Zniesiono zakaz prowadzenia działalności noclegowej!

Zniesiono zakaz prowadzenia działalności noclegowej!

(aktualizacja 24-03-2020 godz 10:00)

Analiza treści rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii prowadzi do wniosku, iż ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20) z dniem 20 marca 2020 r. zostało zniesione.

Powyższy wniosek wynika z analizy następujących przepisów:
 
Ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20 zostało wprowadzone na mocy par. 5 ust. 1 pkt 1) lit. g) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie to zostało uchylone z dniem 20 marca 2020 r., kiedy weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.
 
„Nowe” rozporządzenie, tj. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w par. 6 zatytułowanym Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy nie przedłuża zakazu prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania wynikającego z rozporządzenia z dnia 13 marca 2020 r. Oznacza to, że zakaz ten nie obowiązuje od dnia 20 marca 2020 r.
 
Powyższego wniosku nie zmienia okoliczność, iż par. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje, iż: Decyzje, polecenia, wytyczne i zalecenia wydane w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie rozporządzenia uchylanego w §3 zachowują ważność i mogą być zmieniane na podstawie dotychczasowych przepisów.
W przepisie tym nie chodzi bowiem o ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, o których była mowa w par. 5 uchylonego rozporządzenia z dnia 13 marca 2020 r., a jedynie o decyzje, wytyczne i zalecenia wydane w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Przepis dotyczy więc decyzji, wytycznych i zaleceń różnych organów, w tym decyzji o charakterze indywidualnym. Gdyby ustawodawca chciał tym przepisem wydłużyć czas obowiązywania zakazu prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, to przepis ten wprost wskazywałby, że ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy (w całości) lub że zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania zachowują swoją ważność.

Biorąc pod uwagę ogłoszoną treść rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz fakt, iż w rozporządzeniu w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, nie ma zakazu prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, uznać należy, że zakaz ten nie obowiązuje.

Aktualizacja 23-03-2020 godz. 23:45

W związku z niektórymi komentarzami pragniemy dodatkowo wyjaśnić:

Zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, tj. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii zakaz prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego nie obowiązuje. Nie został bowiem wymieniony w par. 6 zatytułowanym "Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy", który wymienia rodzaje działalności obecnie objęte zakazem. Zakaz wjazdu na Półwysep Helski i sankcje nakładane za jego naruszenie mogą być ujęte w akcie prawa miejscowego, który również ma charakter powszechnie obowiązujący.

Przywoływany w niektórych komentarzach §2 rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego mówiący o decyzjach, poleceniach, wytycznych i zaleceniach jest niewłaściwy. Wymienione w par. 2 decyzje to np. wprowadzony decyzją Prezesa Rady Ministrów zakaz handlu środkami ochronnymi, czy też zakaz wywozu produktów leczniczych. Decyzje te zachowują moc obowiązującą. Nie dotyczą one jednak zakazu prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego. Kwestie związane z aktualnie obowiązującymi zakazami dotyczącymi działalności gospodarczej ujęte są w rozporządzeniu. Co więcej, zakaz prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego nigdy nie wynikał z decyzji, polecenia, wytycznych lub zalecenia, a jedynie z nie obowiązującego już rozporządzenia z dnia 13.03.2020 r. Dlatego też zamieszczony przez nas artykuł zawiera interpretację treści rozporządzenia z dnia 20.03.2020 r. 

Należy też rozróżnić samą prawną możliwość prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego od tego, czy, biorąc pod uwagę stan epidemii, turyści dokonają rezerwacji w obiektach noclegowych. Tego jednak opublikowany artykuł nie dotyczy.

Aktualizacja 24-03-2020 godz. 10:00

W związku z bardzo licznym odzewem na wczorajszą informację odnośnie zniesienia zakazu wynajmu krótkoterminowego po wprowadzeniu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 20.03.2020 r. o ogłoszeniu stanu epidemii na terenie Polski spieszymy z wyjaśnieniem i uspokojeniem naszych Klientów.
  • Artykuł o odwołaniu zakazu miał na celu poinformować naszych Klientów o zmianach jakie zaszły w prawie w dniu 20.03.2020. 
  • Informacje zawarte w artykule zostały solidnie sprawdzone i poparte wielokrotną analizą prawniczą.
  • Jako firma z wieloletnim doświadczeniem czujemy się w obowiązku przekazywać Państwu informacje dotyczące naszej branży.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że cały czas wspieramy akcje #NieOdwolujZmienTermin oraz #ZostanwDomu. W tym ciężkim dla wszystkich czasie zdrowie, zarówno Państwa, jak i turystów oraz nas wszystkich jest najważniejsze.

Absolutnie nie namawiamy w chwili obecnej do podróży i narażania się na zachorowanie. Turystów zachęcamy do zwiedzania online i planowania wymarzonych wakacji na terenie kraju, kiedy sytuacja będzie już bezpieczna!


*Niniejsza informacja przedstawia jedynie poglądy wyrażane przez Nocowanie.pl spółka z o.o.. Nocowanie.pl Spółka z o.o., jej pracownicy i współpracownicy, a także spółki z Grupy Kapitałowej do której należy Nocowanie.pl spółka z o.o. oraz ich pracownicy i współpracownicy, nie ponoszą odpowiedzialności za ew. skutki wykorzystania niniejszej informacji.



*Niniejsza informacja przedstawia jedynie poglądy wyrażane przez Nocowanie.pl spółka z o.o.. Nocowanie.pl Spółka z o.o., jej pracownicy i współpracownicy, a także spółki z Grupy Kapitałowej do której należy Nocowanie.pl spółka z o.o. oraz ich pracownicy i współpracownicy, nie ponoszą odpowiedzialności za ew. skutki wykorzystania niniejszej informacji.

https://www.nocowanie.pl/rozporzadzenie-ministra-zdrowia-z-dnia-13-marca-2020-stanowisko-nocowanie-pl.html

Następny artykuł 5 rekomendacji dla obiektów...

Komentarze (57)

Andrzej

Redakcjo nocowanie.pl. Sugeruję wykasowania tego niekompetentnego artykułu. Proszę przeczytać komentarze i sprawdzić "Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20.03.2020 r. w sprawie odwołania na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego." Państwa twierdzenia prowadzą do błędnej interpretacji prawa i w ciężkiej sytuacji branży hotelarskie do podjęcia działań łamiących prawo oraz stworzenia zagrożenia życia.
Jeśli ten artykuł nie zostanie usunięty w trybie natychmiastowym, to obiekty naszej grupy oraz naszej organizacji zrzeszającej obiekty hotelarskie zerwie wszystkie umowy z Państwem zawarte.
W Szczyrku jest już pierwsza ofiara śmiertelna, która kontaktowała się w zeszłym tygodniu z turystami z Holandii.

Alina

Panie Andrzeju, Już gdzieś widziałam artykuł gdzie prawnik analizuje czy zakaz obowiązuje czy nie, i wg ustawy owszem wszystkie decyzje zachowują swoją ważność a wcześniejszy zakaz został wydany rozporządzeniem a nie decyzją. Wydaje mi się że autor miał podobną intencję w tym przekazie. Gra słówek. My i tak zostajemy zamknięci "na wszelki" wypadek.

Mar

Boże, kogo wy tam zatrudniacie. Siejecie dezinformacje !!! Słowa, jakie cisną mi się na usta zachowam dla siebie. Pozdrawiam

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego :
§ 2.
Decyzje, polecenia, wytyczne i zalecenia wydane w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie rozporządzenia uchylanego w § 3 zachowują ważność i mogą być zmieniane na podstawie dotychczasowych przepisów.

Mmadsen

Jak potwierdziła PAP w poniedziałek w Urzędzie Miasta Helu, burmistrz Mirosław Wądołowski wysłał w poniedziałek pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych.

- Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował burmistrz na stronie Urzędu Miasta Helu.

W ostatni weekend miejscowości nadmorskie przeżywały najazd zmotoryzowanych turystów. Na niektórych parkingach przy plażach trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania.

Krzysztof

Wszystko super pięknie, tylko czy mógłby ktoś jednoznacznie udzielić informacji, czy można prowadzić działalność krótkotrwałego zakwaterowania czy NIE

Tomek

Z całym szacunkiem (dla prawników Nocowania) skoro w nowej ustawie (z dnia 20.03) w punkcie 2 jest napisane że : "Decyzje, polecenia, wytyczne i zalecenia wydane w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie rozporządzenia uchylanego w §3 zachowują ważność" to decyzja z dnia 13.03 o zakazie krótkotrwałego najmu jest ważna ! (w/g mojej oceny) i w/g mojej oceny : proszę nie robić ludziom wody z mózgu (i nadzieji, że pomimo narastającej epidemii, mogą sobie spokojnie wynajmować na prawo i lewo.. :(

https://www.nocowanie.pl/zniesiono-zakaz-prowadzenia-dzialalnosci-noclegowej.html

Joanna

Dokładnie !!!! Paragraf 2 rozporządzenia z dnia 20.03.2020 w sprawie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego mówi jasno że wszystkie decyzje zachowują ważność !!!!!!

Radek

Proszę o podanie dokładnie par. ustęp i pkt w rozporządzeniu z 20.03.2020

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!