Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Złoty Widok to słynny punkt widokowy położny w pobliżu Szklarskiej Poręby. To jedno z najbardziej znanych i najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach, z którego można podziwiać przepiękne, górskie widoki. Jego bliskie usytuowanie w stosunku do miasta oraz kilka szlaków turystycznych, które prowadzą do celu sprawia, że jest to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów bez względu na porę roku. Złoty Widok w 2020 r. przeszedł gruntowną modernizację, dzięki której można na nim spędzić jeszcze więcej czasu i do woli cieszyć się wspaniałą panoramą Karkonoszy.

Do Złotego Widoku można dostać się na kilka sposobów. Po drodze możemy zatrzymać się przy słynnym Wodospadzie Szklarki, a po nacieszeniu się niesamowitymi widokami na platformie widokowej, pójść o krok dalej i dodatkowo zobaczyć symboliczny Grób Karkonosza, Chybotek i inne atrakcje turystyczne dostępne w okolicach Szklarskiej Poręby. Wizyta w tym miejscu to świetna propozycja na spacer dla rodzin z dziećmi, par i seniorów. Wstęp do Złotego Widoku jest bezpłatny, jednak wybierając się do niego trzeba przygotować się na to, że na miejscu na pewno nie będziemy sami - w godzinach szczytu punkt widokowy jest tłumnie oblegany przez turystów.

 

Czym jest Złoty Widok i czym zasłużył sobie na to miano?


Karkonosze, nazywane także Górami Olbrzymimi, słyną z wielu miejsc, w których możemy podziwiać przepiękne widoki. Jednym z najbardziej znanych i najchętniej uszczęszczanych przez turystów z całego świata jest słynny Złoty Widok, który w pełni zasłużył sobie na to miano. To cudowne miejsce na Dolnym Śląsku, które można odwiedzić o dowolnej porze roku. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy dodatkowego uroku dodają mu nisko padające promienie słoneczne.

 

Złoty Widok położony jest w Górach Izerskich, w bliskiej odległości od Szklarskiej Poręby. Pod nazwą tą kryje się zarówno naturalne wzniesienie, jak i zmodernizowany w 2020 r. taras widokowy, który pełni jedną, kluczową funkcję - jego zadaniem jest zapewnienie turystom odpowiedniego miejsca do podziwiania unikalnej panoramy Karkonoszy. I świetnie wywiązuje się ze swojej funkcji, o czym świadczy chociażby fakt, że w sezonie turystycznym jest tłumnie odwiedzany przez setki a nawet tysiące turystów dziennie.


fot. fotozen/ AdobeStock CC0

 

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie to także jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych miasteczka. Wizycie na nim sprzyja fakt, że znajduje się on blisko innych, równie popularnych atrakcji dostępnych w okolicy. Wyprawę na Złoty Widok możemy z powodzeniem połączyć np. z odwiedzeniem Wodospadu Szklarki i Schroniska PTTK Kochanówka, spacerem przepiękną Doliną Kamiennej, a po spędzeniu czasu na platformie widokowej, wyruszyć w stronę Grobu Karkonosza i Chybotka. Każde z tych miejsc posiada swój niewątpliwy urok, a ich zobaczenie na własne oczy jest niemal obowiązkowe w czasie pobytu w Szklarskiej Porębie.

Sprawdź: Miejskie punkty widokowe. TOP 3 miejsca do podziwiania niezwykłej panoramy

 

Gdzie znajduje się Złoty Widok? Co z niego widać?


Złoty Widok to nazwa wzniesienia w Karkonoszach, który wznosi się na wysokość 610 m n.p.m. Jest zlokalizowany w północno-zachodniej części Pogórza Karkonoskiego. Cały masyw jest zbudowany z granitu karkonoskiego. Złoty Widok, mimo tego, że umieszczany jest na mapie Karkonoszy, tak naprawdę leży w Górach Izerskich, a konkretnie na zboczach Kamiennej Górki. Tworzy go grupa granitowych skał, które wystają ponad Dolinę Kamiennej i stanowią coś w rodzaju naturalnego tarasu widokowego.


fot. Podolska / zdjecia.nocowanie.pl

 

Z tego miejsca, przy dobrej pogodzie możemy podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy Zachodnich od Przełęczy Karkonoszkiej aż po Szrenicę. Doskonale widoczne są m. in. Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt, Wielki Szyszak, Szrenica oraz wiele innych karkonoskich i izerskich szczytów. Panoramy ze Złotego Widoku są uznawane za jedne z najpiękniejszych w całych Karkonoszach!

 

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie wczoraj i dziś. Dzieje słynnego punktu widokowego


Współczesny Złoty Widok to platforma widokowa zlokalizowana w Górach Izerskich. Leży na wysokości blisko 600 m n.p.m. nad Doliną Kamiennej. Taras widokowy znajduje się na szczycie liczącej sobie ponad 20 metrów wysokości grupy granitowych skał. Mimo tego, że o Złotym Widoku zrobiło się głośno wiosną 2020 r., kiedy miejsce to przeszło gruntowną przebudowę, punkt widokowy w tym miejscu był znany dużo wcześniej, wcześniej nawet niż w Dolinie Kamiennej pojawili się pierwsi turyści w XIX w. Jego dzieje, podobnie jak wiele innych miejsc w okolicach Szklarskiej Poręby, są nieodłącznie związane z bytnością na tych terenach Walończykow.

 

Walończycy, nazywani także Walonami, to stary lud pochodzenia romańskiego, który w czasach średniowiecza przywędrował w Sudety i osiedlił się w Karkonoszach. To właśnie tu pozyskiwali minerały i kamienie szlachetne, z których wytwarzali cenione wśród ówczesnych możnych wyroby z szkła. Walończycy chętnie dzielili się swoimi umiejętnościami i to podobno właśnie oni nauczyli miejscowych technik obróbki szkła. Ich głównym ośrodkiem miejskim była Szklarska Poręba Dolna, która w dawnych czasach nosiła nazwę Starej Wsi Szklarskiej.

 

Złoty Widok był miejscem szczególnie cenionym przez Walończyków i być może to właśnie im zawdzięcza swoją przyszłą sławę. Unikalne walory widokowe tego miejsca zostały docenione przez miejscowych, a w późniejszych wiekach także przez pierwszych turystów, którzy przybyli w Karkonosze w XIX w. i zatrzymali się w Szklarskiej Porębie. 

 

Warto wiedzieć, że w dawnych czasach, kiedy w tym miejscu nie istniała jeszcze platforma widokowa, Złoty Widok sam w sobie stwarzał świetne warunki do kontemplacji natury i podziwiania górskiej panoramy - tworzył naturalny taras widokowy, na którym chętnie odpoczywali turyści. Złoty Widok jest obecnie elementem trzech szlaków tematycznych - Szlaku Walońskiego, Ducha Gór i Trasy Sztaudyngera.


fot. Podolska / zdjecia.nocowanie.pl

 

Ogromna popularność Złotego Widoku w XXI w. sprawiła, że pojawił się pomysł modernizacji tego miejsca i jego lepszego dostosowania do potrzeb współczesnych turystów. I tak, wiosną 2020 r. do użytkowania oddana została nowa platforma widokowa. Z założenia miała ona w naturalny sposób wtapiać się w krajobraz. Platforma widokowa została stworzona z drewna i stali. Oferuje dogodne warunki do podziwiania krajobrazu, wypoczynku i relaksu na łonie natury. Turyści mają do dyspozycji drewniane leżaki, na których można wypoczywać i łapać promienie słoneczne, a także zabezpieczony stalowymi barierkami taras widokowy, z którego mogą podziwiać to, co Złoty Widok ma najcenniejszego do zaoferowania - fenomenalną panoramę Karkonoszy.


fot. Dariusz / AdobeStock CC0

 

Mimo tego, że inwestycja zyskała spore uznanie zwłaszcza wśród turystów, wokół całego przedsięwzięcia pojawiło się nieco kontrowersji. Wynikały one głównie z ryzyka zniszczenia naturalnych walorów tego miejsca - zanim powstała platforma widokowa, konieczne było bowiem wycięcie części drzew. Jej oddanie do użytkowania sprawiło natomiast, że Złoty Widok stał się miejscem jeszcze licznej odwiedzanym przez turystów, co nie pozostaje bez wpływu na przyrodę okolicy.

Poznaj również: Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

 

Zakwaterowanie na urlop ze Złotym Widokiem w planie


Na Złoty Widok najprościej dostać się ze Szklarskiej Poręby. To największa miejscowość w okolicy i bardzo atrakcyjne miejsce na urlop. W Szklarskiej Porębie bez problemu znajdziemy zakwaterowanie - w miejscowości działają liczne obiekty noclegowe, wśród których każdy turysta wyszuka nocleg idealnie dostosowany do swoich potrzeb.

 

Jeśli chodzi o noclegi Szklarska Poręba oferuje je m. in. w apartamentach, pokojach i kwaterach, pensjonatach, a także w domkach letniskowych, które idealnie sprawdzą się na urlop zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Szklarska Poręba to świetna baza wypadowa nie tylko na Zloty Widok! Z miasta bez większego problemu dostaniemy się m. in. nad Wodospad Szklarki, do Chybotka, na Śnieżne Kotły, Szrenicę, Łabski Szczyt i do wielu innych, atrakcyjnych miejsc w regionie.

 

Nie jest to jednak jedyne miejsce, w okolicy, w którym warto szukać zakwaterowania na urlop w malowniczych Karkonoszach! Nie mniej atrakcyjne warunki wypoczynku oferuje zlokalizowana o zaledwie 20 km od Szklarskiej Poręby Jelenia Góra. Komfortowe noclegi w Jeleniej Górze zapewnią turystom miejscowe apartamenty, pokoje do wynajęcia, domki letniskowe, a także gospodarstwa agroturystyczne prowadzone przez lokalnych mieszkańców.

 

Turyści, którzy lubią wypoczywać w mniejszych miejscowościach, kochają ciszę, spokój i bliski kontakt z naturą, zakwaterowania powinni szukać w takich lokalizacjach, jak m. in. Miłków, Sosnówka, Podgórzyn i Sobieszów. Na uwagę zasługują także noclegi w Piechowicach, niewielkiej wsi sąsiadującej ze Szklarską Porębą. Wśród dostępnych tu opcji zakwaterowania dominują malowniczo usytuowane wille i pensjonaty, w których pobyt pozwala w pełni wczuć się w unikalny klimat panujący w tej części Karkonoszy.

 

Szlaki na Złoty Widok. Jak dojść na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie?


Bez względu na to, w której z proponowanych wyżej miejscowości zatrzymamy się na dłuższy pobyt, czeka nas wizyta w Szklarskiej Porębie. To właśnie stąd najszybciej i w najkrótszym czasie można bowiem dostać się na Złoty Widok i na własne oczy przekonać się, dlaczego miejsce to cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród turystów. Do wyboru mamy kilka możliwości dotarcia do platformy widokowej Złoty Widok - krótsze i dłuższe, w zależności od ilości wolnego czasu i osobistych potrzeb. Zanim jednak przejdziemy do ich przedstawienia, warto powiedzieć, jak przygotować się do wycieczki.

 

Zloty Widok jest całkowicie bezpłatną atrakcją turystyczną Szklarskiej Poręby. Jako że leży poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego, nie ma obowiązku wykupowania biletów wstępu. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli zdecydujemy się po drodze zobaczyć Wodospad Szklarki, który leży już na terenie parku. Szlaki na Złoty Widok są raczej krótkie, lecz niekiedy mogą okazać się wymagające - ze względu na dość grząskie podłoże, korzenie i kamienie, ich pokonywanie nie jest polecane dla dziecięcych wózków i turystów na wózkach inwalidzkich.

 

Najkrótszy szlak niebieski ze Szklarskiej Poręby zaprowadzi nas na Złoty Widok w zaledwie 6 minut. Zmotoryzowani turyści mogą pozostawić auto na parkingu przy domu Wlastimila Hofmana, nazywanym Wlastimilówką i tuż za parkingiem wejść w las, gdzie znajduje się początek niebieskiego szlaku. Szlak niebieski nie dochodzi jednak do samego Złotego Widoku, lecz kończy się nieco przed. Warto więc uważnie wypatrywać oznaczeń, które prowadzą do celu naszej podróży. Do Złotego Widoku prowadzi także szlak niebieski z centrum Szklarskiej Poręby. Opcja ta jest jednak dłuższa i wymaga ok. 45 min. pieszego spaceru.

Zajrzyj na: Szklarska Poręba, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?

 

Druga propozycja trasy na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie pozwala na połączenie wizyty na Złotym Widoku z wyprawą nad Wodospad Szklarki. Czas przejścia tej trasy wynosi ok. 25 min. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy drodze jeleniogórskiej, za którym zaczyna się szlak prowadzący do wodospadu. Przy okazji wizyty przy Wodospadzie Szklarki, warto wstąpić na chwilę do Schroniska Kochanówka, a następnie wrócić po swoich śladach na parking - szlak czarny prowadzący na Złoty Widok zaczyna się po drugiej stronie ulicy. Trasa miejscami jest dość stroma i kamienista, prowadzi do rozwidlenia szlaków. W tym miejscu należy zostawić czarny szlak i skierować się w stronę Złotego Widoku. Z rozwidlenia niebieskim szlakiem w ok. 3 min. dojdziemy do Chybotka.

 

Kolejny, dłuższy wariant trasy na Złoty Widok zaczyna się pod kościołem pw. Matki Bożej Różańcowej w pobliżu Orlej Skały w Szklarskiej Porębie Dolnej. Nieopodal, przy ul. Piastowskiej znajduje się także parking. Czas przejścia wynosi w tym wypadku ok. 30 min. Sama trasa, pomimo swojej długości, jest bardzo wygodna i łatwa - na niebieskim szlaku nie ma większych utrudnień, trasa jest prosta, prowadzi przez odsłonięte tereny, a w leśne odmęty zagłębia się dopiero przed Chybotkiem.

 

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie. Co widać z platformy widokowej?


I tak dochodzimy do celu naszej podróży. Punkt widokowy znajduje się na szczycie granitowych skałek, dumnie górujących nad Doliną Kamiennej. Od 2020 r. do dyspozycji turystów jest nowoczesna platforma widokowa, z której roztacza się niesamowity widok na Karkonosze. W rozpoznaniu poszczególnych szczytów pomaga tablica informacyjna z opisem. Z tarasu widoczna jest m. in. Śnieżka z obserwatorium meteorologicznym na szczycie, Śnieżne Kotły, Szrenica i wiele innych charakterystycznych szczytów Karkonoszy i Gór Izerskich.

 

Na Złotym Widoku można spędzić więcej czasu, choć w sezonie turystycznym i godzinach szczytu trudno tu znaleźć wolne miejsce na odpoczynek. Turyści chętnie korzystają z dostępnych tu drewnianych leżaków, siedzisk, a bezpieczne podziwianie panoramy zapewniają metalowe barierki, które odgradzają taras widokowy od przepaści. Po nacieszeniu się cudownymi widokami, warto pójść o krok dalej i przy okazji wizyty na Złotym Widoku, zobaczyć trzy inne, atrakcyjne miejsca w okolicy. Mowa o Chybotku, Grobie Karkonosza i Wodospadzie Szklarki, które od platformy widokowej dzieli krótki spacer.

Sprawdź koniecznie: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

 

Atrakcje w sąsiedztwie Złotego Widoku. Chybotek, Grób Karkonosza i Wodospad Szklarki


W ok. 10 min. ze Złotego Widoku szlak niebieski zaprowadzi nas do Chybotka. Jest to bardzo ciekawa formacja skalna, ukryta pośród leśnej gęstwiny. Chybotek tworzy kilka granitowych głazów, z których największy posiada średnicę ok. 4 metrów. 

 


fot. PirahaPhotos / AdobeStock CC0

 

Głaz można rozkołysać, gdyż opiera się na sąsiednich kamieniach w zaledwie dwóch punktach. Z Chybotkiem związane są liczne legendy. Podobno był to święty głaz Walończyków, którzy odprawiali na nim stare obrzędy. Według miejscowych opowieści, pod głazem ukryte jest wejście do skarbca wypełnionego kosztownościami. To jedna z najbardziej znanych i odwiedzanych przez turystów atrakcji Szklarskiej Poręby.
 
Przyczytaj: 7 powodów na jesienny wyjazd w góry. Dlaczego to dobry moment?

 

Drugim miejscem, które warto odwiedzić w okolicy, jest Grób Karkonosza. Znajduje się na niebieskim szlaku prowadzącym w kierunku Chybotka. Uważny obserwator wypatrzy tuż przy ścieżce kamienną płytę z niemieckim napisem "Rubezahl", który tłumaczy się jako Liczyrzepa. To drugie, nieco prześmiewcze imię nadane Duchowi Gór, czyli legendarnemu Karkonoszowi, władcy tych terenów. Kamienna płyta, według legendy, ma upamiętniać miejsce spoczynku Ducha Gór. Co ciekawe, nie jest to jedyny grób Karkonosza w okolicach Szklarskiej Poręby! Drugi taki obiekt znajduje się przy szosie prowadzącej ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby.

 

Mówiąc o atrakcjach w okolicy Złotego Widoku, nie sposób nie wspomnieć także o Wodospadzie Szklarki. To najbadziej znany i popularny wśród turystów wodospad górski znajdujący się w polskiej części Karkonoszy. Zajmuje drugie, tuż po Wodospadzie Kamieńczyka, miejsce pod względem wysokości - jego wysokość wynosi 13,3 metra. Tuż przy wodospadzie znajduje się Schronisko PTTK Kochanówka oraz liczne stragany i sklepiki z pamiątkami, których obecność w tym miejscu od lat wzbudza sporo kontrowersji. 

 


fot. rafalslowikowski_pl / AdobeStocke CC0

 

Jako że Wodospad Szklarki znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wstęp do niego jest płatny i równa się kosztowi zakupu biletów wstępu do parku. Jako ciekawostkę warto podać, że w XIX w. jedną z atrakcji schroniska były pokazy polegające na zamykaniu wody wodospadu i jej spuszczaniu - na życzenie i za odpowiednią opłatą gości schroniska.

 

Odwiedź najciekawsze punkty widokowe

 

Następny artykuł Polana Kalatówki. Spacer...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!