Znalezisko poszukiwaczy skarbów z Iławy
Poszukiwacze skarbów odnaleźli pod Iławą biżuterię sprzed ponad 2,5 tys. lat. Cenne znalezisko przekazano do muzeum w Olsztynie a specjaliści twierdzą, że jest to drugie po wojnie tak wartościowe odkrycie na terenie Warmii i Mazur.
Cenne znalezisko
Cenne znalezisko składa się z 21 fragmentów naszyjników i napierśników wykonanych z brązowych prętów. Każdy element pochodzi ze wczesnej epoki żelaza. Archeologowie szacują, że biżuterię wykonano pomiędzy V a IV wiekiem p.n.e. Jest to drugie po wojnie tak cenne odkrycie ze wczesnej epoki żelaza jakie znaleziono na Mazurach.
Poszukiwacze skarbów
Poszukiwacze skarbów, którzy odkryli znalezisko to członkowie iławskiego Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau YLAVIA. Po otrzymaniu zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków rozpoczęli poszukiwania. Biżuterię ze wczesnej epoki żelaza przekazali Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Zobacz także: Muzeum Warmii i Mazur
Specjaliści wypowiadający się na temat odkrycia w Iławie twierdzą, że odnalezione fragmenty biżuterii mają bardzo dużą wartość zarówno historyczną jak również naukową. Jeden z pracowników działu archeologii olsztyńskiego muzeum twierdzi również, że znalezisko ze względu na skład mogło być przeznaczone do stopienia. Aczkolwiek z uwagi na położenie odkrycia, znalezisko mogło mieć również charakter okolicznościowy. Niemniej jednak przedmioty dla ówczesnego właściciela niewątpliwie miały ogromną wartość.
Stowarzyszenie YLAVIA
Członkowie Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau YLAVIA w okresie kilku ostatnich lat przekazali do obiektów muzealnych bardzo liczne zabytkowe przedmioty. Wśród znalezisk odkrywców skarbów należą między innymi fragmenty celtyckiej biżuterii, czy cenne monety, broń czy ozdoby z XI wieku. Celem działań całego stowarzyszenia jest zebranie licznych zabytkowych eksponatów i utworzenie lokalnego muzeum w Iławie.
Komentarze