Źródła termalne w Polsce. Gdzie warto się wybrać?
Zbliżająca się jesień powoduje, że coraz więcej czasu spędzamy w domu, w ciepłym, domowym zaciszu. Mając na uwadze miejsca ciepłe, warto wziąć pod uwagę baseny termalne, które są zasilane wodami z głębi, korzystnie wpływającymi na nasze samopoczucie i zdrowie. Polacy najczęściej w tym celu podróżują do Słowacji i na Węgry. Gdzie w związku z tym wybrać się w Polsce, by móc korzystać z basenów termalnych? Przygotowaliśmy listę 7 miejsc, które warto odwiedzić.
Z pewnością sporo osób zastanawia się nad tym, czy baseny termalne różnią się od zwykłych basenów, które znajdują się w prawie każdej miejscowości w Polsce. Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że za wody termalne w Polsce uznawane są wszelkie wody podziemne, które na wypływie z ich ujęcia mają temperaturę min. 20 stopni Celsjusza. Nie jest to zwykła woda, bo przepływając pomiędzy warstwami skał głęboko pod ziemią chłonie zawarte w nich liczne pierwiastki chemicznem korzystnie wpływające na funkcjonowanie naszego organizmu. Mowa tu oczywiście o wapniu, krzemie, potasie, żelazie, magnezie, siarce, licie, selenie, chromie, czy manganie.
Z basenów termalnych słyną przede wszystkim miejscowości słowackie i węgierskie, uznawane za prawdziwe królestwo wód termalnych. Warto jednak podkreślić, że w Polsce również znajdują się wspaniałe miejsca, w których możemy korzystać w pełni z wód termalnych.
Dlaczego warto korzystać z basenów termalnych?
Pobyt na basenach z wodą termalną korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Przede wszystkim stanowi doskonałą formę rozrywki i gwarantuje mile spędzony czas w gronie rodziny lub znajomych.
Wody termalne, które są stosowane do kąpieli, korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Przede wszystkim są bogate w minerały, które wydobywane z głębokich warstw ziemi przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia. Najwięcej jest wapnia, który działa rozluźniająco i w związku z tym jest zalecany dla osób, które skarżą się na częste skurcze mięśni.
Właściwości wód termalnych to przede wszystkim:
-
usprawniają pracę serca
-
korzystnie wpływają na nasz metabolizm
-
zmniejszają ból mięśni i stawów
-
przyczyniają się do stabilizacji tętna
-
pozwalają się odstresować
-
usprawniają gospodarkę hormonalną w organizmie
-
pomagają pokonać bezsenność
-
korzystnie wpływają na stabilizację systemu nerwowego
-
z powodzeniem z wód termalnych mogą korzystać osoby w różnym wieku
Najlepsze baseny termalne w Polsce
Warto podkreślić, że najwięcej źródeł termalnych na terenie Polski możemy znaleźć w miejscowościach górskich, jednak są i takie, które znajdziemy w Polsce centralnej, czy na Mazurach. Przygotowaliśmy zestawienie 7 najlepszych, naszym zdaniem, basenów termalnych w Polsce.
Termy w Bukowinie Tatrzańskiej
To bez wątpienia najbardziej znany kompleks basenów termalnych w Polsce. Jest też jednocześnie największy. Co go wyróżnia? Przede wszystkim wspaniała lokalizacja u podnóża Tatr. Woda osiąga tu temperaturę od 30 do 38 stopni Celsjusza.
Znajdziemy tu baseny rekreacyjne i pływackie, znajdujące się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kompleksu. Oprócz tego, skorzystamy tu również z licznych saun, czy łaźni parowych. W Termach Bukovina zanurzymy się w wodzie, która jest wydobywana z głębokości 2400 metrów z północno-zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu. Wpływa ona korzystnie na naszą skórę, łagodzi podrażnienia, a także przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Są również doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym.
Już dziś zarezerwuj nocleg w Bukowinie Tatrzańskiej:
Pokoje Gościnne Skalnica
Bukowina Tatrzańska, ul. Tatrzańska
Kwatery i pokoje Bukowina Tatrzańska 10
Termy w Białce Tatrzańskiej
Terma Bania to drugi obok Term Bukovina popularny kompleks basenów termalnych w Polsce. Znajdują się w pobliżu Bukowiny, w związku z czym podczas naszego urlopu z powodzeniem możemy odwiedzić jedno i drugie miejsca. Tutejsze wody są wypełnione potasem, wapniem, a także magnezem.
Tu również możemy korzystać z basenów zewnętrznych i wewnętrznych, w których temperatura wody wynosi od 30 do 38 stopni Celsjusza. Pozyskiwana jest z głębokości 2500 metrów, a jej początkowa temperatura wynosi 72 stopnie Celsjusza. Do dyspozycji gości oddano dwa baseny wewnętrzne, jeden zewnętrzny, cztery całoroczne zjeżdżalnie, karuzele wodne, basen ze sztuczną falą, wodospad, czy grota z gejzerem. W Strefie Relaksu możemy odpoczywać w dwóch basenach wewnętrznych, połączonych z dwoma zewnętrznymi. Oprócz tego, warto również skorzystać z wielu urządzeń do masażu wodnego i jacuzzi.
Sprawdź oferty noclegów w Białce Tatrzańskiej:
Apartamenty i domki - Odkryj Białkę
Białka Tatrzańska, ul. Środkowa
Apartamenty Białka Tatrzańska 10
Termy w Pluskach
Z miejscowości górskich szybko przeskakujemy na Mazury. Warmia Park to propozycja dla osób, które wypoczywają w tym regionie. Do dyspozycji gości przygotowano tu baseny sportowe, rekreacyjne i dziecięce, rwącą rzekę oraz 5 zjeżdżalni, sauny, a także groty solankowe. Nie ulega wątpliwości, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Osoby poszukujące aktywności, znajdą tu również siłownię oraz ściankę wspinaczkową, natomiast Ci, co chcą się wychillować, mogą z powodzeniem wybrać jacuzzi, solarium lub gabinet masażu.
Oto propozycje noclegów w Pluskach:
Termy w Uniejowie
To równie popularny kompleks basenów termalnych, podobnie jak te wcześniej wymienione. Co go wyróżnia? Termy Uniejów czerpią wodę przy pomocy trzech odwiertów z głębokości ponad 2 kilometrów. Osiąga ona temperaturę nawet 68 stopni Celsjusza. Turyści mają tu do dyspozycji baseny zewnętrzne (pływalnię i basen dla dzieci) i wewnętrzne (z basenem dziecięcym, statkiem pirackim i basenem solankowo-uzdrowiskowym). Oczywiście nie może zabraknąć rozrywki dla najmłodszych, dlatego też znajdziemy tu zjeżdżalnie i inne atrakcje. Można również korzystać ze strefy saun z łaźniami tureckimi, hydromasaży i centrum odnowy biologicznej.
Planujesz wypoczynek w tym miejscu? Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Uniejowie:
Termy w Lądku-Zdroju
Zdrój Wojciech to kolejne z popularnych miejsc, jeśli chodzi o wody termalne w Polsce. W samej miejscowości bije aż 7 źródeł leczniczej wody. Nad jednym z nich powstało w 1680 roku sanatorium Zdrój Wojciech. Do dyspozycji mamy tu okrągły basen termalny z barokową kopułą. To na pewno miejsce historyczne, które warto odwiedzić. Oprócz tego, mamy tu możliwość skorzystania z pijalni wód, restauracji i zabiegów spa.
Zapoznaj się z ofertami noclegowymi w Lądku-Zdroju:
Termy w Szaflarach
I znów powracamy w Tatry, bo to właśnie w tym regionie znajduje się najwięcej źródeł wód termalnych. Termy Gorący Potok to kilkanaście basenów z naturalną wodą siarkową, sauny, tężnia solna, a także atrakcje dla najmłodszych.
Można tu zażyć kąpieli borowinowych i skorzystać z licznych zabiegów SPA. Tutejsze baseny napełnione są siarkową wodą termalną o temperaturze osiągającej 34-40 stopni Celsjusza, dlatego też nawet w zimowe dni możemy doświadczyć wspaniałego relaksu. Goście mogą korzystać aż z 21 niecek basenowych o różnej charakterystyce.
Zarezerwuj nocleg w Szaflarach i wybierz ten najlepszy:
Termy w Mszczonowie
To kolejna z propozycji rekreacji w wodach termalnych w centralnej Polsce. Termy Mszczonów znajdują się zaledwie 40 km od Warszawy i są zasilane wodą o temperaturze od 30 do 34 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że ten nowoczesny kompleks powinien spełnić potrzeby osób szukających relaksu, jak i rodzin z dziećmi spragnionymi dobrej zabawy. Dodatkowe atrakcje stanowią tu basen sportowy, kort tenisowy, boiska do siatkówki, place zabaw i sauny.
Tu znajdziesz oferty noclegowe w Mszczonowie:
Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas miejsca pozwolą wspaniale spędzić czas podczas wodnych szaleństw. Warto się odstresować i w dużym stopniu przyczynić się do poprawy naszego stanu zdrowia.
Komentarze