Żywiec na weekend - co warto zobaczyć?

Żywiec na weekend - co warto zobaczyć?

Wypoczynek w Polsce to nieograniczone możliwości i gwarancja mile spędzonego czasu. Pomimo końca lata, dalej możemy cieszyć tym, co popularne i piękne, szczególnie że malownicza pora roku jest tuż-tuż. Niezwykle wyjątkowy jest Beskid Żywiecki, w którym to znajduje się miejscowość Żywiec - słynąca z produkcji popularnego trunku, ale nie tylko. Co zobaczyć i które miejsca koniecznie powinniśmy odwiedzić podczas weekendowego wypoczynku w tym mieście? O tym poniższy artykuł.

Żywiec to miasto niezwykłe, w którym po prostu chce się żyć, wypoczywać, czy przebywać choćby przez chwilę. Warto się o tym przekonać i odwiedzić je osobiście. To miasto z klimatem i na swój sposób wyjątkowe. Cieszy się dużym zainteresowaniem przez cały rok - można tu zwiedzać, spędzać czas nad wodą, zdobywać szczyty i nabrać sił i wytrwałości do naszych codziennych obowiązków. Oprócz tego, Żywiec jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całych Beskidów i pobliskich turystycznych miejscowości, takich jak: Szczyrk, Wisła, Międzybrodzie Żywieckie, Międzybrodzie Bialskie, czy Bielsko-Biała.


Sam Żywiec zrobi wrażenie dosłownie na każdym. Przede wszystkim jest czysty i panują tu wspaniałe warunki do uprawiania turystyki. W opinii wielu turystów, Żywiec jest jednym z piękniejszych miejsc w regionie. Warto w związku z tym przekonać się o tym osobiście, wybierając się na przykład w to miejsce na weekend.


Sprawdź pozostałe propozycje noclegów w Beskidach


Jak dojechać do Żywca?


Nie powinno to stanowić dla nas żadnego problemu, bo dojedziemy tu każdym środkiem lokomocji - kursują tu pociągi, ale również autobusy, dlatego wizyta w tym mieście nie powinna być problemem. Warto podkreślić, że jeśli podążamy swoim prywatnym samochodem, to prowadzi tu trasa ekspresowa, przez co dotrzemy w ekspresowym tempie. Do tego wszystkiego należy podkreślić, że trasa przebiega przez malownicze miejscowości, dlatego też będzie czym nacieszyć oczy podczas naszej podróży.


Co warto zobaczyć w Żywcu?





Będąc w Żywcu, na pewno powinniśmy zobaczyć przede wszystkim zespół zamkowy, który składa się ze Starego Zamku Komorowskich i Wielkopolskich oraz pałac Habsburgów. Miejsce to znajduje się we wspaniałej lokalizacji, pełnej ciszy i spokoju, w pobliżu Rynku. Zamek stary, z renesansowym dziedzińcem, w swoich wnętrzach mieści żywieckie muzeum z eksponatami historycznymi, a także niezwykła wystawę zatytułowaną “Konfessaty, czyli sądy, wyroki i tortury w Żywcu.





Skoro Żywiec to piwo, a skoro piwo to Muzeum Browaru Żywiec, w którym poznamy pełną historię i wszelkie szczegóły, związane z produkcją tego trunku. To doskonała propozycja, zarówno na słoneczne, jak i deszczowe dni. Warto odpowiednio wcześniej zarezerwować bilety przez internet, bo może się okazać, że ich dla nas po prostu zabraknie. Muzeum zostało zlokalizowane w starych piwnicach Browaru Żywiec, które niegdyś pełniły funkcję leżakowni. W 18 salach zgromadzone zostały wszelkie pamiątki, które obrazują historię browaru. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią żywieckiego producenta piwa, przejść się po replice XIX-wiecznej uliczki, czy zajrzeć do galicyjskiej karczmy. Zwiedzanie zakończone jest degustacją piwa lub soku dla osób niepijących alkoholu.





Będąc w Żywcu warto również odwiedzić kościół katedralny pw. Narodzenia NMP, pochodzący z pierwszej połowy XV wieku i w pełni barokowy. To, co wyróżnia ten kościół to przede wszystkim drewniana rzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej, gotyckie rzeźby ukrzyżowanego, a także drewniany ołtarz główny. 





Nie sposób również pominąć Rynku, w którym toczy się życie lokalne i turystyczne tej miejscowości. Znajdziemy tu wspaniałe kamienice, jak i liczne punkty usługowo-gastronomiczne. Na Rynku również możemy odpocząć po trudach związanych ze zwiedzaniem tutejszych atrakcji.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Żywcu


Noclegi w Żywcu


Warto podkreślić, że Żywiec posiada niezwykle dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Największą popularnością wśród turystów cieszą się tu: domki i apartamenty, wybierane głównie przez rodziny z dziećmi. Dużą rolę w tym przypadku odgrywa nie tylko cena, ale również lokalizacja obiektu w miejscowości.


Planując urlop w Żywcu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że właściciele obiektów noclegowych ustalają cennik pobytu indywidualnie, dlatego w sezonie ceny te mogą być nieco wyższe. Średnia cena za nocleg w Żywcu wynosi 199 zł. Najkorzystniej w ofercie prezentują się internaty i schroniska, w których cena za nocleg rozpoczyna się już od 35 zł od osoby za dobę. Weekendowe cenniki często są o 40% wyższe w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.


Co i gdzie zjeść w Żywcu?


W kwestii kulinarnej, Żywiec prezentuje się naprawdę dobrze. Przede wszystkim warto spróbować tu dań charakterystycznych dla tego regionu Polski. W tym celu najlepiej jest się udać do miejscowych restauracji, które w swoich ofertach posiadają liczne przysmaki kuchni regionalnej. Jednym z popularniejszych dań są prażuchy, przyrządzane z mąki lub kaszy manny, bądź też czasem z ich mieszanki. Dużą popularnością cieszą się także zupy na bazie mięty lub śliwek oraz kwaśnica i kluski śląskie, podawane z gulaszem.


Mamy nadzieję, że zaprezentowane informacje, zachęcą Was do przyjazdu właśnie w to miejsce. Wyjazd do Żywca to gwarancja mile spędzonego czasu o każdej porze roku!


Następny artykuł Jak uatrakcyjnić pobyt...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!