Historia fabryki historią miasta.
Powstanie i rozwój Żyrardowa wiąże się z lokalizacją na tym terenie w 1829 r. fabryki lniarskiej. Była to jedna z największych i najnowocześniejszych tego typu fabryk w Europie. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska Filipa de Girard. Ten francuski inżynier był wynalazcą m.in. maszyny do mechanicznego przędzenia lnu zastosowanej w żyrardowskiej fabryce. Girard był jej pierwszym dyrektorem technicznym.
W drugiej połowie XIX w. fabrykę kupili dwaj przemysłowcy: Karol August Dottrich i Karol Hielle. Znacznie ją rozbudowali i unowocześnili. Zbudowali osadę fabryczną: osiedle dla robotników i kadry kierowniczej, kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, dom kultury, a nawet pralnię i łaźnię miejską. Budynki zachowały się do dnia dziesiejszego. Pełnią swoje orginalne funkcje. Znajdują się na liście zabytków.
Od wybuchu I wojny światowej zaczęły się poważne problemy. Mobilizacja większości mężczyzn, systematyczne ograniczanie produkcji, w końcu całkowity zastój. Zołnierze rosyjscy wywieźli maszyny, surowce i towary, a niektóre budynki fabryczne wyburzyli
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości fabryka przeszła pod zarząd państwa. Dynamiczny rozwój miasta w okresie powojennym zatrzymał Marcel Boussac. Kupił fabrykę w 1923r. i przez następne trzynaście lat doprowadził do jej upadku. Była to głośna tzw. afera żyrardowska. Od 1936 r. fabryka była znowu państwowa. Rosła produkcja, rozwijało się miasto.
W czasie II wojny światowej fabryka pod niemieckim zarządem produkowała na potrzeby III Rzeszy. Po wojnie fabryka żyrardowska ruszyła jako wielkie państwowe przedsiębiorstwo, z którego wydzielono kilka mniejszych. W okresie PRL zakłady lniarskie kształtowały życie społeczne i gospodarcze miasta. Przedsiębiorstwo było właścicielem żłobków, przedszkoli, przychodni lekarskich, mieszkań, ośrodka kolonijnego i wczasowego, domu kultury i biblioteki. Zakłady prowadziły liczne sklepy fabryczne w kraju i eksportowały swoje wyroby do Anglii, Francji, Niemiec, Szwecji, Grecji, Włoch, Kanady, USA, Japonii, Monaco i Wenezueli. Żyrardów stał się ośrodkiem przemysłowym znanym w kraju i zagranicą.
Po upadku PRL pozycja żyrardowskich zakładów zaczęła słabnąć. W połowie lat 90. przedsiębiorstwo upadło. Ale len w Żyrardowie nie przestał być produkowany. Dziś zajmuje się tym prywatna spółka Fabryka Wyrobów Lnianych, sprzedaje swoje towary w kraju i zagranicą.
INFORMACJE:
- Żyrardów został założony w 1829 roku.
- Łącznie miasto zamieszkuje 41500 osób.
- Powierzchnia miasta wynosi 14,33 km kw.
- Żyrardów położony jest na terenie województwa mazowieckiego, w jego zachodniej części.
- Do najważniejszych stałych wydarzeń należą majowe Dni Żyrardowa i wrześniowe Europejskie Dni Dziedzictwa.
TURYSTYKA:
Żyrardów ma nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny. Składa się na niego: hala o pow. 1850m. kw. z widownią na 2 tysiące miejsc, dwie sale rekreacyjne, bieżnia, rzutnie, skocznie, boisko piłkarskie 90m x 50m., siłownia, korty tenisowe ze sztuczną nawierzchnią, parking na 400 miejsc postojowych
Oprócz tego kompleksu sportowego jest jeszcze zalew wodny o powierzchni 14 ha, wyposażony w pomost, rowery wodne, kajaki, boisko. W mieście znajdują się również boiska do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej, plażowej, tor kolarski z zapleczem, basen odkryty, ziemne korty tenisowe oraz mały basen kryty
źródło: Wydział Promocji i Kultury miasta Żyrardowa - www.zyrardow.pl