Zimowe szaleństwo na desce. Gdzie uprawiać snowboard w Polsce?
Nie da się ukryć, że coraz większymi krokami zbliża się zima. Pomimo ostatnich dni jesieni, mamy do czynienia z aurą typowo zimową. W wielu regionach w Polsce pojawiły się już pierwsze opady śniegu, a swoje funkcjonowanie stopniowo rozpoczynają popularne w Polsce stoki narciarskie. Co ważne, wśród miłośników białego szaleństwa, coraz częściej możemy spotkać również snowboardzistów. Poznaj najpopularniejsze trasy na snowboard w Polsce.
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon narciarsko-snowboardowy może być równie wyjątkowy, jeśli będziemy mieć do czynienia z piękną zimą i doskonale przygotowanymi stokami narciarskimi.
Warto podkreślić, że stoki i trasy narciarskie cieszą się dużym zainteresowaniem tak naprawdę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Niektóre z nich już działają. Na resztę musimy jeszcze poczekać, bo zmienna aura i silny wiatr spowodowały, że nie mogły one zostać uruchomione.
Jeśli planujemy swoją przygodę ze snowboardem, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach - dotyczy to zarówno początkujących, jak i zaawansowanych snowboardzistów. Jazda na desce po śniegu, wcale nie jest taka prosta, jak nam się wydaje. Warto podkreślić również to, że w praktycznie każdym regionie znajdziemy doskonale przygotowane trasy, umożliwiające uprawianie snowboardu. Co zrozumiałe, najlepiej jest robić to w górach na popularnych stokach, jednak i w naszej najbliższej okolicy możemy w pełni cieszyć się tego typu dawką białego szaleństwa.
Wolisz jazdę na nartach? Sprawdź koniecznie: Gdzie na narty w Polsce?
Snowboard Polska - o czym pamiętać przed rozpoczęciem przygody z tym sportem?
Jazda na desce snowboardowej wymaga od nas odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem fizycznym, sprzętu i akcesoriów używanych do uprawiania tego sportu. Początkujący snowboardziści przede wszystkim powinni popracować nad ogólną kondycją fizyczną i mobilnością. Warto zadbać o elastyczność i gibkość, bo pierwsze próby jazdy na desce będą obfitować w liczne upadki. Jednak niech nas to nie zniechęci, bo jazda na snowboardzie może być naprawdę wyjątkowa.
Warto jest również popracować nad siłą nóg. Jazda na snowboardzie wymaga utrzymywania ugiętych kolan, więc doskonałymi ćwiczeniami wprowadzającymi są przysiady lub wykroki. By dowiedzieć się jeszcze więcej podstawowych rzeczy o tym jak nauczyć się jeździć na desce, warto jest obejrzeć krótkie filmiki instruktażowe w internecie lub skorzystać z fachowej porady instruktora, który pomoże nam nauczyć się jeździć na desce na wybranym stoku narciarskim.
Do uprawiania snowboardu wymagany jest również odpowiedni sprzęt, podobnie jak ma to miejsce w przypadku narciarstwa. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór, składający się z kilku warstw (tj. bielizna termoaktywna, polar docieplający, kurtka z membraną oddychającą i spodnie o podwyższonej odporności na wilgoć). Istotny jest również kask, gogle narciarskie i przede wszystkim deska, na której jeździmy. Dla osób początkujących, idealnie sprawdzi się deska typu All Mountain, która powinna nam sięgać do brody lub nieco niżej i być stosunkowo miękka. Pozostaje nam cieszyć się białym szaleństwem. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak sama deska do zjeżdżania po śniegu.
Co wybrać? Narty czy snowboard dla początkujących? Spróbujemy spróbować swoich sił najpierw na nartach. Zdecydowanie łatwiej będzie nam później nauczyć się podstaw jazdy na desce.
Gdzie warto wybrać się na snowboard w Polsce?
Gdy już jesteśmy odpowiednio przygotowani do rozpoczęcia przygody na desce, warto zastanowić się nad tym, gdzie chcemy pojeździć. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. To oczywiście najpopularniejsze stoki narciarskie w Polsce, ale nie tylko, bo świetnie sprawdzi się górka na osiedlu lub w pobliżu naszej miejscowości, na której bezpiecznie powinny potrenować przede wszystkim osoby początkujące. W tym artykule przedstawimy Wam 5, naszym zdaniem, najlepszych tras dla snowboardzistów w Polsce. Gdzie warto się wybrać? Polscy snowboardziści mogą skorzystać z kilku ciekawych opcji- są to zarówno ośrodki dla profesjonalistów, jak i stoki dla początkujących.
Jeśli wolisz zjeżdżać na sankach, to z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: Gdzie warto wybrać się na sanki z dziećmi?
-
Ośrodek Narciarski Czarna Góra
W opinii wielu osób, ten właśnie stok narciarski posiada najlepsze warunki dla miłośników snowboardu. Dostępna tu infrastruktura należy do najnowocześniejszych w kraju. Trasy są długie, a stoki przygotowane do różnych poziomów umiejętności. Znajdziemy tu również tzw. Snowpark, który stanowi prawdziwy raj dla miłośników jazdy na desce.
Kompleks istnieje od 1996 roku i od tego czasu pozostaje w ścisłej czołówce polskich stacji narciarskich. Do dyspozycji gości oddanych jest 13 tras oraz 7 łączników tras - wszystko o zróżnicowanym poziomie trudności dostosowanym do umiejętności początkujących i zaawansowanych narciarzy.
Na terenie ośrodka znajdują się:
- zjeżdżalnia grawitacyjna;
- szkolenia Ski Tour;
- trasa do jazdy na sankach;
- szkoła narciarska;
- wypożyczalnia sprzętu narciarskiego;
- sklep sportowy;
- Ski Bus;
- punkty gastronomiczne;
- obiekty noclegowe
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Siennej
-
Ośrodek COS Skrzyczne i Biały Krzyż w Szczyrku
Kolejne propozycje pochodzą ze Szczyrku, znajdującego się w regionie Beskidu Śląskiego. Miłośnicy białego szaleństwa mają tu do dyspozycji naprawdę wiele wspaniałych tras, również snowboardowych. Mamy pewność, że każdy znajdujący się tu stok spełni wymagania miłośników snowboardu.
Ośrodek narciarski COS Skrzyczne, to zimowy kompleks zlokalizowany w Szczyrku w malowniczej okolicy na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego. Ośrodek w swojej ofercie posiada trasy narciarskie o łącznej długości ponad 10 kilometrów - włączając w to trasę FIS. Trasy są profesjonalnie przygotowane, naśnieżane i ratrakowane. Do dyspozycji gości oddane są dwie nowoczesne koleje linowe: Szczyrk-Jaworzyna od długości 1592m oraz Jaworzyna-Skrzyczne o długości 1181m, a także dwa wyciągi narciarskie: Doliny II (540m) oraz Doliny III (1152m).
Kompleks narciarski „Biały Krzyż” położony jest w Szczyrku na Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.).
Do dyspozycji narciarzy są tutaj 2 wyciągi:
- Wyciąg orczykowy „Biały Krzyż” (długość trasy wynosi ok. 300 m)
- Wyciąg talerzykowy „Bartuś” (długość trasy wynosi ok. 200 m)
Na terenie kompleksu mieści się również trzecia trasa: Harnaś o długości 300 m. Trasy są oświetlone, sztucznie dośnieżane i ratrakowane. Warunki dostosowane są zarówno do początkujących amatorów białego szaleństwa, jak i doświadczonych narciarzy.
Ponadto można tutaj znaleźć:
- wykwalifikowanych instruktorów
- wypożyczalnię sprzętu narciarskiego
- pokoje gościnne
- bazę gastronomiczną
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Szczyrku
-
Stacja Narciarska Gubałówka w Zakopanem
Kolejna propozycja miejsca idealnego dla snowboardzistów pochodzi z Zakopanego, a konkretnie z Gubałówki, którą zna i kojarzy chyba każdy turysta i to nie tylko narciarz. To niezwykle popularne miejsce, odwiedzane przez turystów przez cały rok, ale również wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardu.
Stacja oferuje:
- kolej linowo-terenową na Gubałówkę o długości 1298 m (czas wjazdu – 3,5 min.)
- wyciąg orczykowy Polana Gubałówka
Narciarze mają do dyspozycji trasy zjazdowe:
- trasę główną o czerwonym stopniu trudności (długość ok. 1600 m)
- łatwe trasy na Polanie Gubałówka (długość ok. 300 m)
Trasy są oświetlone i naśnieżane. Gubałówka oferuje również snowpark, stanowiący prawdziwy raj dla snowboardzistów.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Zakopanem
Ośrodek Narciarski Jaworzyna Krynicka
Krynica Zdrój, ul. Czarny Potok
Wyciągi narciarskie Krynica Zdrój
-
Ośrodek Narciarski Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju
Kolejna z propozycji na pewno zachwyci każdego miłośnika jazdy na desce. Znajdziemy tu wspaniałą infrastrukturę, która będzie sprzyjać zarówno początkującym, jak i zaawansowanym snowboardzistom.
Do dyspozycji narciarzy oddana jest słynna Kolej Gondolowa - nowoczesna i najdłuższa kolej tego typu w kraju. Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej rozpościerają się piękne widoki na okolicę, a miejsce jest również znakomitym punktem startowym do pieszych wycieczek.
Warto podkreślić, że tutejsza stacja narciarska oferuje przejazd jedną z dziewięciu tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności - od łatwych, szkoleniowych do bardzo trudnych. Zimowe przeżycia w tym właśnie miejscu, nie tylko na snowboardzie, na pewno będą niezapomniane.
Oto najlepsze oferty noclegów w Krynicy-Zdroju
Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla
Piwniczna Zdrój, ul. Wierchomla Mała
Wyciągi narciarskie Piwniczna Zdrój
-
Dwie Doliny - Wierchomla
Kolejna z naszych propozycji pochodzi z regionu Beskidów. Przyjemność z jazdy na desce, turyści powinni czerpać na stacji Dwie Doliny, znajdującej się w Wierchomli Małej. W czym tkwi wyjątkowość tej właśnie stacji narciarskiej? Przede wszystkim stanowi doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek wśród zniewalającego piękna Popradzkiego Parku Krajobrazowego i polskich gór.
Dzięki specyficznym warunkom śnieg na stokach utrzymuje się tutaj dłużej, niż w innych miejscach. Trasy narciarskie są świetnie przygotowane i naśnieżane.
Oferta dla gości:
- wyciągi narciarskie;
- 9 tras narciarskich;
- szkółka narciarska;
- wypożyczalnia sprzętu;
- punkty gastronomiczne;
- imprezy okolicznościowe.
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegów w Muszynie
Mamy nadzieję, że nadchodząca zima pozwoli w pełni oddać się zimowemu szaleństwu na desce na wyżej wymienionych stokach narciarskich. Jeśli macie swoje inne propozycje miejsc dla snowboardzistów, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Komentarze