Znoszenie obostrzeń - fryzjer, kosmetyczka i restauracje znów otwarte
Na ten moment czekało na pewno bardzo wiele osób. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej polskiego premiera oraz ministra zdrowia i edukacji, zaprezentowany został kolejny etap odmrażania gospodarki, który rozpocznie się w poniedziałek 18 maja. Pójdziemy do fryzjera, salonu kosmetycznego i restauracji. Co jeszcze się zmieni? O tym poniższy artykuł.
Nie da się ukryć, że na ten moment czekał każdy z nas. Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia - Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji - Dariusza Piontkowskiego, zaprezentowany został trzeci etap odmrażania gospodarki, związanej z trwającą pandemią koronawirusa.
Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że w końcu będziemy mogli pójść do fryzjera i kosmetyczki oraz zjeść danie bezpośrednio w swojej ulubionej restauracji, jak też napić się kawy w kawiarni.
Na jakich zasadach będzie można skorzystać z usług fryzjerskich i kosmetycznych?
Należy podkreślić, że usługi fryzjerskie i kosmetyczne będą odbywać się na zupełnie innych zasadach niż do tej pory. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie pracowników i klientów. Na wizytę trzeba się będzie umówić na określoną godzinę, w salonach będzie mogła przebywać określona liczba osób.
Wśród zaleceń znalazło się m.in. to, że:
-
zarówno pracownik, jak i klient ma obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic;
-
klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni;
-
klienci będą przyjmowani po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub online;
-
używanie ręczników jednorazowych w miarę możliwości;
Na jakich zasadach będzie można korzystać z usług gastronomicznych?
Tu sytuacja jest nieco bardziej złożona. Klienci będą mogli spożywać posiłki, zarówno wewnątrz, jak i w ogródkach przy restauracji. Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, jak i klientom.
Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
-
limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
-
dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
-
zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
-
zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
-
noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.
Co jeszcze zmieni się od 18 maja?
Ta informacja z pewnością ucieszy osoby, które do swoich miejsc pracy dojeżdżają środkami transportu publicznego. Zmianie ulegnie limit osób, które jednocześnie mogą podróżować autobusem, na którego pokład wejdzie tyle osób, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
Zmiana dotyczyć będzie również uroczystości religijnych. W kościołach i miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m2.
Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:
-
praktyczne w szkołach policealnych,
-
rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.
W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
Zmiany dotyczą również dziedziny sportu. W tym przypadku:
-
na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
-
na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
Możliwa stanie się również organizacja zajęć w obiektach zamkniętych, takich jak hale sportowe.
Źródło: gov.pl
Komentarze