Zimowy wyjazd za miasto - jaki kierunek obrać?
Aktywny wypoczynek jest nam potrzebny przez cały rok, zimą również. Gdzie warto się wybrać? Które miejsca nadają się na rodzinny spacer, a gdzie możemy zabrać ukochaną osobę? O czym należy pamiętać planując taką wyprawę? Podpowiadamy!
W góry? To może w Beskidy...
Regiony górskie w Polsce cieszą się niezwykłym zainteresowaniem turystów przez cały rok, a sezon się tu nigdy nie kończy. Beskidy to grupa pasm górskich w łańcuchu Karpat. Ich szerokość wynosi 50-70 km, natomiast długość ok. 600 km. Beskidy od północy sąsiadują z Pogórzem Karpackim, na południu z Pieninami, Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim. Najdalej wysuniętym na zachód pasmem jest Beskid Śląsko-Morawski, natomiast najdalej na wschód znajdują się Beskidy Połonińskie,
Beskidy są przykładem doskonałego miejsca na wyprawę z dziećmi. Wyjazd w takim gronie jest okazją do spędzenia wspólnych chwil, daje możliwość nadrobienia czasu, na co dzień pożytkowanego w zupełnie różnych światach. Można tu poznawać, zwiedzać i korzystać z klimatu. Są też oczywiście atrakcje dla najmłodszych. Region charakteryzuje się doskonale rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną, dlatego każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniałe trasy górskie i spacerowe oraz miejscowości z licznymi atrakcjami i zabytkami – wszystko to dostarczy niezwykłych wspomnień również poza sezonem turystycznym.
Warto dodać, że Beskidy są rozległym regionem górskim. Dzielą się m.in. na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Beskid Wyspowy, Beskid Śląsko-Morawski, czy Beskid Niski. Nie sposób jest wymienić wszystkie atrakcje i zabytki.
Będąc w górach na pewno warto jest wybrać się na najwyższe szczyty górskie: Babią Górę, Skrzyczne, Szyndzielnię, Łysą Górę, Turbacz, czy Radziejową. To jednak nie wszystko. Miłośników sportów na pewno zainteresuje skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle i kompleks skoczni narciarskich w Szczyrku. W regionie znajdują się również liczne jeziora, nad którymi miło spędzimy czas. To właśnie również w Beskidach swój początek bierze największa rzeka Polski, czyli Wisła.
Wypoczynek w Beskidach warto również poświęcić na zwiedzanie miast i ich atrakcji. Wisła, Szczyrk, Żywiec, czy Koniaków – to tylko niektóre przykłady. Muszyna i Krynica-Zdrój to jedne z bardziej znanych polskich uzdrowisk. Jedno jest pewne, tu nikt się nie będzie nudził.
Znajdź nocleg w Beskidach
Planujesz zimowy wyjazd? Jura Krakowsko-Częstochowska będzie idealna!
Jura Krakowsko-Częstochowska jest niezwykłą krainą geograficzną zachwycającą turystów charakterystycznym ukształtowaniem krajobrazu, licznymi atrakcjami oraz różnorodnymi możliwościami spędzania wolnego czasu. Rozciągająca się od Częstochowy przez Ogrodzieniec, aż po Kraków kraina stanowi wyjątkowe miejsce pod wieloma względami, a przybywający tu turyści z pewnością nie oprą się urokowi tego miejsca oraz wszystkim jego walorom.
Wybierając Jurę Krakowsko-Częstochowską na miejsce swojego zimowego urlopu staniemy przed nie lada wyzwaniem. Możliwości na spędzanie czasu w okolicy jest naprawdę wiele. Możemy zdecydować się na zwiedzanie okolicznych zabytków, podziwianie niezwykłych dzieł natury, wizyty w poszukiwaniu atrakcji w okolicznych miejscowościach. Wybór jest naprawdę ogromny i skorzystanie ze wszystkich walorów okolicy będzie wymagało dobrego planowania oraz dużej ilości czasu wolnego.
Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej są bez wątpienia liczne warownie. Większość z nich została wybudowana w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego, a ich głównym celem była obrona obszarów przygranicznych. Obecnie pozostały po nich ruiny lub zaledwie fragmenty dawnych zabudowań. Planując wizytę na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej po prostu nie sposób nie uwzględnić ich w urlopowym planie.
Głównymi formami spędzania urlopu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest zwiedzanie systemu zabytków oraz podziwianie okolicznej przyrody. Większość wolnego czasu poświęcimy zapewne na wizyty w zamkach, a także spacerowanie po labiryntach ostańców. Obie te rzeczy bez problemu można robić o każdej porze roku. Co prawda latem do listy atrakcji dopiszemy zwiedzanie okolicznych jaskiń, jednak zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej będzie uwodził nas niesamowitymi widokami.
Sezon zimowy to także nowe możliwości. W okolicy znajduje się kilka ośrodków narciarskich, w których przyjemnie czas spędzą miłośnicy białego szaleństwa. Na aktywnych turystów czekają także trasy do narciarstwa biegowego. Jedna z nich biegnie wokół Zamku Ogrodzieniec, zapewniając niesamowite warunki do aktywnego wypoczynku.
Poszukaj noclegu w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej
Wypoczynek na Podlasiu? To świetny pomysł o każdej porze roku!
Podlasie to region nieodkryty i na swój sposób wyjątkowy. Panuje tu wspaniały klimat i zawsze jest co robić. A i zwiedzać też jest co. Zabytki, atrakcje przyrodnicze – tu po prostu trzeba przyjechać. Podlasie leży w północno-wschodniej Polsce, na terenie województwa podlaskiego i częściowo na obszarze województw lubelskiego i mazowieckiego. Stolicą jest Białystok. Oprócz tego warte uwagi są takie miejscowości, jak Tykocin, Supraśl, Białowieża, czy Siemiatycze. Po co jeździmy na Podlasie? Przede wszystkim by pozwiedzać, miło spędzić czas nad jeziorami, skorzystać ze wspaniałego klimatu i miło spędzić czas.
W tym regionie jest co robić o każdej porze roku. Nawet zimą. Region ma swój wspaniały klimat i każdy powinien się przekonać o tym osobiście. Każdy zabytek jest dostępny na wyciągnięcie ręki, a spacer w Białowieskim Parku Narodowym, czy w okolicach Augustowa to prawdziwa przyjemność.
Blisko stąd na Litwę, co często jest wykorzystywane przez wypoczywających turystów. Chyba największą atrakcję stanowi litewski aquapark oraz wycieczka do Wilna.
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które atrakcje na Podlasiu są najciekawsze. Na liście na pewno znajdą się zabytki, jak i atrakcje przyrodnicze. Bez wątpienia powinniśmy zobaczyć m.in.: ścieżki przyrodnicze TOE i kładki w Goniądzu, Czerwone Bagno w Biebrzańskim Parku Narodowym, Kładka Waniewo-Śliwno w Narwiańsim Parku Narodowym, Rezerwat Żubrów w Białowieży, Szlak Dębów Królewskich w Białowieskim Parku Narodowym, Park Pałacowy w Białowieży, Muzeum Biebrzańskiego Parku Narodowego w Białowieży, Cerkiew w Narwi, Pałac Branickich w Białymstoku, skansen w Wasilkowie, monaster w Supraślu, zalew w Siemiatyczach, Góra Zamkowa w Drohiczynie, zamek w Tykocinie, Kiermusy w Nieciecach, czy Sanktuarium w Sokółce.
Biebrzańska Zagroda - miejsce ze zwierzętami i przyjazne zwierzętom
Jaświły, ul. Dolistowo Stare
Domki Jaświły 9.9Zimą na Półwysep Helski? Ależ oczywiście!
Półwysep Helski to jeden z najbardziej popularnych kierunków wypoczynku wśród Polaków, ale w wakacje. Z jednej strony mamy pełne Morze Bałtyckie, a z drugiej Zatokę Pucką, a Cypel stanowi początek lub koniec Polski, jak kto woli. Półwysep Helski to region o długości 35 km, utworzony przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu, na znacznym obszarze zalesiona (zwłaszcza w końcowej części). Mierzeja Helska jest piaszczystym półwyspem, znajdującym się pod silnym oddziaływaniem Morza Bałtyckiego. Klimat cechuje łagodna zima i niezbyt upalne lato. Jeśli chodzi o miejscowości, to znajdują się tu: Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata oraz Hel.
Pamiętajmy jednak, że Półwysep Helski to idealny region na wyjazd o każdej porze roku, nie tylko latem. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, to warto wziąć pod uwagę wyjazd poza sezonem. Wspaniałe trasy spacerowe, szum morza, klimat i miejscowości się tu znajdujące – wszystko to dostarczy nam niezapomnianych wspomnień, niezależnie od pory roku.
Poszukaj noclegu na Półwyspie Helskim
Komentarze