Zimowe Roztocze - gdzie warto się wybrać?
Roztocze kojarzy nam się głównie ze spływami kajakowymi i letnim odpoczynkiem nad wodą. Mało kto jednak widział Roztocze w wersji zimowej. A szkoda, bo wygląda ono niezwykle malowniczo, wręcz bajecznie. Czy warto odwiedzić ten region Polski poza sezonem? Które miejsca wtedy odwiedzić? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono tam Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz liczne rezerwaty przyrody. Ten region Polski zachwyca o każdej porze roku. Najwięcej turystów decyduje się na urlop na Roztoczu latem. Wtedy też może być trudno o wolne miejsce noclegowe. Spływy kajakowe, kąpielisko nad Stawami Echo oraz zalew w Krasnobrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin dziećmi. Wiosną i jesienią Roztocze jest równie piękne a dodatkowo spokojne i ciche. Zimą natomiast, ścieżki spacerowe pustoszeją jeszcze bardziej, za to życie tętni na okolicznych stokach narciarskich. I to jest właśnie idealny moment na wyjazd na Roztocze dla wszystkich, którym marzą się długie spacery, odkrywanie ustronnych miejsc i pięknych zimowych krajobrazów.
Co warto zobaczyć na Roztoczu zimą?
Przede wszystkim Zamość. Zimą także wygląda wspaniale. Spacerując po Zamościu koniecznie musimy się wybrać na Rynek przy którym ulokowany jest Ratusz Miejski - majestatyczna budowla, która góruje nad całym rynkiem. Obecnie mieści się tam siedziba władz miasta oraz Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Bryła zwieńczona jest wysoką wieżą, ale uwagę turystów zwracają przede wszystkim ogromne dwuskrzydłowe schody. To właśnie tam powstaje wiele pięknych zdjęć z Zamościem w tle. Zimą na zamojskim rynku funkcjonuje lodowisko, które stanowi dodatkową atrakcję, nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców.
Będąc na Rynku nie sposób nie zwrócić uwagi na piękne, kolorowe, renesansowe kamienice. Przy każdej pierzei rynku znajduje się po osiem kamienic – oprócz tej, gdzie stoi ratusz. Większość kamienic ma swoje nazwy, pochodzące od właścicieli lub przeznaczenia. Najbardziej okazałe są kamienice ormiańskie. Wyróżniają się bogato zdobionymi attykami i przepięknymi płaskorzeźbami, mają również charakterystyczne dla innych kamieniczek podcienie.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Zwierzyniec. Tam przede wszystkim powinniśmy udać się do Roztoczańskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajdują się najcenniejsze obszary Roztocza. Możemy skorzystać z jednego z pięciu szlaków turystycznych: centralnego, krawędziowego, partyzanckiego, roztoczańskiego i szlaku obwodnica RPN im. A. Wachniewskiej.
Wybierzmy się też na spacer po Zwierzyńczyku, stamtąd wytyczono ścieżkę, która prowadzi do innej atrakcji, jaką jest kościółek na wodzie. Można do niego dojść ulicą Browarną. Pięknie prezentują się także Stawy Echo, które poza sezonem zapadają w sen zimowy.
Będąc na Roztoczu, po prostu trzeba odwiedzić Krasnobród. Znajduje się tam bardzo atrakcyjny punkt widokowy, w postaci położonego dość wysoko kamieniołomu czy też rezerwat przyrody i kaplica św. Rocha - umiejscowione w Dolinie św. Rocha, miejscu zwanym Zagóra.
Warta zobaczenia jest także Kapliczka „Na Wodzie”, miejsce kultu i pielgrzymek z całej Polski, nazywana „Kaplicą Objawień”. Wypływająca ze źródeł pod kaplicą woda jest, według miejscowej ludności oraz pielgrzymów, lecznicza.
Kolejny ciekawy punkt na mapie Roztocza to Susiec. Położony jest na skraju pięknego Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej a do największych atrakcji Suśca należy naturalne środowisko. Będąc w Suścu warto zobaczyć przede wszystkim rezerwaty przyrody z szumami. Tanew nazywana jest często „królową Roztocza” i nie bez powodu. To jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce. Niezwykle urokliwa, malownicza i nieco dzika, przyciąga miłośników spacerów i obcowania z przyrodą.
Przez Susiec przebiegają także liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Decydując się na wyprawę całą rodziną, pamiętajmy, by zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Nie znajdziemy tam sklepu czy straganu za każdym zakrętem.
Poszukaj noclegu na Roztoczu
Komentarze