Zniesiono zakaz prowadzenia działalności noclegowej!
(aktualizacja 24-03-2020 godz 10:00)
Analiza treści rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii prowadzi do wniosku, iż ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20) z dniem 20 marca 2020 r. zostało zniesione.
Ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20 zostało wprowadzone na mocy par. 5 ust. 1 pkt 1) lit. g) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie to zostało uchylone z dniem 20 marca 2020 r., kiedy weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.
„Nowe” rozporządzenie, tj. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w par. 6 zatytułowanym Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy nie przedłuża zakazu prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania wynikającego z rozporządzenia z dnia 13 marca 2020 r. Oznacza to, że zakaz ten nie obowiązuje od dnia 20 marca 2020 r.
Aktualizacja 23-03-2020 godz. 23:45
W związku z niektórymi komentarzami pragniemy dodatkowo wyjaśnić:
Zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, tj. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii zakaz prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego nie obowiązuje. Nie został bowiem wymieniony w par. 6 zatytułowanym "Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy", który wymienia rodzaje działalności obecnie objęte zakazem. Zakaz wjazdu na Półwysep Helski i sankcje nakładane za jego naruszenie mogą być ujęte w akcie prawa miejscowego, który również ma charakter powszechnie obowiązujący.
Przywoływany w niektórych komentarzach §2 rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego mówiący o decyzjach, poleceniach, wytycznych i zaleceniach jest niewłaściwy. Wymienione w par. 2 decyzje to np. wprowadzony decyzją Prezesa Rady Ministrów zakaz handlu środkami ochronnymi, czy też zakaz wywozu produktów leczniczych. Decyzje te zachowują moc obowiązującą. Nie dotyczą one jednak zakazu prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego. Kwestie związane z aktualnie obowiązującymi zakazami dotyczącymi działalności gospodarczej ujęte są w rozporządzeniu. Co więcej, zakaz prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego nigdy nie wynikał z decyzji, polecenia, wytycznych lub zalecenia, a jedynie z nie obowiązującego już rozporządzenia z dnia 13.03.2020 r. Dlatego też zamieszczony przez nas artykuł zawiera interpretację treści rozporządzenia z dnia 20.03.2020 r.
Należy też rozróżnić samą prawną możliwość prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego od tego, czy, biorąc pod uwagę stan epidemii, turyści dokonają rezerwacji w obiektach noclegowych. Tego jednak opublikowany artykuł nie dotyczy.
- Artykuł o odwołaniu zakazu miał na celu poinformować naszych Klientów o zmianach jakie zaszły w prawie w dniu 20.03.2020.
- Informacje zawarte w artykule zostały solidnie sprawdzone i poparte wielokrotną analizą prawniczą.
- Jako firma z wieloletnim doświadczeniem czujemy się w obowiązku przekazywać Państwu informacje dotyczące naszej branży.
Komentarze (57)
Adam
- Takiego zakazu obecnie faktycznie w naszym kraju nie ma - mówi „Gazecie Krakowskiej” Andrzej Gut Mostowy, wiceminister rozwoju odpowiedzialny za turystykę. - Zniknął 20 marca i mój departament w ministerstwie już kilka dni wcześniej informował ministerstwo zdrowia, że takich zapisów brakuje w nowym rozporządzeniu. Poinformowano nas jednak, że oni o tym wiedzą, ale nie jest to żadna pomyłka czy niedopatrzenie. Oficjalnie więc potwierdzam: można obecnie wynajmować kwatery turystyczne. Nie skomentuję jednak tego, czy takie pobyty w obecnych warunkach powinny mieć miejsce.
Ewaares
Maciek
Olo
podstawie rozporządzenia uchylanego w § 3 zachowują ważność i mogą być zmieniane na podstawie dotychczasowych
przepisów. " http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000490/O/D20200490.pdf
Maciek
Zapis jest po to żeby wszyscy którzy wydali Decyzje, polecenia (...) na podstawie rozporządzenia z 13-03 nie musieli robić tego na nowo.
Ograniczenie działalności związanej z wynajmem zostało zniesione i potwierdziło to już wielu prawników.
Drodzy Państwo Wy wszyscy myślicie o turystach a ja mam mieszkanie, które wynajmują osoby przyjeżdżający do Centrum Onkologii. Maja raz dziennie wlewy i wracają do domu odpoczywać. Czy im też byście nie wynajmowali mieszkania ? mają jeździć codziennie po 200 - 300 km i wracać nocą ? nie każdy wynajmujący to turysta !!
JOlanta
a teraz udostępniacie zapis, który najprawdopodobniej nie był przemyślany, przy zmianie rozporządzenia, jesteśmy świadomymi obiektami i doskonale wiemy, że jesteśmy w tej chwili w takiej sytuacji, że epidemia rośnie w górę statystycznie i głupotą by było wznowienie wynajmu, pisząc słowa:
"Skorzystaj również ze specjalnych ofert portalu Nocowanie.pl i bądź przygotowany na wzrost zainteresowania turystów w najbliższym czasie!"
- pokazuje, że wam zależy tylko na kasie.
Niestety jestem na was skazana, gdyż brak na rynku innej uczciwej konkurencji.
Tomek
Co do Nocowania - to właśnie z nimi kończę. Po 12 latach ! Pazerność jaką w tej chwili wykazuje, przekracza wszelkie granice. Nie opiszę tych praktyk, lecz każdy kto z Nocowaniem współpracuje, wie w czym rzecz. Szkoda, bo przez wiele lat, skutecznie reklamowała mój pensjonat. Lecz tak to już : ta panta rhei....
Tomasz
Lukasz
Wanda
Wojtek
Jolanta
Jestem na wielu portalach od 10 lat, ale nocowanie pobija wszystkie pod względem nieuczciwych praktyk.
Adam
Ps. info dla nocowania: doceniam zastopowanie punktów i wydluzenie abonamentu!!!
Tomek
Jak dla mnie (może jestem za prosty ?) to "polecenie" i "rozporządzenie" to jedno i to samo.
Prawnik Nocowania bawi się w gierki słów, zapominając o tym, przepisy prawne powinny być jasne i przejrzyste (o co tak trudno w kraju rządzonym przez kolesiostwo). Poza tym, a właściwie przede wszystkim - nie namawiajcie ludzi do prowadzenia działalności turystycznej w czasie gdy zdrowy rozsądek nakazuje taką działalność ograniczyć.
https://www.nocowanie.pl/zniesiono-zakaz-prowadzenia-dzialalnosci-noclegowej.html
Karol
Joanna
Tomcio Z Gór
Wojtek
Lola
Chata Z Widokiem Na Połoninę Wetlińsk...
PISI
PISI
Nocowanie.Pl
Nocowanie.Pl
Należy też rozróżnić samą prawną możliwość prowadzenia działalności w zakresie najmu krótkoterminowego od tego, czy, biorąc pod uwagę stan epidemii, turyści dokonają rezerwacji w obiektach noclegowych. Tego jednak opublikowany artykuł nie dotyczy. Rozumiemy Państwa trudną sytuację i zapewniamy, iż będziemy podejmować wszelkie kroki, by możliwie ograniczyć skutki epidemii wśród naszych Klientów.
Zakopiańczyk
Anna
ZLA
Stanisław
Antek
Monika
Iza B.
MWMW
Jestem oburzona taka postawa serwisu nocowanie.pl .Jako serwis dbajacy o dobro klienta powinni wystapic o utrzymaniu tego zakazu.Podczas gdy wszedzie mowi sie o pozostaniu w domu w celu ograniczenia rozprzeszczeniania sie epidemi wirusa COV19 nocowanie.pl powinno zachecac do nie przemieszczania sie po obszarze calej Polski.
Maciek
Źródło - artykuł z 21-03: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/stan-epidemii-w-polsce-nakaz-udostepniania-nieruchomosci-nadal-bez-stref-zero,1009848.html
Maciek
mec. Bartosz Przeciechowski
Źródło - artykuł z 21-03: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/co-oznacza-stan-epidemii-prawnik-tlumaczy,n,1000262968.html
Radek
Karol
Andrzej
Dajcie to szybko do swojego prawnika, bo widać nie wystarczyło Wam samym mądrości i rozsądku. Redagujcie zaraz pisma do wszystkich partnerów z przeprosinami - będą to okoliczności łagodzące.
Joanna
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 20 marca 2020 r.
w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego
Na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374) zarządza się, co następuje:
§ 1. Odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego.
§ 2. Decyzje, polecenia, wytyczne i zalecenia wydane w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie rozporządzenia uchylanego w § 3 zachowują
ważność i mogą być zmieniane na podstawie dotychczasowych przepisów.
§ 3. Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczy- pospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 433, 441, 461 i 478).
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Zdrowia: Ł. Szumowski
Karola
Marce