Zniesiono zakaz prowadzenia działalności noclegowej!
(aktualizacja 24-03-2020 godz 10:00)
Analiza treści rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii prowadzi do wniosku, iż ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20) z dniem 20 marca 2020 r. zostało zniesione.
Ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20 zostało wprowadzone na mocy par. 5 ust. 1 pkt 1) lit. g) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie to zostało uchylone z dniem 20 marca 2020 r., kiedy weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.
„Nowe” rozporządzenie, tj. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w par. 6 zatytułowanym Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy nie przedłuża zakazu prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania wynikającego z rozporządzenia z dnia 13 marca 2020 r. Oznacza to, że zakaz ten nie obowiązuje od dnia 20 marca 2020 r.
Aktualizacja 23-03-2020 godz. 23:45
W związku z niektórymi komentarzami pragniemy dodatkowo wyjaśnić:
Zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, tj. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii zakaz prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego nie obowiązuje. Nie został bowiem wymieniony w par. 6 zatytułowanym "Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy", który wymienia rodzaje działalności obecnie objęte zakazem. Zakaz wjazdu na Półwysep Helski i sankcje nakładane za jego naruszenie mogą być ujęte w akcie prawa miejscowego, który również ma charakter powszechnie obowiązujący.
Przywoływany w niektórych komentarzach §2 rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego mówiący o decyzjach, poleceniach, wytycznych i zaleceniach jest niewłaściwy. Wymienione w par. 2 decyzje to np. wprowadzony decyzją Prezesa Rady Ministrów zakaz handlu środkami ochronnymi, czy też zakaz wywozu produktów leczniczych. Decyzje te zachowują moc obowiązującą. Nie dotyczą one jednak zakazu prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego. Kwestie związane z aktualnie obowiązującymi zakazami dotyczącymi działalności gospodarczej ujęte są w rozporządzeniu. Co więcej, zakaz prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego nigdy nie wynikał z decyzji, polecenia, wytycznych lub zalecenia, a jedynie z nie obowiązującego już rozporządzenia z dnia 13.03.2020 r. Dlatego też zamieszczony przez nas artykuł zawiera interpretację treści rozporządzenia z dnia 20.03.2020 r.
Należy też rozróżnić samą prawną możliwość prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego od tego, czy, biorąc pod uwagę stan epidemii, turyści dokonają rezerwacji w obiektach noclegowych. Tego jednak opublikowany artykuł nie dotyczy.
- Artykuł o odwołaniu zakazu miał na celu poinformować naszych Klientów o zmianach jakie zaszły w prawie w dniu 20.03.2020.
- Informacje zawarte w artykule zostały solidnie sprawdzone i poparte wielokrotną analizą prawniczą.
- Jako firma z wieloletnim doświadczeniem czujemy się w obowiązku przekazywać Państwu informacje dotyczące naszej branży.
Komentarze (57)
Andrzej
Jeśli ten artykuł nie zostanie usunięty w trybie natychmiastowym, to obiekty naszej grupy oraz naszej organizacji zrzeszającej obiekty hotelarskie zerwie wszystkie umowy z Państwem zawarte.
W Szczyrku jest już pierwsza ofiara śmiertelna, która kontaktowała się w zeszłym tygodniu z turystami z Holandii.
Alina
Mar
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego :
§ 2.
Decyzje, polecenia, wytyczne i zalecenia wydane w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie rozporządzenia uchylanego w § 3 zachowują ważność i mogą być zmieniane na podstawie dotychczasowych przepisów.
Mmadsen
- Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował burmistrz na stronie Urzędu Miasta Helu.
W ostatni weekend miejscowości nadmorskie przeżywały najazd zmotoryzowanych turystów. Na niektórych parkingach przy plażach trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania.
Krzysztof
Tomek
https://www.nocowanie.pl/zniesiono-zakaz-prowadzenia-dzialalnosci-noclegowej.html
Joanna
Radek