Zimowy spływ kajakowy. Gdzie warto się wybrać?
Aktywność, o której zamierzamy wspomnieć w poniższym artykule, większości osób kojarzy się z sezonem wakacyjnym. To właśnie wtedy mamy do czynienia z organizacją licznych spływów kajakowych po różnorodnych zakątkach Polski. Tak się składa, że spływy kajakowe organizowane są również zimą, co umożliwia podziwianie wyjątkowych miejsc w zimowej odsłonie. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?
Z zimą w Polsce bywa naprawdę różnie. Ostatnie lata bardziej przypominały jesień lub wiosnę. Podobnie jest teraz w 2022 - w wielu regionach Polski śniegu mamy "jak na lekarstwo".
Wydawać by się mogło, że zimowy spływ kajakowy może okazać się szalonym pomysłem. Jednak w ostatnich latach zyskuje coraz więcej fanów. Odstraszać mogą jedynie temperatury i fakt, że od wody jest zdecydowanie chłodniej. Ale jeśli ktoś morsuje, to taki spływ kajakowy nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Szczególnie, że regiony w Polsce w zimowej odsłonie prezentują się naprawdę bajkowo.
Zimowy spływ kajakowy to jedna z aktywności, z której możesz skorzystać o zimowej porze. Sprawdź również: Zimowe aktywności na świeżym powietrzu. Co i gdzie warto robić?
Dlaczego warto się wybrać na zimowy spływ kajakowy?
O tym, że warto wybrać się na tego typu spływ świadczy naprawdę duża liczba atutów. Miłośnikom turystyki, właśnie taki sposób spędzania aktywnego czasu powinien jak najbardziej przypaść do gustu.
Powody, dla których warto jest się wybrać na zimowy spływ kajakowy zimą to przede wszystkim:
-
możliwość odkrywania wspaniałych miejsc w zimowej szacie;
-
odpowiednia dawka adrenaliny;
-
cisza i spokój, z racji ograniczonego ruchu turystycznego;
-
piękno przyrody;
-
możliwość aktywnego spędzania czasu;
-
bezpieczny sposób podróżowania i zwiedzania podczas pandemii koronawirusa;
-
uroki zimy w pełnej odsłonie;
Gdzie w Polsce odbywają się zimowe spływy kajakowe?
Pomimo tego, że zima nie jest popularną porą na organizowanie zimowych spływów kajakowych, to znajdziemy w Polsce kilka wyjątkowych miejsc, w których można skorzystać właśnie z takiej formy spędzania wolnego czasu. Oczywiście możemy to zorganizować na własną rękę, ale zdecydowanie lepiej jest skorzystać z oferty firm, które specjalizują się w organizacji tego typu wydarzeń.
Warto wspomnieć, że z zimowych spływów kajakowych możemy skorzystać m.in.:
-
na łatwych odcinkach Czarnej Hańczy na Pojezierzu Augustowskim - w formie jednodniowej lub weekendowej - długość trasy to 12 lub 15 km;
-
zimowe spływy kajakowe Drawą w Zatomiu;
-
zimowy spływ kajakowy na Brdzie w Bydgoszczy;
-
zimowe spływy kajakowe Dunajcem w Pieninach;
Wolisz spływy kajakowe w sezonie letnim? Poznaj: 7 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe
O czym warto pamiętać i jak przygotować się do zimowego spływu kajakowego?
Jest kilka zasadniczych różnic pomiędzy spływami, które odbywają się w sezonie letnim, a tymi które planujemy właśnie teraz. Do zimowego spływu musimy odpowiednio przygotować się, zarówno w kwestii samego ubioru, jak i aktywności fizycznej.
Najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać to przede wszystkim:
-
wybieraj trasy proste, bez przeszkód i przenosek;
-
dużą przeszkodę mogą stanowić lodowe zatory - wybieraj w związku z tym taki dzień, kiedy warunki pogodowe sprzyjają tego typu wyprawom; widząc zator, należy zawrócić i wyjść na brzeg w bezpiecznym miejscu, by go obejść - wpadnięcie między kry jest niezwykle groźne i może skończyć się utonięciem;
-
podstawą są buty wodoszczelne i skarpety;
-
warto założyć bieliznę termoaktywną;
-
podstawę ubioru powinna stanowić ciepła bluza i kurtka wodoszczelna;
-
dobrze jest założyć fartuch kajakowy;
-
na nasze dłonie powinniśmy nałożyć grube rękawice neoprenowe lub rybackie;
-
istotne jest, by zabrać ze sobą coś na rozgrzanie - termos z ciepłym napojem lub termos z ciepłym posiłkiem;
Mamy nadzieję, że treść powyższego artykułu zachęci Was do spróbowania swoich sił w zimowym spływie kajakowym. Warto odkrywać uroki zimy również z perspektywy wody. Życzymy Wam wspaniałych, zimowych przeżyć!
Komentarze