Zimowe sporty ekstremalne. Gdzie można je uprawiać w Polsce?

Zimowe sporty ekstremalne. Gdzie można je uprawiać w Polsce?

Sporty ekstremalne kojarzą się przede wszystkim z letnią porą i szaleństwami nad wodą. Tymczasem, gdy tylko spadnie temperatura, a ziemia skryje się pod warstwą śniegu, miłośnicy adrenaliny otrzymują szansę na kolejne ekscytujące przeżycia. Zimą wcale nie trzeba ograniczać się do nart lub snowboardu.

Przy tych sportach określenie “białe szaleństwo” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne i przedstawiamy je tylko jako ciekawostkę, inne wymagają szkolenia pod okiem specjalistów. Przed wypróbowaniem nowej aktywności zawsze trzeba realnie ocenić swoje możliwości i jeśli jest to wymagane - należy odbyć kurs.

Osobom uprawiającym zimowe sporty ekstremalne można też przyglądać się z bezpiecznej odległości. Większość wymaga bowiem świetnej kondycji i jest trudniejsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Zimowe sporty ekstremalne – fatbiking


Fatbiking to propozycja dla fanów kolarstwa. Teraz zimą wcale nie trzeba rezygnować z roweru, wystarczy przesiąść się na jego bardziej “wypasioną” wersję. Fatbike to sprzęt do zadań specjalnych, który wyróżnia się przede wszystkim naprawdę grubymi oponami. Ich szerokość wynosi od około 10 do 12 centymetrów.

Rower tego typu nadaje się nawet do jazdy po sypkim śniegu, chociaż najlepiej sprawdza się na takim dość ubitym – na przykład leżącym na trasach przygotowanych dla narciarzy biegowych. Fatbike przestaje również być jedynie zimową atrakcją, ponieważ jest można jeździć nim między innymi po plaży czy też miejscach o mniej stabilnym podłożu.

Chcąc jednak wypróbować go tej zimy, można sprawdzić oferty wypożyczalni. Fatbiki oferowane są na przykład w Karłowie w Górach Stołowych czy też w Zakopanem. Niektóre firmy organizują też wycieczki z przewodnikiem, więc warto dopytać o taką możliwość.

Zobacz noclegi w Karłowie i okolicy. Tutaj najlepiej jeździ się na fatbiku:

Zimowe sporty ekstremalne – heliskiing


Heliskiing to chyba jeden z bardziej ekstremalnych sportów zimowych. Polega na wykonywaniu zjazdów ze stoków, na które narciarze transportowani są helikopterem. Są to więc miejsca ustronne i trudnodostępne. Według fanów heliskiing najlepszą porą dla tego sportu jest wczesna zima – gdy śnieg jest jeszcze puszysty i panują niskie temperatury.

fot. talentbuddyev, Pixabay.com CC0

Aby zjazd mógł się odbyć, konieczna jest obecność licencjonowanego przewodnika alpejskiego. Najlepsze warunki do uprawiania tego zimowego sportu ekstremalnego panują w Alpach, bardzo popularny jest też za oceanem - między innymi w Kanadzie.  

Jednak i w Polsce można znaleźć firmy, które oferują możliwość wynajęcia śmigłowca wraz z pilotem – loty odbywają się ze Szczyrku, a miejscem lądowania jest szczyt Skrzycznego.

Sprawdź oferty noclegów w Szczyrku, w obiektach znajdujących się blisko stoku:

Zimowe sporty ekstremalne – bojery


Żeglarstwo lodowe to sport, który jest niezwykle popularny na Mazurach. Bojer jest to żaglówka obsadzona na trzech płozach - napędza ją oczywiście siła wiatru. Aż do początku XX wieku był to jeden z szybszych środków transportu, przynajmniej w miejscach, które znajdowały się nad akwenami wodnymi lub rzekami.

Obecnie liczy się prędkość i zwrotność, dlatego współczesne bojery nie przekraczają 5 metrów długości i są przeznaczone tylko dla jednej osoby. Przy tym rozpiętość żagla sięga nawet 7 metrów, dzięki czemu przy sprzyjających warunkach przekraczają prędkość 100 kilometrów na godzinę.

W Polsce najlepsze warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego panują na jeziorze Śniardwy i Łuknajno. Warto wypróbować też inne zamarznięte akweny – trzeba jednak mieć pewność, że warstwa lodu jest odpowiednio gruba.

Zimowe sporty ekstremalne – snowkiting


W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że snowkiting to zimowa wersja kitesurfingu. Do uprawiania tego sportu zimowego potrzebne są narty lub deska, a także latawiec akrobacyjny. Idealne warunki do snowkitingu to odpowiednio wietrzny dzień oraz dostęp do dużej powierzchni, na której można wykonywać różnego typu ewolucje.


fot. vardansevan, Pixabay.com CC0

Idealne do tego celu wydają się zamarznięte jeziora - zwłaszcza duże mazurskie akweny, takie jak Śniardwy. Pierwsze kroki zawsze warto stawiać pod okiem doświadczonych instruktorów.

Sprawdź oferty noclegów na Mazurach, blisko jeziora Śniardwy:
Domki Romka

Domki Romka

Mikołajki, ul. Tałcka

Domki Mikołajki 9.8
Pensjonacik Cyklada

Pensjonacik Cyklada

Mikołajki, ul. osiedle Na Górce

Pensjonaty Mikołajki 9


Zimowe sporty ekstremalne – skibob


Skibob to sprzęt, który coraz częściej można wypożyczyć w polskich ośrodkach narciarskich. Można powiedzieć, że jest to rower dla równowagi osadzony na trzech nartach – ma bowiem ramę oraz siodełko, a odpowiedni tor jazdy utrzymywany jest za pomocą kierownicy. Do uprawiania skibobingu nadaje się właściwie każdy stok, ale początkujący powinni zaczynać od tych najłatwiejszych.

Skibob może osiągać całkiem duże prędkości - nawet 100 kilometrów na godzinę! To oczywiście wyczyny naprawdę dobrze przygotowanych sportowców. Średnio na skibobie zjeżdżamy z prędkością od 40 do 60 kilometrów na godzinę.

Sprawdź oferty noclegów blisko największych wyciągów narciarskich:
Nosal Apartment

Nosal Apartment

Zakopane, ul. Oswalda Balzera

Apartamenty Zakopane
Pokoje Gościnne przy stoku

Pokoje Gościnne przy stoku

Wierchomla Mała, ul. Wierchomla Mała

Kwatery i pokoje Wierchomla Mała 10


Zimowe sporty ekstremalne – skijoring


Skijoring to sport zespołowy, który wymaga dobrego zgrania człowieka i zwierzęcia. Jest to aktywność wywodząca się z Norwegii, łącząca powożenie z narciarstwem. W skijoringu wykorzystywane są konie oraz specjalne rasy psów, jak na przykład husky czy malamuty. Coraz częściej zwierzęta zastępowane są przez skutery.

W Polsce skijoring jest dość popularny w Karkonoszachw Karpaczu odbywają się nawet mistrzostwa kraju w tej dyscyplinie. Sport można także uprawiać rekreacyjnie i nie trzeba w tym celu jechać w góry. Wystarczy właściwie ustronne miejsce oraz podstawowa umiejętność jazdy na nartach.

Następny artykuł Sezon narciarski wystartuje...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!