Zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej w Solinie
Elektrownia wodna oraz zapora w Solinie została udostępniona do zwiedzania turystom! W roku ubiegłym obiekt odwiedziło prawie 30 tys. wczasowiczów, a jak będzie w tym sezonie?
Zwiedzanie elektrowni i zapory w Solinie w Bieszczadach zostało podzielone na dwie części. Najpierw odwiedzający oglądają film o tym jak wytwarzana jest energia odnawialna oraz wystawę zdjęć przedstawiających kolejne etapy budowy zapory oraz elektrowni w Solinie. Z kolei na drugim etapie turyści poznają cały obiekt.
Wycieczki prowadzą przez hale elektrowni aż do wnętrza zapory. Trasa wiedzie aż sześć metrów pod dno Zalewu Solińskiego, gdzie temperatura wynosi sześć stopni Celsjusza. Wewnątrz zapory jest 2,5 kilometra korytarzy służących do kontroli tego sztucznego zbiornika wodnego.
Budowa zapory w Solinie rozpoczęła się w 1960 roku, a do użytku została oddana osiem lat później. Całkowita wysokość obiektu wynosi 82 m, a pojemność zbiornika to pół miliarda metrów sześciennych! Powierzchnia zalewu obejmuje 2105 hektarów, a długość linii brzegowej - 150 km. Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce o mocy 150 megawatów dostarcza 9 gigawatogodzin rocznie.
Ostatnia dekada lipca 1980 r. to była najgorszy czas dla zapory, gdyż powódź w tamtych latach spowodowała, że do zbiornika wpływało 1500 m sześciennych na sekundę! A warto wspomnieć, że przeciętny dopływ nie przekracza 19 m sześciennych na sekundę.
Elektrownię wodną i zaporę w Solinie można zwiedzać od 1 maja 2013 r.
Zobacz także obiekty noclegowe w tej miejscowości, wejdź: Noclegi w Solinie
Komentarze (2)
Kamila