Zimowy spacer po polskich parkach narodowych. Które z nich warto odwiedzić?
Zima to czas, kiedy korzystamy z licznych form aktywności, pozwalających odkryć piękno tej pory roku. Najczęściej podróżujemy w góry, czy wybieramy się na wycieczki jednodniowe w najbliższej okolicy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze śnieżną aurą, czy warunki są bardziej zbliżone do tych jesiennych, czy nawet wiosennych, to wyjątkową propozycją może okazać się spacer po polskich parkach narodowych. Które z nich warto odwiedzić w przeciągu najbliższego czasu?
A gdyby tak odkryć piękno Polski z nieco innej perspektywy? Nie da się ukryć, że zimą lubimy oddawać się licznym aktywnościom na świeżym powietrzu. W zdecydowanej większości przypadków są to przede wszystkim sporty zimowe, takie jak narty, snowboard, czy biegówki. Dzieci nie wyobrażają sobie tej pory roku bez sanek, snowtubingu, lepienia bałwana, czy bitwy na śnieżki. Idealnym rozwiązaniem dla całej rodziny może okazać się spacer.
Jest ona tak naprawdę możliwy w każdym miejscu. Warunki w górach obecnie nie są sprzyjające - większość szlaków pokryta jest lodem, mamy do czynienia z licznymi wypadkami górskimi, a ratownicy TOPR odradzają wyjścia w wyższe partie gór.
Zima, co warto podkreślić, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do gór. Można odkrywać Polskę wzdłuż i wszerz, wybierając się np. na spacer do któregoś z niezwykłych polskich parków narodowych. Mamy ich aż 23. Niektóre znajdują się właśnie w górach, inne blisko naszego miejsca zamieszkania. W tym artykule postanowiliśmy przedstawić 3 propozycje, które mogą okazać się w pełni wyjątkowe, jeśli chodzi o zimowy wypoczynek. Które z nich warto odwiedzić właśnie teraz? Sprawdźmy!
Przeczytaj koniecznie: Trendy w turystyce na 2023 rok. Gdzie będziemy wypoczywać i jak podróżować?
TOP 3 polskie parki narodowe, które warto odwiedzić zimą
Na weekend lub na jeden dzień. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, możesz być pewny i pewna, że te miejsca przypadną Ci do gustu. Wybierając je będziecie mogli cieszyć się ciszą i spokojem oraz tym, co najpiękniejsze w przyrodzie o tej porze roku. Oto nasze propozycje.
-
Zimowa wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego
Poszukujesz miejsca, gdzie dominuje cisza i spokój, a Ty będziesz mógł cieszyć się klimatem i przyrodą w zimowej odsłonie? Jeśli wypoczywasz lub mieszkasz na Lubelszczyźnie, to koniecznie musisz odwiedzić Poleski Park Narodowy, który naprawdę potrafi zachwycić o tej porze roku.
Zobacz: Poleski Park Narodowy - świetny wybór na weekendową wycieczkę
Do wyboru masz tu kilka wartych uwagi ścieżek edukacyjnych. Odpowiednią propozycją dla każdego, tj. dla par, czy rodzin z dziećmi, może okazać się Ścieżka Spławy. Dlaczego?
fot. Karol Wiak
Liczy ona zaledwie około 7,5 km, a jej pokonanie powinno zająć około 2-3 godzin. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Stare Załucze. Ścieżka „Spławy” to coś dla miłośników przechadzek po drewnianych kładkach. Po drodze będziemy mijać fragmenty łąk pokrytych śniegiem, otwartych torfowisk i bagiennych lasów. Wąska ścieżka zaprowadzi nas nad Jezioro Łukie - największy zbiornik PPN, który zimą, przy zachodzącym słońcu wygląda naprawdę wyjątkowo. Tam czeka na nas pływający pomost widokowy, z którego możemy obserwować ptaki. Wybór tej opcji to gwarancja mile spędzonego czasu dla każdego!
Sprawdź oferty noclegów w okolicach Poleskiego Parku Narodowego
-
Zimowa wyprawa do Borów Tucholskich
Jeśli lubisz nieco dłuższe wędrówki po naszym wspaniałym kraju, to warto się przenieść nieco bardziej na północ i wybrać się do naprawdę niezwykłego parku narodowego, czyli Borów Tucholskich. W czym tkwi ich wyjątkowość zimową porą?
Bory Tucholskie to największy kompleks leśny w Polsce. Tu do dyspozycji mamy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie, którego zadaniem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa. Większość przyrody podlega tu ustawowym formom ochrony, w związku z tym znajdziemy tu parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu oraz rezerwaty przyrody. Ważną rolą jest edukacja, dlatego też znajdziemy tu ścieżki edukacyjne, którymi m.in. możemy się przemieszczać, wybierając się na spacer.
Poznaj: Puszcze w Polsce. TOP 5 miejsc na wypoczynek
Atrakcyjność tego miejsca, co warto podkreślić, to nie tylko przyroda i wspaniałe trasy spacerowe. Będąc zimą w Tucholi, warto jest zobaczyć również zabytki architektoniczne: dzielnica starego miasta, fragmenty murów miejskich z XIV i XV w., cmentarz parafialny i cmentarz jeńców wojennych oraz kościół poewangelicki pw. św. Jakuba Apostoła z lat 1837–1838. Swoją siedzibę mają tu także muzea: Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi oraz Muzeum Sygnałów Myśliwskich - kolekcja zabytkowych rogów myśliwskich, zapisy nutowe, odznaki i medale.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Tucholi
-
Miło spędzony czas w Magurskim Parku Narodowym
Chcesz miło spędzić czas, pozostając jednocześnie w klimacie gór? Mamy coś dla Ciebie! Niezależnie od tego, czy podróżujesz samotnie, czy z bliskimi Ci osobami, to zimą szczególnie warto jest odwiedzić Magurski Park Narodowy. To obszar, znajdujący się w regionie Beskidu Niskiego, mający siedzibę w Krempnej. W czym tkwi jego wyjątkowość i dlaczego warto go odwiedzić akurat zimą?
Sprawdź: Atrakcyjne Podkarpacie - Magurski Park Narodowy
Ponad 90% jego całego obszaru zajmują lasy – głównie bukowe i sosnowe. Występują także lasy bagienne. Park jest siedliskiem dla ponad 71 gatunków roślin w Polsce chronionych, a także dla ponad 180 gatunków mchu, wielu z nich niezwykle rzadkich. Możemy w związku z tym wybrać się tu na spacer, podziwiając piękną przyrodę w zimowej odsłonie i liczne gatunki zwierząt, które zamieszkują ten obszar. Możemy tu spotkać chociażby rysie, żbiki, wilki, a czasami nawet rzadkie niedźwiedzie brunatne.
Malowniczym dodatkiem do krajobrazu parku są również formy wietrzeniowe, jaskinie, m.in. Jaskinia Mroczna, a także Wodospad Magurski, zimową porą urokliwie zamarznięty. Czy trzeba chcieć więcej?
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Krempnej
Mamy nadzieję, że zimowa wyprawa do polskich parków narodowych przyniesie wiele korzyści. Niech ten czas będzie wypełniony pozytywnymi, zimowymi wrażeniami!
Komentarze