrznie, ślisko i jest zdecydowanie więcej śniegu;
-
konieczne jest odpowiednie przygotowanie - warto ubrać się w odpowiednią odzież i zabrać ze sobą wszelkie niezbędne rzeczy;
-
jeśli nie czujesz się na siłach, zmień swoje plany i wybierz zdecydowanie łatwiejszą opcję wycieczki w góry;
-
w górach obowiązuje pięciostopniowy stopień zagrożenia lawinowego.
Więcej informacji na temat tego, jak przygotować się na zimowe wyjście w góry, znajdziesz tutaj: Zimowe zasady bezpieczeństwa w górach. O czym pamiętać?
Prawdziwa zima w górach coraz bliżej? Sprawdź noclegi w Tatrach:
Pamiętaj, by wypoczywać bezpiecznie. Góry zimą wyglądają zjawiskowo, ale niosą ze sobą również wiele różnych zagrożeń. Spędź swój czas odpowiedzialnie i tak, jak najbardziej lubisz!
Komentarze